top of page

Филмот „Poor Things“ го освои Златниот лав во Венеција
Во саботата, на 80. Меѓународен филмски фестивал во Венеција, филмот „Poor Things“ во режија на Јоргос Лантимос го освои Златниот лав за најдобар филм. Овој филм, кој ја воодушеви публиката, е виртуозна изведба на Ема Стоун, која својата уметност ја базираше на ликот на Бела Бакстер.


„Филмот не би бил ист без Ема Стоун. Оваа бајка е таа, пред и зад камерата“, изјави Лантимос за главната актерка, со која соработуваше и во претходниот филм „Миленикот“, освојувајќи ја Големата награда на жирито во 2018 година.


Филмот е сместен во делумно фантастична Европа од 19 век и го следи животот на Бела, жена со првично детско разбирање за светот , додека го доживува своето сексуално и филозофско патување. Во филмот играа и Вилем Дефо, Реми Јусеф и Марк Руфало, што придонесе за високото ниво на ранливост на филмот.Сепак, многу од актерите, вклучително и Стоун, не присуствуваа на церемонијата поради штрајкот на SAG-AFTRA, синдикатот кој ги застапува телевизиските и филмските актери.


Режисерот Лантимос откри дека филмот се подготвувал со години пред да биде подготвен за светот и индустријата. Неговата работа и талент беа пречекани со громогласен аплауз кога беше прогласена наградата.


На фестивалот, покрај „Сиромашни работи“, голем впечаток оставија и други филмови. Сребрениот лав за најдобар филм му припадна на Рјусуке Хамагучи за „Без зло“, кој го продолжува успехот на неговиот претходен оскаровски филм „Вози го мојот автомобил“.


Имиграцијата беше тема на многу од филмовите, а Матео Гароне го освои Сребрениот лав за најдобар режисер за имиграциската драма „Јас, капетан“. Агњешка Холанд доби специјална награда од жирито за филмот „Зелена граница“, кој ја разгледуваше имиграцијата во Полска.


За актерите, Кејли Спени ја доби наградата Volpi за најдобра актерка за Присила на Софија Копола, додека Питер Сарсгард ја освои наградата за најдобар актер за Сеќавање на Мишел Франко.bottom of page