top of page

Time разговара со Зеленски во воз до Херсон


Повикот од кабинетот на претседателот дојде во сабота навечер: Подгответе се да одите следниот ден, кажа помошникот, и спакувај четка за заби. Немаше детали за дестинацијата или како ќе стигнеме таму, но не беше тешко да се погоди. Само два дена претходно, на 260-тиот ден од инвазијата на Украина, Русите се повлекоа од градот Херсон. Тоа беше единствениот регионален главен град што успеаја да го заземат од почетокот на сеопфатната војна во февруари, а Кремлин вети дека засекогаш ќе биде дел од Русија. Сега Херсон беше слободен, а Володимир Зеленски сакаше да стигне таму што е можно поскоро.

Неговите телохранители настојуваа да почека. Русите ја уништија инфраструктурата на градот, оставајќи го без вода, струја или греење. Неговите предградија беа преполни со мини. Владините згради беа изманипулирани со жици за натегнување. На автопатот за Херсон, експлозија уништи мост, што го направи непрооден. Додека бегаа, Русите беа осомничени и дека оставиле агенти и саботери кои би можеле да се обидат да го нападнат претседателскиот конвој, да го убијат Зеленски или да го земат како заложник. Немаше начин да се обезбеди неговата безбедност на централниот плоштад, каде што се собраа толпи да го прослават ослободувањето на градот, кој е во домет на руската артилерија.


„Моето обезбедување беше 100% против тоа“, ми рече претседателот за време на патувањето. „Ги погоди тоа. Тие не можат да контролираат практично ништо во регионот кој штотуку е ослободен. Значи, тоа е голем ризик и, од моја страна, малку непромислено“.

Тогаш зошто го прави тоа? Руската цел на почетокот на инвазијата беше да се убие или фати Зеленски и да се обезглави неговата влада. Зошто да им се даде шанса да нападнат? Очигледната причина беше поврзана со информациската војна, која стана специјалитет на Зеленски. Со влегување во градот за кој Владимир Путин сè уште тврдеше дека е негов, лидерот на Украина ќе пробие дупка низ приказните за освојување и империјална слава што руските пропагандисти со месеци ги користеа за да ја оправдаат војната. Посетата на Зеленски ќе го продлабочи срамот од руското повлекување и ќе ја зајакне украинската волја да продолжи во текот на зимата.


Но, тоа не беше причината што ја наведе за патувањето. „Тоа се луѓето“, ми рече тој во двочасовното интервју додека неговиот приватен воз се движеше низ земјата. „Девет месеци се под окупација, без светлина, без ништо. Да, тие добија два дена еуфорија поради нивното враќање во Украина. Но тие два дена завршија“. Наскоро ќе започне долгиот пат до закрепнувањето, а многу од неговите граѓани би сакале да се вратат во нормала, многу побрзо отколку што државата може да испорача. „Сега ќе паднат во депресија и ќе биде многу тешко“, објасни Зеленски. „Како што гледам, моја должност е да одам таму и да им покажам дека Украина е вратена,, дека ги поддржува. Можеби тоа ќе им даде доволно поттик за да издржат уште неколку дена. Но, не сум сигурен. Не се замајувам со такви илузии“.


Нашата точка за рандеву за патувањето беше пред пожарникарна зграда, во дел од центарот на Киев кој беше без струја кога фотографот и јас пристигнавме следната вечер. Руските проектили оштетија или уништија голем дел од електроенергетската мрежа на Украина од почетокот на октомври, оркесстриран напор зимата да биде што поболна за цивилното население. Луѓето што ги шетаа своите кучиња ги користеа своите телефони за да ги осветлуваат тротоарите. Дури и централната чаршија беше во темнина, иако продавачите внатре сè уште продаваа свежо овошје и сирење, кисели краставички и свинско шкембе, на сјајот на уличните фенери. Кога поминавме покрај нив, носејќи ги панцирните елеци и шлемовите, се погриживме да земеме храна за по пат. „Донесете грицки“, предупреди еден од помошниците на Зеленски во СМС порака. „Овие патувања имаат тенденција да бидат многу неорганизирани“.


Тоа не би го заклучиле судејќи според црното комбе што пристигна да не земе, како што беше договорено, во 19:30 рамно, и нè донесе преку контролните пунктови што го опкружуваат владиниот кварт. Областа ми стана позната уште од почетокот на инвазијата. Речиси девет месеци, тимот на Зеленски ми дозволуваше да поминам голем дел од моето време овде, работејќи внатре во претседателскиот комплекс и известувајќи за начините на кои тие ја доживуваа војната и како таа ги трансформираше и нив - и него. Затемнувањата му дадоа на местото изглед како да е опседнато од духови. Војниците ѕиркаа од бункерите скриени меѓу дрвјата, а зраците на батериските ламби трепкаа на прозорците од канцеларијата на Зеленски на четвртиот кат. „Дали имате документи со вас? праша еден од чуварите. „Добро, тогаш ќе знаеме како да го одбележиме твојот гроб ако заостанеш зад конвојот“. Шегата ги натера неговите другари да се скинат од смеење.


Таа ноќ на претседателскиот воз му беа потребни околу девет часа да помине преку должината на Украина од север кон југ. Поголемиот дел од купеата ги презедоа мажите од обезбедувањето, кои ги одложија јуришните пушки, на багажниците, ги кренаа нозете и гледаа филмови на нивните телефони. Тие никогаш порано не виделе новинари во овој воз, а нивното единствено барање беше да не правиме никакви фотографии од приватниот вагон на Зеленски. „Ако Русите го најдат, тоа е мета“, објасни еден од нив.


Од почетокот на инвазијата, воздушниот сообраќај над Украина беше ограничен на борбени авиони, беспилотни летала, бомбардери и крстачки ракети. Возот стана основно средство за патување на долги релации на претседателот. Однадвор, неговото купе не се разликува од обичен патнички вагон. Внатре, моите очекувања за хајтек команден центар на тркала, или барем добро снабден бар, не се исполнија. Немаше интернет на возот, а погодностите беа скромни. Билет од прва класа на Амтрак би понудил повеќе простор за растегнување.

Но, Зеленски вели дека ужива во возот. Тоа му дава време за читање, а искуството го потсетува на детството. Кога пораснал, татко му работел како менаџер на системи во рудниците за бакар во Монголија, а патувањата за да го посетат траеле осум дена на железницата од нивниот роден град Кривји Рих во централна Украина, поминувајќи низ Русија и Сибир. Со задоволство се сеќава на патувањата - на огромните пространства на советската империја што се нанижуваат, чашите со чај послужени во метални држачи за чаши врежани со чеканот и српот. Меѓу многуте иронии на неговата неприлика, е тоа што Зеленски бил израснат во империјата чија преродба сега се бори да ја запре.

Поголемиот дел од својот живот чувствуваше носталгија за културата и историјата што Украина ги сподели со Русија. „Ги имаше овие неверојатни советски комедии“, ми рече Зеленски. Меѓу неговите херои од детствотто беа филмаџии како Леонид Гајдај, чии дела беа строго цензурирани, но сепак шармантни и често смешни; една од нив го прикажува Иван Грозни како ги заменува животите со началник во советска станбена зграда. „Ова се класиците на мојата генерација, но јас не сум способен да ги гледам сега“, вели претседателот. „Тие ме револтираат“. Сеќавањата од неговата младост сега се обоени со злосторствата што руските сили ги извршија оваа година во служба на империјалните амбиции на Москва.

Во април, помалку од два месеци од инвазијата, Зеленски ми рече дека остарел и се променил „од сета оваа мудрост што никогаш не ја сакав“. Сега, половина година подоцна, трансформацијата беше поостра. Помошниците кои некогаш го гледаа како лесен човек, сега ја фалат неговата цврстина. Навредите што некогаш можеби го вознемирувале, сега предизвикуваат само кревање раменици. На некои од неговите сојузници им недостасува стариот Зеленски, зафркантот со момчешка насмевка. Но, тие сфаќаат дека тој треба да биде поинаков сега, многу потежок и глув за одвлекување на вниманието, или во спротивно неговата земја нема да преживее.


Рано наутро, возот застана во индустриска зона во регионот на Миколаев, каде што чекаше колона комбиња и теренци за да нè вози остатокот од патот до Херсон. Пустошот од војната набрзо се појави на двете страни на автопатот: автобуски постојки набиени со шрапнели, извртени гранати од бомбардирани згради, семеен ресторан во облик на замок кој изгледаше како да е покосен со верижен топ . Штетите околу Миколаев беа полоши отколку во поголемиот дел од земјата, бидејќи токму тука Украинците успеаја да го спречат рускиот напредок од југ во март.


Кога стигнавме, на централниот плоштад во Херсон чекаа десетина гувернери, министри и генерали. Позираа и правеа селфја пред графитот исчкртан на фасадата на регионалниот парламент: Слава на вооружените сили на Украина! Слава на хероите! Една од соработничките на Зеленски, Даша Заривна, пораснала во Херсон и изгледаше блиску до солзи додека гледаше во украинските знамиња кои се веат над плоштадот. „Се плашев дека никогаш повеќе нема да го видам ова место“, ми рече таа. „И тука сме“.


Првата експлозија одекна неколку минути подоцна. На сите нѝ се заледи крвта, гледајќи во небото во очекување на граната. Потоа дојде уште еден татнеж, кој звучеше поблиску од првиот. Некој сугерираше дека станува збор за тековен артилериски оган, иако ова изгледаше повеќе како оптимистичка претпоставка. Русите се повлекле на левиот брег на реката Днепар, околу една милја подалеку. Експлозиите продолжија да се огласуваат, но на Зеленски се чинеше дека не му пречат. Тој, како и обично, одби да носи кацига или панцир.


На работ на плоштадот, војниците поставија Интернет терминал Starlink, приклучувајќи ја својата сателитска антена во дизел генератор. Претседателот го извади телефонот и ја побара лозинката за wi-fi. Повеќето од луѓето околу него беа вооружени со автомати, но ова беше неговото оружје, iPhone од доцниот модел што Зеленски го користеше за да ја води најголемата копнена војна на информатичката ера. Неговата вештина да му се обраќа на светот преку тој телефон - во неговите ноќни говори на социјалните мрежи, во неговите бескрајни повици со странски лидери и поддржувачи - беше критична колку и бројот на тенкови во неговата армија.


Зеленски учествуваше на Светскиот економски форум во Давос и на самитот на НАТО во Мадрид. Тој има дадено интервјуа со водители на ток-шоуа и новинари и одржа разговори во живо со студенти на Стенфорд, Харвард и Јеил. Тој ја искористи славата на суперѕвездите од шоу бизнисот, за да ги засили своите повици за меѓународна поддршка. Џесика Честејн и Бен Стилер го посетија неговиот утврден комплекс. Лиев Шрајбер се согласи да стане амбасадор на официјалната платформа за собирање средства на Украина. Шон Пен донесе статуетка Оскар во Киев и му ја остави на Зеленски. Еднаш, претседателот му дозволи на тим од техничари да создадат 3Д холограм во неговиот лик, кој подоцна беше проектиран на конференции низ Европа. „Нашиот принцип е едноставен“, вели Андриј Јермак, шеф на кабинетот на претседателот. „Ако испаднеме од фокусот, ние сме во опасност“. Вниманието на светот служи како штит.


Ефектот беше еден вид виртуелна сеприсутност што на моменти стана здодевен за некои од сопствените граѓани на Зеленски. „Ние секогаш бараме нови формати“, вели Кирило Тимошенко, претседателскиот советник кој го надгледува ТВ-маратонот кој ја пренесува пораката на Зеленски во домовите на Украина. „Но, порано или подоцна луѓето се уморни од поплавата на вести“. И тие почнаа да се прилагодуваат..


Ослободувањето на Херсон ѝ даде на нацијата ретка шанса да слави. Во центарот на плоштадот се собра толпа, а некој извика: „Слава на Украина!“ Одговорот беше рефрен, главно со женски гласови: „Слава на хероите!“ На фрустрација на неговото обезбедување, Зеленски отиде да ги поздрави, а толпата се зголеми напред додека тој се приближуваше. Новинарите побрзаа одзади, затворајќи го претседателот во толпа што неговото обезбедување не можеше да ја контролира. Еден војник, свртен со грбот кон претседателот, имаше ужас во очите додека ги скенираше лицата во толпата за закани. Зеленски се смееше и поздравуваше. "Како си?" тој рече. „Добро си?“


Успехот на Зеленски како воен водач се потпира на фактот дека храброста е заразна. Се рашири низ политичкото раководство на Украина во првите денови од инвазијата, бидејќи сите сфатија дека претседателот останал присутен. Ако тоа изгледа како природна работа за лидер во криза, размислете за историскиот преседан. Само шест месеци претходно, претседателот на Авганистан, Ашраф Гани - многу поискусен лидер од Зеленски - го напушти главниот град додека се приближуваа талибанските сили. Во 2014 година, еден од претходниците на Зеленски, Виктор Јанукович, побегна од Киев додека демонстрантите се затворија во неговата резиденција; и денес живее во Русија. На почетокот на Втората светска војна, водачите на Албанија, Белгија, Чехословачка, Грција, Полска, Холандија, Норвешка и Југославија, меѓу другите, избегаа од напредувањето на германскиот Вермахт и ја живееја војната во егзил.

Немаше многу во биографијата на Зеленски за да се предвиди неговата подготвеност да се исправи и да се бори. Тој никогаш не служел во војска или не покажал голем интерес за воените работи. Тој беше претседател само од април 2019 година. Неговите професионални инстинкти произлегуваат од животот како актер на сцената, специјалист за импровизирана комедија и продуцент во филмскиот бизнис.


Тоа искуство се покажа дека има свои предности. Зеленски беше прилагодлив, трениран да не ги губи нервите под притисок. Знаеше да ја чита публиката и да реагира на нејзините расположенија и очекувања. Сега неговата публика беше светот. Беше решен да не ги разочара. Неговата одлука да остане соочен со можен атентат даде пример, што отежнува на оние под него да бегаат. „Секој што заминал е предавник“, им рече Руслан Стефанчук, претседател на украинскиот парламент, на своите членови неколку часа по почетокот на инвазијата.

Наместо да спасуваат жива глава и бегаат, многу Украинци се фатија за оружје што можеа да го најдат и се пуштија во одбрана на своите градови и села од напаѓачките сили вооружени со тенкови и хеликоптери за напад. „Воената теорија не ги опфаќа обичните дечки во тренерки и ловечки пушки“, ми рече највисокиот воен командант на Украина, генерал Валериј Залужни, опишувајќи ја одбраната на Киев за време на првите недели од инвазијата.


Колку заслуга има Зеленски за таа одбрана? Во раните часови на инвазијата, претседателот беше информиран дека Русија се обидува да донесе илјадници војници до портите на Киев со воени товарни авиони, и тој дал наредба по секоја цена да го запре слетувањето на тие авиони. Еден од неговите советници, Михаило Подољак, никогаш не го видел својот шеф толку бесен. „Тој ги даде најстрогите можни наредби: не покажувајте милост. Користете ги сите достапни оружја“.


Но, на вооружените сили на Украина не им требаше посебно ослободување за да го одбранат аеродромот каде што се упатија руските авиони. Машинеријата на отпорот на Украина веќе беше во движење, а Зеленски не беше на воланот. Тој помина месеци минимизирајќи го ризикот од целосна инвазија, иако американските разузнавачки агенции предупредуваа дека тоа е неизбежно. Кога војната започна, тој им даде слобода на своите генерали да водат на бојното поле, и наместо тоа се фокусираше на димензијата на војната каде што може да биде најефикасен: да го убеди светот дека Украина мора да победи по секоја цена. „Докажете дека сте со нас“, рече тој во говорот пред Европскиот парламент во првата недела од инвазијата. „Докажете дека нема да не пуштите низ вода. Докажете дека сте навистина Европејци, и тогаш животот ќе победи над смртта, а светлината ќе победи над темнината“.

Од централниот плоштад во Херсон, претседателскиот конвој тргна надвор од градот, застанувајќи на патот за да ги почести и одаде признание на своите бранители. Првата беше церемонија на која Зеленски им додели медали на неколку десетици војници, вклучително и најмалку еден американски волонтер кој учествуваше во ослободувањето на градот. Вториот беше магацин претворен во центар за хуманитарна помош, натрупан со кутии со конзервирана риба, тоалетна хартија, зејтин и шпагети. Работниците продолжија со својата работа додека Зеленски гледаше наоколу. Еден човек на воланот на виљушкар изгледаше изнервиран кога претседателската придружба му се најде на патот, а машината гласно звучеше додека се обидувавме да маневрираме околу него.


Приемот не беше многу поголем на последната станица на агендата, средбата со воената команда во нивниот бункер отпорен на бомби. Беше скриен под една стара машинерија, достапна преку тешка метална врата. Темниот коридор нè доведе до простор преполн со кревети на војници и офицери. Еден од нив продолжи да дреме во поголемиот дел од нашата посета, а потоа седна на креветот, ја навлече униформата врз ѕиврите и се врати на работа. Никој не застана на внимание или не го поздрави главниот командант кој го посети. Низ целиот тој хаос, ручекот се служеше во пластични чинии и хартиени чаши: ориз, супа од колбаси со леб стар еден ден. Херсон останува град во војна. Тоа утро, Украинците забележале руски дрон за набљудување како лебди над претседателот. Тоа гледаше него, а тие го гледаа тоа. Украинските безбедносни служби активно ловат руски агенти. „Тие живеат меѓу нас“, ми рече Зеленски. „Во становите, во подрумите, меѓу цивилите и мораме да ги разоткриеме, бидејќи тоа е голем ризик“.

По неговиот оброк, Зеленски отиде на другата страна на бункерот, каде што офицерите подготвија воен брифинг. Сите беа замолени да ги остават своите телефони на вратата од конференциската сала. Во внатрешноста на ѕидот закачена борбена мапа, која покажува како напаѓачите се позиционирале зад две опасни пречки, кои сега имаа намера да ги користат како штитови. За да напредуваат од запад, Украинците ќе треба да го преминат Днепар под веројатен дожд од артилериски и митралески оган. За да напредуваат од север, тие ќе налетаат на најголемата нуклеарна централа во Украина, која Русите ја окупираа на почетокот на март. Неговите реактори сега стојат на првите линии на фронтот, а Зеленски сфати дека туркањето напред околу таа област ќе ризикува катастрофа. Тој мораше да размисли што Русите, во повлекувањето, би можеле да направат со тие реактори.

Ваквите прашања веќе не се туѓи за Зеленски. Тој се бори со нив со месеци, развивајќи начини да ги структурира своите мисли околу дилемите што некогаш можеби го обземале. „Порано имаше толку лесен квалитет за него“, ми рече еден од неговите воени советници, Олексеј Арестович. „Брзи движења, брзи одлуки, многу разговори, шеги. Сега гледаш еден вид грубијан“, вели тој, стеснувајќи ги очите и имитирајќи ги туркајќи ги рамената напред. „Тој го изгуби тој актерски квалитет и се претвори во газда“.


Кога станува збор за одлуките на бојното поле, Зеленски обично се фокусира на човечки животи - колкумина би биле изгубени ако тргнеме по овој пат? „Можевме да навлеземе во Херсон порано, со поголема сила. Но, сфативме колку луѓе ќе паднат“, вели тој. „Затоа беше избрана поинаква тактика и фала богу успеа. Мислам дека тоа не беше некој генијален потег од наша страна. Тоа беше разумот да победи, мудроста да победи против брзината и амбицијата“.


Сонцето беше блиску до заоѓање додека се вративме во возот. Неговата локомотива во лер на растојание од најблиската станица. Во нормални денови - ако некои воени денови може да се сметаат за нормални - Зеленски и неговиот персонал постојано брзаат. Тие разговараат меѓу себе во наплив на информации, извештаи за статусот и воени брифинзи, прескокнувајќи од една точка на друга на дневен ред. Рутината се забавува кога тие патуваат. Возот намерно се движи со тмурно темпо. Во случај на ракетен удар на еден од вагоните, другите ќе претрпат помала штета со таа брзина, а повеќе патници ќе преживеат. „Тоа ни дава шанса да зборуваме во мир“, вели Денис Монастирски, министер за внатрешни работи, кој го придружуваше претседателот на некои од неговите патувања. „Зборуваме за нашите приватни грижи, нашите семејства, нашите деца.


Поголемиот дел од оваа година Зеленски живееше одвоено од сопругата и нивните две деца. Главната причина е безбедноста; неговото присуство би ги ставило во поголем ризик. Но, тој, исто така, смета дека би било погрешно да се обноват нивните домашни навики додека толку многу украински семејства остануваат разделени од војната. Милиони бегалци од Украина живеат во странство, главно жени и деца, додека на мажите во борбена возраст им е забрането да ја напуштаат земјата без посебна дозвола, што не е лесно дадено според условите на воената состојба.


Сепак, Зеленски го гледа своето семејство многу почесто сега отколку во првите недели од војната. За време на неодамнешната посета, неговиот 9-годишен син, Кирило, го изненади својот татко со неговата стручност за воени прашања. Зеленски изгледаше горд на новите интереси на момчето. „Тој го проучува сето тоа. Тој го бара на интернет. Тој разговара со телохранителите“, ми рече претседателот. „Тој е обожавател на нашите вооружени сили, нашата армија и тој длабоко знае која е нашата мисија, што ослободуваме, какво оружје имаме и што ни недостасува“.

Кога возот почна да се движи назад кон Киев, Зеленски ме замоли да му се придружам во неговиот приватен вагон. Ролетните беа затворени. Наспроти едниот ѕид стоеше тесен тросед, а вителот документи ја покриваше конференциска маса. Тоа би било наше петто интервју откако тој одлучи да се кандидира за претседател во 2019 година, а влијанието на таа одлука беше напишано на неговите црти на лицето. Неговото лице сега има истрошен квалитет, со замор и слоеви болка околу очите.


Седејќи спроти мене, Зеленски нарача кафе, зеде книга со мек повез и ја погледна. Станува збор за животите на Хитлер и Сталин за време на Втората светска војна, компаративна студија на двајцата тирани кои најмногу ја измачувале Украина. Зеленски сè уште немал време да ја прочита, но такви дела од историјата и биографијата одамна се меѓу неговите сопатници. Пред да одлучи да се кандидира за претседател, Зеленски расчеречи книга за Ли Куан Ју, основачот на Сингапур, чија брутална војна против корупцијата му донесе слава и почит во Украина. Зеленски беше обвинет од критичарите за прикажување на некои од истите авторитарни тенденции, за одземање на моќта на олигарсите и за настојување да ги затвори политичките противници кои тој ги смета за предавнички.


Откако ја презеде функцијата, Зеленски читаше за Винстон Черчил, историската личност со која најчесто го споредуваат во последните месеци. Сепак, тој ја одбива сугестијата дека тие имаат нешто заедничко. „Луѓето зборуваат различни работи за него“, суво забележува Зеленски, јасно кажувајќи дека не се восхитува на досието на Черчил како империјалист. Украинскиот претседател би сакал да биде поврзан со други личности од ерата на Черчил, како авторот Џорџ Орвел или со големиот комичар кој го лапна Хитлер среде Холокаустот. „Го покажав примерот на Чарли Чаплин“, ми рече Зеленски во возот, „како го користел оружјето на информации за време на Втората светска војна за да се бори против фашизмот. Гледате, имаше такви уметници кои му помагаа на општеството, бидејќи имаа многу обожаватели, а нивното влијание често беше посилно од артилеријата“.

Како што возот се движеше од регионите на бојното поле и зазеде малку брзина, стана јасно дека Зеленски бара многу повеќе од победи на бојното поле. Она што сака да го постигне за време на неговиот мандат е да го прекине кругот на угнетување и трагедија во кои Украина е заробена со генерации. За време на неговото детство, бабата на Зеленски зборуваше за времето кога советските војници дојдоа да ја конфискуваат храната што се одгледува во Украина, нејзините огромни жетви на жито и пченица, сите фрлени под закана од оружје. Тоа беше дел од обидот на Кремлин, во раните 1930-ти, да го преправи советското општество и доведе до катастрофален глад познат како Холодомор - „убиство од глад“ - во кој загинаа најмалку 3 милиони луѓе во Украина.


Оваа тема беше табу во советските училишта, вклучително и оние каде и двете баби на Зеленски работеа како учителки. Една предавала украински јазик; другата предаваше руски. Но, тие зборуваа многу внимателно за историјата на гладот ​​дома. „Тие зборуваа за тоа многу внимателно“, вели тој, „дека имаше овој период кога државата одзеде сè, целата храна“. Дека овие политики резултираа со смрт на милиони стана широко признато низ Украина во 1990-тите, кога Зеленски беше во средно училиште. „Ги дознавме овие работи кога се појави интернетот“, вели тој. „Светот стана поотворен, а ние почнавме да учиме“.


Темата за холокаустот се дискутираше многу поотворено и почесто во домот на Зеленски. И двајцата негови родители се Евреи. Семејството на неговата мајка во голема мера ја преживеа војната бидејќи некои од нив беа евакуирани со воз во Узбекистан кога започна германската окупација на Украина. Многу од роднините на Зеленски од страната на неговиот татко беа убиени од нацистите. Неговиот дедо од страна на таткото, артилериец во советската армија, ги загубил родителите и тројцата браќа во Холокаустот. „Овие трагедии дојдоа една по друга, прво Холодомор, а потоа Втората светска војна“, вели Зеленски. „Еден огромен удар па следеше следниот“.


Прашав дали оваа историја на некој начин ја зацврсти Украина како нација, придонесувајќи за нејзината решителност во борбата со сегашната војна. Прашањето ми заработи продорен поглед. „Некои луѓе би можеле да речат дека тоа нè закорави. Но, мислам дека тоа одзеде толку многу од способноста на Украина да се развива“, вели Зеленски. „Тоа беше еден удар по друг, најтешкиот вид. Како тоа нè зацврстува? Луѓето едвај преживеаја. Ги скрши гладот. Тоа им ја скрши психата и секако тоа остава трага“.


Сега дојде редот на неговата генерација да се соочи со ударите на странскиот напаѓач. Наместо Сталин и Хитлер, Путин се обидуваше да им ја скрши волјата лишувајќи ги од топлина и светлина, уништувајќи им ја способноста да берат храна или да размислуваат за многу други работи освен за преживување оваа зима. Веќе следната генерација Украинци, како синот на Зеленски, учеа за алатките на војната наместо да планираат просперитет. Тоа е моделот што претседателот сака да го наруши, а неговиот план се потпира на повеќе од оружје.


„Не сакам да одмерувам кој има повеќе тенкови и војски“, вели тој. Русија е нуклеарна суперсила. Без разлика колку пати нејзините сили се принудени да се повлечат од украинските градови, тие можат да се прегрупираат и да се обидат повторно. „Имаме работа со моќна држава која патолошки не сака да ја пушти Украина да си замине“, ми рече Зеленски. „Тие ја гледаат демократијата и слободата на Украина како прашање на нивниот сопствен опстанок.

Единствениот начин да се победи таков непријател - не само да се добие привремено примирје, туку да се победи војната - е да се убеди остатокот од слободниот свет да ја повлече Украина во друга насока, кон суверенитет, независност и мир. Губењето на слободата во една нација, тврди тој, ја нагризува слободата кај сите останати. „Ако нè проголтаат, сонцето на твоето небо ќе се затемни“.


Се приближуваше полноќ кога се вративме во Киев. Вагонот на претседателот застана покрај дупка во бетонскиот ѕид, зад кој чекаше друга колона автомобили за да го врати во неговата канцеларија. Пред зори, Зеленски требаше да одржи говор на самитот на Г-20 на Бали, каде што војната во Украина беше на врвот на агендата. И покрај улогата што Русија ја игра во групата, нејзините пратеници беа отфрлени од многу нивни колеги во Бали, а нејзиниот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, одлучи да си оди дома порано. „Русите треба да разберат“, ми рече Зеленски. „Нема да добијат прошка. Тие нема да имаат никакво прифаќање во светот“.


Непосредно пред 3 часот по полноќ, Зеленски седна во ситуационата соба на вториот кат од претседателскиот комплекс. На ѕидот зад него висеше златен трозабец, државниот симбол на Украина. Тој беше облечен во неговата вообичаена маслинесто зелена маица кога се вклучија камерите. „Поздрав“, рече тој, „до светското мнозинство, кое е со нас“.


Битката за ослободување на Херсон беше завршена, објави тој, и потсетуваше на големите воени победи во историјата, како сојузничкото слетување во Нормандија на Денот Д, што го сврте бранот на Втората светска војна. „Тоа сè уште не беше конечна точка во борбата против злото, но веќе го одреди понатамошниот тек на настаните. Токму тоа го чувствуваме сега. Сега, Херсон е слободен“.


Извор: Simon Shuster, TIME Magazine, 2022


bottom of page