top of page

Apple го прогласи „Помудри од мене“ на Џулија Луис-Драјфус за поткаст на годината

Џулија Луис-Драјфус може да додаде уште една награда во нејзиниот ормар со трофеи: поткастер на годината на Епл.

Поткастот на Луис-Драјфус Wiser Than Me (Помудри од мене)  што го лансираше во април, беше прогласен за шоу на годината на Apple Podcast за 2023 година и добитник на наградата Apple Podcasts.

Наградата се доделува секоја година од технолошкиот гигант „за да му оддаде чест на шоуто кое покажува квалитет и иновација во поткастингот“. Не се дава на најпопуларното или насјлушаното шоу за годината, иако неговата позиција на табелата е еден од факторите што се земаат предвид заедно со квалитетот на програмата.

 „Помудри од мене“ помина 29 дена на американската табела на Apple Podcasts и се рангираше на петтото место на листата на најдобри нови емисии на Apple. Претходните добитници на наградата Apple Podcasts вклучуваат  Slow Burn на Слејт (Бавно горење) Pushkin со A Slight Change of Plans (Мала промена на плановите), and NPR’s Code Switch(Шалтање на кодови)Во серијата од 21 епизоди, актерката интервјуира гости кои се помудри од неа. Меѓу интервјуираните во текот на првата сезона беа Керол Барнет и Џејн Фонда.

„Сите овие жени покажаа како да се живее животот“, вели Луис-Драјфус за нејзините гости. „Тоа не значи дека тие не правеле грешки, но има нешто во тоа што сте постари каде што можеби не се чувствувате толку заштитнички со споделувањето. И така, ја искористив интимноста што ја нуди поткастот. Таа достапност да се биде реален и да се биде отворен е одличен подарок“.

Помудри од мене продуцентот, Lemonada Media, најави втора сезона минатиот месец, а ќе дебитира следната пролет.

Одлуката на Apple доаѓа околу една недела откако Spotify ги откри своите списоци од најдобрите подкасти и музика за годината. Врз основа на популарноста  Џо Роган уште се држи врвот - но повеќе за Спотифај - подоцна. 


Стартер епизода:
bottom of page