top of page

Холивуд на штрајк!

Од Гери Рајан за НМЕГолемиот летен викенд во кино-блокбастерите го донесе Баrbenheimer на својата најголемата викенд заработка од 2019 година, но, според многумина најголемата драма во Холивуд сега не се одвива пред камерите. Актерите и писателите отстапија за да протестираат против неправедните плати, застарени регулативи и заканата од вештачка интелигенција (ВИ). Ова може да ни донесе сцени од Мерил Стрип како вика пред студиските канцеларии со различни акценти вредни за Оскар, или песни мелодично испеани во пет октави, но меѓу смеата, иднината на илјадници луѓе во индустријата е во кризен момент, барајќи ја последна капка на надеж во битката против она што го сметаат за постоечка закана кон нивната уметност - закана која ќе влијае на квалитетот на културата која ја уживаме и како гледачи. И така, што се случува воопшто? Земете пуканки со сол, додека ви објаснуваме за што станува збор:


Да почнеме со едно лесно прашање - кој точно штрајкува?


Едноставно речено: писателите и актерите кои ги создаваат вашите омилени филмови и телевизиски серии. Синдикатите кои ги претставуваат нив - SAG-AFTRA (Screen Actors Guild And American Federation of Television and Radio Artists - Синдикат на глумците и Американската федерација за телевизија и радио уметници) и Еснафот на писателите на Америка (WGA - Writers Guild of America ) се заедно на улиците во иста линија во првиот двоен штрајк во Холивуд од 1960 година....ама зошто актерите го задржуваат својот труд?


Актерите се во првите редови на борба со студијата за подобрување на условите на работа, за тоа кој добива плата (и колку) во ерата на стриминг услугите, и се загрижени за заканата од нерегулираната вештачка интелигенција. Во моментов двете страни се на критична точка во преговорите. Хонорарите кои ги добиваат актерите и писателите кога нивните филмови или телевизиски серии се емитуваат повторно - се клучното поле на битка. Во традиционалниот систем на емитување, актерите можеа да добиваат дел од парите кога нивните епизоди се репризираат на било која локација, што значеше дека појавувањето во една епизода на ситкомот од 90-тите години „Пријатели“ можеше да носи многу пари. Овие пари беа особено важни како предност за заработка во нестабилната индустрија. Сепак, во случајот со стримерите, апсурдниот систем на фиксни резидуали (каде нема репризи, бидејќи содржината постојано е достапна - а стримерите не го објавуваат бројот на прегледи) значи дека парите што ги добиваат актерите не се поврзани со успехот на сериите и филмовите.

Така, како што неодамна истакна актерката Ема Мајлс, таа заработила безначајни 20 долари од „Orange Is The New Black“ на Нетфликс, на кој работеше шест години, во споредба со околу 600 долари од гостувањето во „Закон и ред: Специјална единица за жртви“ на NBC. . Во основа, аргументот е: ако сте дел од огромен хит за стример кој носи илјадници претплатници, како што е Orange Is The New Black, треба да споделите дел од тој профит - бидејќи вие сте причината што платформата цвета .

Дали актерите можат да снимаат нешто за време на штрајкот?


Па, SAG-AFTRA (Синдикат на глумците и Американската федерација за телевизија и радио уметници) дале неколку дозволи за продукција, или привремени договори, кои ќе им овозможат на "вистински независните" филмови да продолжат со снимање, бидејќи тие немаат врска со AMPTP (Сојуз на продуценти на филм и телевизиски програми), со што немаат врска со студијата или стриминг услугите против кои SAG-AFTRA штрајкува. На списокот на независни проекти се наоѓаат "Mother Mary", со Ен Хатавеј и Михаела Коел, и "Death Of A Unicorn" на Џена Ортега.
И каква врска има AI со тоа? Дали ова е Joan Is Awful од Црно огледало во вистински живот?


На некој начин, да. Едно од барањата на актерите и писателите кои штрајкуваат е да се воведат експлицитни регулации за AI за заштита на нивните дела. Епизодата "Џоан е ужасна" од Црно огледало на Чарли Брукер прикажува жена која открива дека нејзиниот живот бил претворен во негативна дневна био-драма, каде што таа била прикажана со AI генериран лик на Салма Хајек (која еден момент има проблем со експлозивна дијареја во црква со нацртан пенис на главата) направено од неетични извршни директори на стриминг компании.


Сигурно никој не предлага нешто такво?!


Можеби ви звучи неверојатно, но главниот преговарач на SAG-AFTRA, Данкан Кребтри-Ајленд, истакна предлог од холивудските студија да ја користат "прекрасната AI" за скенирање на статистите, плаќајќи им само за еден ден на работа, додека компаниите можат да го користат нивниот дигитален лик за било кој проект кој го сакаат. Исто така, сценаристите се обеспокоени дека нивните работни места можат да бидат загрозени, доколку AI се вклучи за да генерира прв нацрт на сценариjaта. Потоа, се плашат, човечките сценаристи можат да бидат вработени подоцна за подобрување на текстот со помала плата.


Чекај, зарем актерите не се оние што се ужасно богати? Зошто цмиздрат?


Во споредба со штрајковите каде што сочувството од јавноста се подразбира, како на пример штрајковите на медицинските сестри, можеби кога ќе го видите Џорџ Клуни - за кој се вели дека вреди 500 милиони долари - тврдејќи дека "голем број на актери и сценаристи го изгубиле својот начин на заработување", може да речете: "Се работи за богати луѓе! Срцето ми крвари за милионери!" Но, иако големите ѕвезди можат да заработуваат големи пари, SAG-AFTRA пресметува дека само 13 проценти од нивните 160,000 членови (вклучувајќи ги каскадерите и асистентите на сцената) ги заработуваат неопходните 26,000 долари годишно за да се квалификуваат за здравствена заштита во САД.


Што велат филмските студија?


AMPTP (Сојуз на продуценти на филм и телевизиски програми), кој ги претставува големите Холивудски студија, тврдат дека им поднеле договор за подобра плата и заштита од ИИ - и обвинуваат SAG-AFTRA дека се откажале од преговорите. Во изјавата велат: "Сме длабоко разочарани што SAG-AFTRA одлучила да се откаже од преговорите. Ова е избор на синдикатот, а не нашиот. При тоа, се одрекуваат од нашата понуда за историски зголемувања на плата и рез
Како ќе влијае ова врз моите омилени филмови и серии?


Со прекинот на продукцијата на серии како "Stranger Things", "The White Lotus" и "Yellowjackets", ќе морате подолго да чекате за нови сезони од вашите најомилените шоуа, и веројатно кога снимањето ќе може да продолжи, ќе има помалку епизоди. Дури и филмовите што се веќе завршени ги одложуваат премиерите поради неспособноста да организираат прес турнеи кои се од суштинско значење за публицитетот- на пример, филмот "Challengers", кој беше типуван за голем успех, романтичната драма на режисерот Лука Гуадањино со учеството на Зендеја, Џош О'Конор и Мајк Фајст ја одложи премиерата за 2024 година.


Што е веќе одложено?


Сè. ТВ шоуа кои станаа жртви на штрајковите ги вклучуваат "Andor", "Big Mouth", "The Last Of Us", "Severance", "Uncoupled", "Hacks" и "You", а многу филмови од франшизите "Avatar" и "Star Wars", како и Марвел филмовите вклучувајќи ги "Captain America: Brave New World", "Blade", и следните два филмови од серијата "Avengers", се одложени. Исто така, одложени се и "Spider-Man: Beyond The Spider-Verse" и најавеното продолжение на "Ghostbusters: Afterlife". Со ова темпо децата од "Stranger Things" можеби ќе имаат три разводи зад нив и трансплантација на коса пред да можат да се вратат на работа за петтата сезона. Засега, изгледа дека најдобрите изведби на актерите ќе вклучуваат држење на протестни плакати, а Еми наградите за 2024 година ќе вклучуваат категорија: „Извонредно пишување... на еден плакат“.
Дали имало штрајкови претходно?


Да, без сомнение! Она што се случува во ЛА не е без преседан. WGA штрајкувал осум пати во минатото, додека гилдата на актерите веќе два пати се организирала за колективни акции. Најчестите причини беа промени во резидуалите за да се одразат технолошките напредоци, како што беа видеата за домашна употреба и DVD-та. Последниот пат кога SAG и WGA штрајкуваа заедно беше пред 63 години, додека претходниот WGA штрајк започнал во 2007 година и траел 99 дена во 2008 година, со што ја оштети за 2 милијарди долари американската економија. Најдолгиот протест на писателите, до сега, траеше 22 недели, од 7 март до 8 август 1988 година. Како што вели еден плакат на протестот: "Знаеме колку сакате повторен почеток, затоа го рестартираме протестот на писателите од 2007 година".


Кога ќе заврши штрајкот?


Не изгледа дека ќе има брзо решение. Иако главниот преговарач на SAG-AFTRA, Данкан Кребтри-Ајленд, неодамна изјави дека штрајкот може да трае сè до раните месеци од 2024 година, во вторник (1 август), претседателот на SAG, Фран Дрешер - поранешната ѕвезда на ситкомот од 90-тите "The Nanny", изјави дека се подготвиле финансиски за следните шест месеци. "И сме овде за да победиме", рече таа. "Во тоа сме вистински и цврсто одлучени".


bottom of page