top of page

концерт, промоција, Transmarginal Beverly Hills

19.4.24, во 16:00

 Музичкиот свет оддава почит на Мирко Попов

Скопје, 27 март 2024 година – Сцената изгуби еден од своите стожери, но неговото наследство продолжува да живее не само во звуците што ги остави зад себе туку и инспирацијата.


Мирко Попов, икона на македонската музичка култура, во неделата почина во Скопје, а музичката заедница реагира на единствен начин што знае – преку музика што го допира срцето.Во негова чест, на 27 март, со почеток од 21:00 часот, JaZzy Music Venue (поранешен ZZ Top) ќе биде домаќин на концерт за промоција на албумот "Transmarginal Beverly Hills" од триото Бука | Коста | Нино. Филип Букршлиев (електрична гитара), Константин Хаџи Коцев (пијано) и Нинослав Спировски (кларинет и сопрано саксофон), талентирани членови на македонската експериментална џез сцена, спојуваат своите музички визии во ова динамично трио.
Албумот беше снимен на живо во мај 2023 година, во атмосферата на клубот Џези, и одразува спонтаност и длабока музичка комуникација. Иако овие музичари веќе имаат заедничко музицирање на различни проекти, "Transmarginal Beverly Hills" претставува нивно прво интегрално соработување во формат на трио.Концертот е организиран од Зафир Шуманов, со Михаил Стојанов зад снимањето и миксањето на албумот, дополнителниот микс и мастеринг во рацете на Филип Букршлиев, додека визуелниот идентитет на албумот го креираше Ѓорче Ставрески. Извршниот продуцент и автор на текстот за албумот е Вангел Ноневски од Аксиома.Најавувајќи го концертот, организаторите истакнаа дека е немисливо откажување на настанот поради губењето на Мирко, човек кој го посвети својот живот на музиката и културата. Во духот на оваа филозофија, вечервашниот концерт ќе биде посветен на неговата меморија – за да се ода почит на неговото име и она што го остави зад себе.


Transmarginal Beverly Hills! – Слободна и структурирана импровизација во духот на овој најнов албум на Филип Букршлиев, Константин Хаџи Коцев и Нинослав Спировски
27 март 2024 година (среда), 21:00 часот
JaZzy Music Venue (поранешен ZZ Top)
НАСТАНОТ Е ПОСВЕТЕН НА МИРКО ПОПОВ (1972-2014)
Филип Букршлиев – електрична гитара
Константин Хаџи Коцев – пијано
Нинослав Спировски – кларинет и сопрано саксофон
Овие тројца млади, но веќе мошне докажани музичари на македонската експериментална, авангардна, алхемијска и некомодифицирана џез сцена, концертно ќе го промовираат албумот Transmarginal Beverly Hills (Live at JaZzy), издаден пред само неколку денови за новото музичко издаваштво на Аксиома.
Албумот на ова неконвенционално трио беше снимен во клубот Џези, една мајска вечер 2023 година. Иако досега сите тројца, ама само во пар свиреле заедно на други албуми, ова е првпат сите тројца да се соберат на заеднички албум. Имено, Спировски и Хаџи Коцев се појавуваат на двата исклучително успешни албуми на Svetlost Odron Ritual Orchestra; Букршлиев и Хаџи Коцев соработуваа на последниот албум на Филип Букршлиев трио, издаден за реномираната Skopje Jazz Festival Records; а Спировски и Букршлиев свиреа заедно на последните три албуми на пост-рок/џез бендот Fighting Windmills.
На овој албум, Букршлиев, Хаџи Коцев и Спировски се зафатиле со исклучително тежок потфат: да спојат три инструменти кои досега многу ретко биле врзувани во трио формат. Меѓутоа, резултатот од тој спој звучи како тие да свиреле заедно долги години, а не на една спонтана музичка соработка/дружба, што и било случај таа вечер.
Обидот овој албум да се објасни со зборови е ѓаволски тежок потфат. Затоа, само ќе посочиме на неколку можни споредби и надреални хипотези. Замислете го The Fourth World на Џон Хасел, исфилтриран низ урбаниот самрак на електронскиот меланхолик Burial, во неговиот пост-Untrue период. Или можеби звукот на трубата на Мајлс Дејвис од Bitches Brew, ама задушена со крпа натопена во конзумеристички смог. Или, пак, најтажните, репетитивни завивања на Mats Gustafsson од албумот (Without Noticing) на Fire!, но „скротени“ со формалдехидна еуфорија. Можеби Godspeed You! Black Emperor, ама кога би свиреле приспивни преработки на сопствените песни. Сепак, веројатно најсоодветната определба би била дека се работи за заталкан албум од архивите на Манфред Ајхер, откако тој заминал на егзотичен одмор и сосема заборавил дека овој албум останал некаде длабоко во правливите фиоки на ECM.
Доколку не можете да си ја замислите домашната џез музика без албумите и концертите на Светлост (и проширениот Odron Ritual Orchestra), Taxi Consilium, Fighting Windmills, Филип Букршлиев трио, Строг Пост, групите на Јордан Костов исл., тогаш концертната промоција на албумот Transmarginal Beverly Hills не смее да биде настан кој треба да го пропуштите.

Очекувани емоции и силни музички интерпретации ќе го пополнат просторот на JaZzy, додека публиката ќе има прилика да стане дел од уникатното музичко патување кое спојува авангардата со неконвенционалните звуци и тимскиот дух на овие тројца музичари. Албумот и концертот се поклон кон сите кои ги вреднуваат делата на Светлост, Taxi Consilium, Fighting Windmills, Филип Букршлиев трио и многу други проекти на кои работеше Мирко.Сите се добредојдени да се придружат и да станат дел од ова вечерно тагување во слава на еден голем човек, кој својот отпечаток го оставил не само во музиката, туку и во срцата на оние кои го познавале.АКСИОМА, асоцијацијата која стои зад организацијата на настанот, е посветена на културата, уметноста и музиката која граничи и прекорачува, токму како и делото на Мирко Попов.bottom of page