top of page

Pink Floyd се реформираа!

Кога започна инвазијата на Украина, пејачот Андриј Хливнјук ја прекина својата турнеја во САД, се врати дома и зеде оружје за да ја одбрани својата татковина.


Неколку дена подоцна, пејачот на „Бумбокс“ објави клип на Инстаграм на кој е прикажан во војничка униформа, капче од Њујорк Јенкис и пушка како изведува украинска протестна песна напишана за време на Првата светска војна.


Малку мотивација од лидерот на групата „Бумбокс““, напиша тој.


Сега, рок легендите Пинк Флојд го зедоа вокалот на Хливнјук и компонираа хуманитарен сингл околу него - првата нова оригинална музика на бендот по „Division Bell“ од 1994 година.Траката, „Hey Hey Rise Up“, содржи 90 секунди од солото на Дејвид Гилмур тапанарот на Флојд, Ник Мејсон. (Непотребно е да се каже дека отуѓениот басист Роџер Вотерс е значително отсутен.)


Насловот се однесува на последниот ред од протестната песна: „Еј еј, стани и радувај се“.

„Ние, како и многумина, го чувствувавме гневот и фрустрацијата од овој гнасен чин на независна, мирна демократска земја која е нападната и нејзиниот народ е убиен од една од најголемите светски сили“, Гилмур, кој има украинска ќерка. свекор и внуци, се вели во соопштението на веб-страницата на бендот.


Потоа го видов ова неверојатно видео на Инстаграм, каде тој стои на плоштадот во Киев со оваа прекрасна црква со златна купола и пее во тишината на град без сообраќај или бучава во позадина поради војната“, се додава во соопштението. „Тоа беше моќен момент што ме натера да сакам да го ставам во музика.


Гилмур рече дека разговарал со Хливнјук, кој се опоравува од повредата на шрапнелот, и му пуштил фрагмент.


„Тој ми го даде својот благослов“, рече Гилмур.


Приходите од синглот ќе бидат наменети за украинска хуманитарна помош, соопшти бендот.


bottom of page