top of page

Трезни за Украина

Одборот за контрола на алкохол во Пенсилванија објави дека им наредил на продавниците Fine Wine & Good Spirits и нивната веб страница да престанат да купуваат и продаваат руски производи во знак на протест против руската инвазија на Украина.


Овој потег следеше неколку часа откако гувернерот Том Волф, придружувајќи се со гувернерите на другите држави кои сакаат да дадат изјава, испрати писмо до одборот за да ги идентификува производите од руски извори кои моментално се продаваат во продавниците на Fine Wine & Good Spirits. Волф го нарече „покажување на солидарност и поддршка за народот на Украина и израз на нашата колективна одбивност од неиспровоцираните дејства на руската држава“.

Портпаролот на PLCB, Шон Кели, во петокот изјави за Inquirer дека идентификувале само два големи бренда од Русија со производи на полиците на продавниците во Пенсилванија: Russian Standard и Ustianochka. Околу половина дузина предмети од специјална нарачка, кои PLCB не можеше лесно да ги идентификува во неделата, се исто така руски.

Како одговор на војната во Украина, Вирџинија им се придружи на државите ширум земјата во забраната на пијалоци произведени од Русија од државните продавници на ABC - единствениот продавач на мало со дестилирани алкохолни пијалоци во комонвелтот.


Треба да преземеме силни активности за да ја поддржиме Украина, затоа го повикувам @GovernorVA (гувернерот на Вирџинија) да нареди веднаш да се отстрани целата руска вотка и сите други руски производи од нашите продавници на ABC“, изјави сенаторот Л. Луиз Лукас кој твитна во саботата наутро, додавајќи неколку минути подоцна дека била „преплавена со пораки од моите колеги за поддршка на оваа идеја “.

Со поддршка на гувернерот Глен Јангкин, Управата за контрола на алкохолни пијалоци во Вирџинија наскоро објави дека ќе отстрани седум брендови на вотка од руски извори од своите полици, додека сè уште нуди голем број жестоки пијалоци со „Руски имиња и мотиви“, вклучувајќи ги Столичнаја и Смирноф, кои се произведуваат на друго место.

Извршниот директор на округот Монтгомери, Марк Елрих во неделата објави декаќе се приклучи на бојкотот на алкохолот произведен од Русија „во знак на солидарност со народот на Украина“.

Јута, Охајо и Њу Хемпшир веќе го направија истото.

„Ќе го направиме нашето за да им вратиме на руските напаѓачи и да се солидаризираме со нашите сестри и браќа во Украина. Веднаш стапи во сила, сите производи од руско производство ќе бидат отстранети од државните продавници за алкохол“, напиша гувернерот на Јута, Спенсер Кокс во саботата. „Ние ќе ги разгледаме исите државни набавки за какви било врски со Русија“.

Баровите ширум земјата ги отстранија руските вотки од своите полици инаместо тоа, ја прикажуваат помалку познатата украинска вотка Козак.

Канадските власти, исто така, наредија да се отстрани рускиот алкохол од продавниците, вклучително и во провинциите Њуфаундленд и Лабрадор, Онтарио иМанитоба, додека неколку меѓународни спортски тела ги повлекоа своите настани од руските градови.

bottom of page