top of page

Уметничко дело на тема фемицид „цензурирано“ од грчкиот конзулат во Њујорк

Изложбата во Грчкиот конзулат во Њујорк стави фокус на фемицид и домашно насилствоВо понеделникот, 18 декември, беше отстранета уметничката инсталација на знамето во изложбата која се занимава со фемицид и домашно насилство во Генералниот конзулат на Грција во Њујорк, по наредба на министерот за надворешни работи на земјата."Знаме" (2021) е дело на визуелната уметничка од Бруклин, Џорџија Лале, која ги заменила сините и белите ленти на знамето со розеви и црвени, користејќи се со постелнина во различни бои донирана од жени кои живеат во Грција  за да го презамисли националното знаме..   Делото беше прикажано на самостојна изложба „Вина на  соседството“, привлекувајќи внимание на зголемените стапки на фемициди и семејно насилство во земјата. По отворањето во конзулатот минатиот петок, на 15 декември, изложбата требаше да трае до 31 јануари како инаугуративна изложба за двомесечна серија во која се истакнуваат шест грчки уметници со седиште во Њујорк. Но, помалку од неколку дена од вечерта на отворањето на изложбата, екстремно десничарскиот грчки политичар Димитрис Нациу, кој ја предводи ултра-религиозната партија Ники во земјата, ја осуди работата на Лале во парламентот, нарекувајќи го „Знаме“ како „буквално партал“ на Х.
„Нашето знаме е сино-бело и може да биде обоено црвено само во една прилика: со крвта на нашите херои за време на националните борби“, објави Нациу што наиде на гласно одобрение на неговата партија , објави Асошиејтед прес.


Дополнително, во околу 4:30 часот истиот ден, властите реагираа и го изгаснаа пожарот подметнат со „течност за ѓубрење“ во жардињерите надвор од конзулатот. Нема информации за повредени и нема уапсени додека истрагата за инцидентот е во тек. Во оваа фаза не е јасно дали пожарот е поврзан со контроверзијата. Hyperallergic контактирал со Генералниот конзулат на Грција и Министерството за коментар.


".По изјавите на Нациу и пожарот, министерот за надворешни работи Џорџос Герапетритис издаде наредба до Генералниот конзулат за отстранување на уметничкото дело од изложбата, и делото беше демонтирано во понеделник. За "Вина во соседството" (2023), уметникот креираше килт со должина од скоро160 цм, на кој се прикажани 22 куќи направени од розеви и црвени парчиња, секоја посветена на жртва на фемицид која беше убиена во Грција во 2022 година.


На социјалните мрежи порано оваа недела, корисниците изразија дополнителна поддршка за Лале, осудувајќи ги изјавите на министерот и повикувајќи на конзулатот да го врати делото. "Ни требаат повеќе вакви уметнички дела кои предизвикуваат размислување и промени во општеството. Ова нема врска со 'осквернување на знамето'. Се работи за подигнување на свеста преку уметноста за важните општествени прашања", коментираше Ефи Пасагианис, поет и адвокат од Њујорк, на Instagram профилот на конзулатот.

Насос Илиопулос, претставник на грчкиот парламент и член на партијата Нова левица, исто така, излезе во одбрана на уметничкото дело, повторувајќи во изјавата дека „ако знамето на нашата земја не содржи жртви на семејно насилство, ако не содржи убиени жени, тогаш тоа содржи не содржи никого“.„Мило ми е што независниот културен комитет и грчкиот конзулат ѝ дадоа платформа на мојата уметност и тие ми дадоа поддршка низ овие моменти“, рече Лале. „Одговорноста паѓа на грчкиот министер за надворешни работи Георги Герапетритис, кој ја цензурира мојата работа за да ги задоволи барањата на екстремната десница.bottom of page