top of page

Ана Сорокина должи пари…повторноУметницата кој помогна во организирањето на изложбата во Њујорк Сити „Слободa за Ана Делви“ во март - која вклучуваше дела базирани на цртежи што Ана Сорокин, озлогласената „Сохо измамничка“, ги направи во затвор - вели дека ѝ се должат околу 8.000 долари за трошоци поврзани со шоуто што ги ставила на нејзината кредитна картичка.


Џулија Морисон, NFT уметник и студент на Универзитетот во Јужна Калифорнија, платила за трошоците на изложбата кои вклучувале „врамување, печатење, скенирање, транспорт, правење маици итн.“, изјави таа за Њујорк пост. Повеќе од два месеци подоцна, таа вели дека сè уште не и е исплатено, ниту пак од Сорокин - која со серијата на Нетфликс, „Измислувајќи ја Ана“, собра шестцифрени долгови во модерни хотели на Менхетен додека се обидуваше да собере пари за ексклузивен уметнички клуб Парк Авенија - ниту од Алфредо Мартинез(коорганизатор на изложбата и уметник некогаш осуден за продажба на фалсификувани дела на Баскијат.)
„Не можам да си дозволам само да фрлам 8.000 долари за трошоците на Ана Делви е на мојата картичка“, изјави Морисон за Пост. „Не го правев тоа за да бидам добар другарка со неа. Го направив тоа за шоуто, знаејќи дека ќе ми се исплати. Барем тоа го вети Алфредо“.
Гласноговорникот на Сорокин изјави за таблоидот дека измамничката од светот на уметноста - која во моментов е приведена од страна на Имиграциските и царинските органи на САД (ICE) поради пречекорување на терминот на визата, во очекување на депортација во Германија - не е директно одговорна за трошоците за изложбата на Морисон. Мартинез, од своја страна, изјави за Пост, „Таа ќе добие пари“, додавајќи: „Сè уште сме во фазата на трошење пари на проектот“.


И Мартинез и Сорокин се претставени од Founders Art Club, организација основана од дилерот Крис Мартине која одржа едноноќна изложба на цртежите на “Сорокин, наводно” во Public Hotel за време на Frieze New York овој месец. Принтовите засновани на цртежите на Сорокин беа понудени на настанот, по цена од 250 долари по парче.


Сорокин беше прогласена за виновна во 2019 година за кражба, и кражба на услуги кои произлегуваат од повеќе од 200.000 долари неплатени хотелски и банкарски сметки. Таа беше ослободена од затвор во февруари 2021 година, само за повторно да биде уапсена и задржана од ICE, во очекување на депортација.

Comentários


bottom of page