top of page

Vogue пресече: кој сѐ водеше во категоријата “убавина” на Мет галата ‘22!

На Мет Гала 2022 година, сè што блескаше беше позлатено. Во прославата на овогодинешната тема „Во Америка: Антологија на модата“ (втора од дводелната изложба на Институтот за костими) присутните повторно го покажаа најдоброто од себе, овој пат издигнувајќи го позлатениот гламурен кодекс на облекување. Секако, грандиозноста се протегаше над вратот со убавина што го насочуваше опсегот од безвременска убавина до радикално трансформативно.

Во духот на првата, Софи Тарнер пристигна со драматично долги темноцрвени кадрици кои паѓаа на нејзиното растечко беби стомаче, додека Каја Гербер носеше обемна каскада од спирали кои го паѓаа покрај струкот како Лејди Годива. Сонувачката декаденција беше уште една тема што ги информираше стратегиите за убавина, бидејќи водителката Блејк Лајвли носеше блескава круна со скапоцени камења над нејзината каскада од брановидни руси локни, а Алиша Кис ги акцентираше нејзините залижани рабови на косата со кристали и украсена змиеста плетенка која го следеше грбот. Смели бои со став нѝ беа дадени од Нормани и Теса Томпсон, нивните образи обвиени со руменило боја - светла фуксија, додека погледот на Оливија Родриго беше акцентиран со неверојатно исчеткана лила што одговараше на нејзиниот светкав фустан од Версаче. На фронтот на ноктите владееја маникири кои го крадеа вниманието- Жанел Моне носеше орнаменти со кристали со дизајн на пруги што ги дуплираше деталите на нејзината тоалета на Ралф Лорен, и Синтија Ериво имаше во долги, катран-црни канџи украсени со украсни златни скапоцени камења. Како што се развиваат случувањата во првиот понеделник во мај, еве ги најдобрите изгледи за убавина (*коса, шминка, нокти) од Мет Гала 2022 година:bottom of page