top of page

Летечки пекинезери, концерт, лабораториум, ПМГ џез, секој петок

19.4.24, во 16:00

A можеби и ги вжештуваат?


Скопје, Македонија – Во срцето на скопската џез сцена, PMG Jazz Klub, со бендот Летечки пекинезери ќе ги претстави своите најнови музички амбиции во петокот вечер во веќе култниот простор на Лабораториум. Познати по својата свинг-џез основа и виртуозно музицирање, пекинезерите ветуваат незаборавно музичко искуство исполнето со оригинални композиции и свеж звук.


Формирани во 2004 година, Летечки пекинезери ги поместуваат границите на традиционалниот џез и веќе со деценија и пол се еден од водечките современи македонски џез состави.Основачите Бојан Петков-Шамба (гитара) и Иво Солдатовиќ-Сол (кларинет) се стожерите на бендот, а нивната креативност во создавањето на оригинални теми е веќе добро позната сред љубителите на овој жанр.Заедно со нив, на сцената ќе настапат и испробаните членови на бендот Петар Христов (тенор-саксофон), Кирил Туфекчиевски (двоен бас) и Славчо Коцев (тапани). Секој од нив внесува посебен печат во музиката, создавајќи уникатен музички идентитет кој е лесно препознатлив и широко ценет.Откако минатата година успешно ги претставија своите авторски дела на јавноста, сега ветуваат дека ќе ја продолжат својата музичка експлорација, обеќавајќи нови музички правци и свежи интерпретации.


Концертот е извонредна можност за сите обожаватели на џез музиката да ја искусат динамиката и иновативноста на овој бенд.Најавениот настан е дел од серијата концерти кои PMG Jazz Klub ги организира, со цел да ја промовира и поддржи локалната џез сцена. Клубот, кој е познат по својата посветеност кон откривањето и презентирањето на неоткриени таленти и на легендарни имиња, останува верен на својата мисија да нуди врвен џез на своите посетители.

PMG JAZZ KLUB продолжува со својата серија концерти во Лабораториум. Овој ПЕТОК ќе уживаме во музиката ЛЕТЕЧКИ ПЕКИНЕЗЕРИ, без двоумење еден од водечките современи македонски џез бендови.
Свинг-џез квинтет формиран во Скопје, во 2004 година, Летечки пекинезери е бенд со огромен репертоар оригинални теми, a за создавање на репертоарот, најмногу се ангажирале основачите на бендот, Бојан Петков-Шамба (гитара) и Иво Солдатовиќ-Сол (кларинет). Останати членови на бендот се: Петар Христов, тенор-саксофон, Кирил Туфекчиевски, двоен бас и Славчо Коцев, тапани.
Пекинезери деновиве пробиваат нови правци на нивните музички интереси, па се чини ова е извонредна можност да се запознаеме со актуелните интереси на бендот.

Концертот ќе се одржи во петокот вечер во Лабораториум, а влезот е слободен за сите љубители на квалитетната музика. За повеќе информации, љубителите на џезот можат да ја посетат веб-страницата pmgrecordings.com или да го следат PMG Jazz Klub на социјалните мрежи.


Не пропуштајте ја уникатната прилика да ги чуете Летечки пекинезери и да уживате во нивните нови и оригинални интерпретации, кои сигурно ќе ги раздвижат вашите музички сетила - а и вие со нив.


bottom of page