top of page

Што сака Илон Маск?


Update: обидот беше осуетен но Маск најавил дека има план Б.

Денес, се чини, најбогатиот човек на светот и извршен директор на Tesla и SpaceX сака да биде сопственик на Twitter. Во четвртокот, Маск поднесе документација со цел да ја купи социјалната мрежа за 43 милијарди долари, каде постојано објавува на милиони фанови. Изненадувачкиот потег доаѓа откако Маск купи 9,2 отсто од компанијата, станувајќи нејзин најголем акционер и најави дека ќе се приклучи на одборот на компанијата, пред да направи свртување од 180 степени. Извршниот директор Параг Агравал рече дека промената на курсот е „за најдобро“. Некој би можел да тврди дека Маск треба едноставно да се фокусира на другите, генерално сериозни определби како што се колонизација на Марс, создавање интернет услуга базирана во вселената, продажба на електрични автомобили, имплементирање на технологија за автомобили без возач и позеленување на електричната мрежа. Или дека, ако му е здодевно, би можел дури и да се фокусира на своите интереси од втор ред, како изградба на огромни тунели, измислување мозочни импланти, развој/заштита на човекот од суперинтелигентна вештачка интелигенција, создавање хиперлуп или правење електричен приватен авион. Но, опсесијата на Маск во последните неколку месеци е Твитер, простор кој е најпознат по документирање на ударни вести и ментални нарушувања. Но, Твитер не е нова опсесија за Маск и, како и многу други кои се хронично онлајн, се чини дека има психолошка контрола над него. Твитер беше од клучно значење за Маск на добри и лоши начини. Твитер е местото каде што Маск се запозна со Грајмс, неговата поранешна сопруга и мајка на две негови деца. Неговите твитови поттикнуваат бескрајни циклуси на вести и ја движат берзата, без разлика на нивната безумност. Заради нив тој беше тужен, санкциониран од регулаторите, а исто така му помогнаа да го зајакне својот статус на современ капиталистички херој меѓу неговите обожаватели: милијардер, мемелорд и срање, и некој што може да ја искористи платформата за да ги вознемирува неговите непријатели. Откако Трамп беше баниран на Твитер, Маск често се чини дека е негов најмоќен и најполаризирачки корисник, главен лик во вечноста. Чудното е што на Маск се чини дека не му се допаѓа многу Твитер, и покрај тоа што има 8 милиони следбеници и покрај целото време што го поминува таму. Неговата апликација содржи имејл до претседателот на одборот на Твитер, Брет Тејлор, во која тој вели дека „компанијата ниту ќе напредува, ниту ќе му служи на овој општествен императив во нејзината сегашна форма. Твитер треба да се трансформира како приватна компанија“. Откако го објави својот удел од 9,2 отсто, Маск соопшти на Твитер дека Твитер ќе добие копче за уредување(edit), хипотетичка промена која долго време беше спорна меѓу корисниците бидејќи ќе ја порази целта на страницата како жив запис за тоа што луѓето – моќни или не – го кажуваат. Може да се претпостават неколку причини зошто Маск смета дека Твитер треба драматично да се промени, а особено да има копче за уредување. Голема е неговата лична употреба на Твитер, што го доведе во неволја во минатото и долго време привлекуваше критики од другите корисници. Во еден неславен пример, Маск твитна дека „размислува да ја пренесе Тесла како приватна за 420 долари. Финансирањето е обезбедено“, што предизвика обвинение за измама што Маск на крајот го реши. Друг твит, во кој тој го нарече британскиот спелеолог кој помогна во спасувањето на заробените тајландски фудбалери „педо момче“ откако го критикуваше самовметнувањето на Маск во операцијата како „ПР трик“, го доведе Маск на суд, иако на крајот ја доби тужбата за клевета. Иако Маск во последно време се самопрогласуваше за бранител на слободата на говорот, тој често ги пренесуваше своите поплаки со новинарите и медиумите, особено кога станува збор за критичко покривање на неговите компании. Тој еднаш изнесе план за основање нова веб страница за „следење на оценката за кредибилитет со текот на времето на секој новинар, уредник и публикација“ да се вика Правда, но тој план не успеа. „Се обидов да ја купам http://Pravda.com, но Русија рече не. Излезе дека тие веќе ја користат“, напиша тој на Твитер во тоа време, навидум несвесен дека Pravda.com е всушност во сопственост на украински медиум, поправајќи се набргу потоа. Тоа е идеја на која Маск не му избега. „Добавувачите на лажни вести би биле хистерични, но системот на рејтинг значително би го подобрил квалитетот на вестите“, напиша тој на 9 април на Твитер, каде што твитна табела што ја покажува пријавената доверба на луѓето во медиумите врз основа на нивните политички наклонетости. Па, што сака Маск? И за што се станува збор? Лесно е да се замисли свет во кој Маск го купува Твитер и едноставно го затвора или на некој начин го прави непрепознатлив, што е помалку спорна тактика од онаа што Питер Тиел ја користеше за да го уништи Гаукер. Колегата милијардер Марк Кубан веќе се осврна на идејата Тил и Маск да се здружат. Маск може да го купи Твитер, да го прогласи за зона на слободен говор и да стане воин против ”кансел културата“ или woke либералните медиуми. Можеби Маск искрено ќе се обиде да го води Твитер, компанија која има многу добро документирани проблеми и се обидува да ја подобри со персонал кој навидум е многу загрижен за каква било негова вмешаност. Исто толку веројатна е можноста целата оваа работа да е тролање и тој воопшто нема намера да го купи Твитер. Маск сè уште нема обезбедено финансирање, според поднесувањето на ДИК, а понудата е необврзувачка. Објавата ја зголеми цената на акциите, што е во корист на Маск, кој веќе е најголемиот акционер во компанијата. За Маск често се вели дека е вистински суперхерој сличен на Iron Man, а неговата супермоќ насочува огромни количества капитал за да ги направи неговите каприци реалност. Некои од нив се успешни, додека некои се апсурдни фарси. Во секој случај, ние сме цело време за возење без разлика дали ни се допаѓа или не. Vice

Comments


bottom of page