top of page

The Smile: Нов сингл од членовите на Radiohead


Проектот The Smile, во кој учествуваат Членовите на Radiohead, Том Јорк и Џони Гринвуд, како и тапанарот Том Скенер, влегува во новата музичка ера со својот иновативен звук и уникатен стил.


Сепак пред да продолжиме, пуштете си ја „Friend of a Friend“ која ја објавија пред 6 часа додека го читате текстот...

Од моментот кога се објави дека Јорк, Гринвуд и Скенер ќе се обединат под името The Smile, фановите на Radiohead и целата музичка сцена со нетрпение очекуваа да слушнат што триото ќе ни поднесе. Иако ова не е првиот пат за Јорк и Гринвуд да работат заедно надвор од рамките на Radiohead, ова е првиот пат за нив да се обединат со Скенер, кој е познат по својата работа со бендот Sons of Kemet.Првиот сингл на The Smile, "You Will Never Work in Television Again", ги надмина сите очекувања. Со својата динамична мелодија и проникливи текстови, песната е вистинско свидетелство за креативноста и иновациите кои овој трио може да достави.


Вториот сингл, објавен денес (9 јануари) доаѓа како последен преглед на претстојниот втор албум на групата ‘Wall Of Eyes’. Закажан за објавување на 26 јануари, тоа е продолжение на нивниот прв албум ‘A Light For Attracting Attention’ - кој пристигна уште во 2022 година.


Што се однесува до звукот, со ‘Friend Of A Friend’ , Thom Yorke и Jonny Greenwood со Tom Skinner создаваат етерична атмосфера со песната, која постепено се развива.


“I can go anywhere that I want / I just gotta turn myself inside out and back to front,With cut-out shapes and worn-out spaces / Add some sparkles to create the right effect / They’re all smiling, so I guess I’ll stay / At least ’til the disappointed have eaten themselves away.”

Синглот првпат беше промовиран во живо за време на настапите на групата од 2022-2023, а студиската верзија вклучува учество од  London Contemporary Orchestra и саксофон од Robert Stillman.


Видеото е направено од режисерот на филмови Paul Thomas Anderson.


Освен што ја сподели новата песна, The Smile исто така сподели детали за некои специјални настани поврзани со албумот ‘Wall Of Eyes’ во кината - кои се планирани да започнат подоцна во месецов: од 18 до 25 јануари, настаните ќе им овозможат на фановите да го слушаат ‘Wall Of Eyes’ за прв и единствен пат сараунд техника, и доаѓаат како начин да ја прослават соработката на членовите со Anderson.Wall Of Eyes artwork by Stanley Donwood and Thom Yorke ‘Wall Of Eyes’ омотот дизајниран од Stanley Donwood и Thom Yorke

Со својата уникатна мешавина на експериментален рок и електронска музика, The Smile се докажаа  како вистинска музичка сила. Нивната нова музика не само што го продолжува наследството на Radiohead, туку и ги предизвикува границите на она што може да биде постигнато во современата музика.Со нетрпение очекуваме да слушнеме што The Smile имаат да ни понудат во иднина, а досега, се чини дека нивната музика ќе биде исто така влијателна и иновативна како и музиката на Radiohead.

bottom of page