top of page

Темелната истрага на рускиот Проект за здравјето на 70-годишниот Владимир Путин

Автори: Михаил Рубин, Дмитриј Сухарев, Михаил Маглов, Роман Баданин, со учество на Светлана Рајтер (Медуза), 1 април 2022 година


Општо прифатено е дека претседателот на Русија во 23тата година од неговото владеење го интересира само геополитиката. Всушност, има барем уште едно прашање за кое Путин тешко дека е помалку загрижен - сопственото здравје. Се чини дека претседателот има причина за грижа. Во годината на 70тиот роденден на шефот на руската држава, Проект одговара на најгорливите прашања што се однесуваат на Путин.  1. Зошто Путин куцаше

  2. Каде е клистирот на моќта

  3. Како Путин имаше операција на грбот

  4. Зошто на Путин му треба онколог хирург

Многу владетели сонуваа да си го продолжат животот, физички и политички. Но, исходот секогаш беше ист. Во 1920тите, еден од водачите на болшевиците, Александар Богданов, исто така лекар и филозоф, ја создаде теоријата за „физиолошки колективизам“, се претпоставуваше дека старите комунисти ќе им ги пренесат своите верувања на младите преку размена на крв, а истовремено ќе се подмладат самите себе. Експериментите со крвта на Марија Улјанова и Леонид Красин го убедија Јосиф Сталин, кој не се разбираше од наука, да му ја даде на Богданов познатата зграда на трговецот Игумнов на Јакиманка во Москва - таму беше основан Институтот за трансфузија на крв. Но, институтот набрзо бил преместен од таму, бидејќи Богданов починал при размена на крв со млад студент. Телото на стариот револуционер ја отфрла младата крв, а со тоа ја закопа теоријата на физиолошки колективизам. Потоа, понесени од новите медицински идеи, болшевиците го зграпчија мозокот на Богданов и заедно со мозокот на неговиот поранешен партиски другар Владимир Ленин го испратија на проучување во Институтот за мозокот. Иронично, институтот беше сместен во истата палата на Игумнов. По неколку години неуспешни трагања по физиолошки знаци на гениј во мозокот на водачот на светскиот пролетаријат, властите се откажаа и од оваа идеја. Институтот беше избркан од замокот, а мозокот на Ленин, Богданов и другите револуционери, исечени, беа скриени во колби, за кои никој одамна не се грижи.


На 7 октомври оваа година претседателот Путин треба да го прослави својот 70ти роденден. Јосиф Сталин веќе доживеал втор мозочен удар до оваа возраст, Леонид Брежњев ја изгубил својата способност за работа толку многу што вистинската моќ преминала на неговата придружба, Јуриј Андропов воопшто не ја доживеал оваа возраст, а Борис Елцин поднесе оставка како длабоко нездрава личност.

Здравјето на Путин, според зборовите на неговиот прес секретар Дмитриј Песков, е „одлично“. Судејќи според телевизиските снимки, претседателот на Русија навистина не може да се спореди со неговите претходници. Тој спортува, шета во тајга и максимум настинува. Ако им се верува на овие ТВ прилози, на Путин нема да му биде тешко да ја води Русија до 2036 година, како што дозволува уставот што тој го измени. Дали е така?


МЛАД ПАСТУВ


Од почетокот на првиот мандат на Путин, Кремлин почна да ги крие информациите за здравствената состојба на тогашниот млад претседател - дури и кога тој падна од коњ, при што го повреди грбот.


- Вежбав. Се случи коњот да застане пред бариерата, а јас направив салто, само вистинско салто - бум! Изјавата на Путин минатата година беше едно од најретките признанија на руски претседател за какви било здравствени проблеми. Веднаш се фатил, додавајќи дека паднал на струготини и дека му е ”удобно“.


Откако седна на чело на државата на 47 годишна возраст, Путин на почетокот на својата претседателска кариера го искористи имиџот на активен човек во цутот на животот. Имајќи предвид дека во 2002 година националниот лидер зачна вонбрачно дете со неговата љубовница Светлана Кривоногих, оваа слика не беше далеку од вистината и секако вистинита за разлика од неговиот тешко болен и зависник, претседатески претходник.Во раните денови, Путин ретко беше испитуван и малку внимание обрнуваше на проблеми како треска, се сеќава еден функционер кој работеше со шефот на државата во тоа време: „Можев да го презакажам состанокот само за вечерта, а потоа ако ме собори силната инфекција“. Сепак, за Кремлин беше толку важно да создаде имиџ на „алфа маж“ претседател што решија воопшто да не кажуваат ништо лошо за неговото здравје. Властите беа внимателни да не потврдат ниту обична треска, а камоли повредите поврзани со спортот, како онаа со која Путин се здоби во 2021 година.


И падовите од коњите беа проблем. Шефот на државата во 2000тите бил страствен љубител на коњички спортови, а не го одминале ниту повредите поврзани со оваа активност. Еден од падовите од седлото беше многу сериозен, извесно време Путин „не можеше ни да застане на нозе“, а потоа долго се лекуваше, се сеќава познаник на тогашниот шеф на државата.

Можеби оваа повреда ќе се почувствува во 2012 година. На 4 ноември истата година, на Денот на националното единство, државните телевизиски канали прикажаа снимки од положување цвеќе на споменикот на Минин и Пожарски на Црвениот плоштад. На церемонијата присуствуваа Путин и патријархот Кирил. Сепак, претседателот не беше особено прикажан на телевизискиот пренос. Работата е што тој куцаше, толку забележливо што решија да ја сокријат информацијата не само на телевизија - прес службата на Кремлин не го објави видеото од настанот на официјалната веб страница, ограничувајќи се на фотографии и категорично им забрани на новинските агенции да спомнат куцање во нивните пораки. Снимката од Путин што куца, стана вирална на интернет благодарение на веб страницата на Патријаршијата, каде видеото од церемонијата беше објавено без монтажа.До моментот на церемонијата на Црвениот плоштад, веќе им беше очигледно на службениците кои соработуваа со Путин дека нешто не е во ред со претседателот. Уште во септември, тој куцаше на самитот на АПЕК во Владивосток, а потоа се чинеше дека е заглавен во Москва - Кремљ почна да ги откажува еден по друг официјалените летови на Путин. Во декември, тоа стана уште полошо, беше наложено претседателскиот протокол да трае не повеќе од еден час за сите настани - националниот лидер не можеше да седи подолго од здравствени причини. За доброто на Путин дури и го намалија концертот во Бољшој театарот на еден час за 200 годишнината од победата над Наполеон. Но и на толку краток настан претседателот на крајот не се појави. Конечно, на крајот на 2012 година, Путин не можеше да го прими премиерот на Јапонија во Кремлин. Официјалните лица неформално рекоа „газдата не е во ред“, носи корсет и генерално му треба операција на грбот.


Тогаш Кремљ совлада алатка како „конзервање“ - објавување на претходно снимени состаноци меѓу Путин и неговите подредени. Тоа му овозможи привремено да исчезне незабележано од видното поле на новинарите и на целата земја. Со текот на времето, овие исчезнувања стануваа се повеќе и повеќе. Како и здравствени проблеми.


Најпознатите исчезнувања на Путин
ноември 2012 година
Откажани службените патувања и долгите летови на претседателот, некои од состаноците на Путин прикажани од Кремљ се покажаа како „конзервирани“

5 – 15 март 2015 година
Путин не се појавува во јавноста, сите средби се „замрзнати”.

9-16 август 2017 година
Претседателот заедно со новинарите ги посетува Абхазија и Сочи, а потоа една недела Кремљ објавува само „конзервиран материјал“.

февруари 2018 година
Во екот на изборна кампања, претседателот откажува јавни настани. Песков призна дека шефот на државата „настинал“.

13-29 септември 2021 година
Путин оди во „самоизолација“, сите настани се одржуваат преку видео врска.

ЕЛЕН КОЈ КУЦА


Како што старее, загриженоста за здравјето и долговечноста толку го впива претседателот што тој покажува интерес дури и за алтернативна медицина, иако многумина во неговото семејство се лекари непознати за јавноста.


Како што знаете, Путин сака животни. Но, за доброто на неговото здравје, тој е подготвен за болна и медицински сомнителна процедура за животните. Следната приказна ја опишува промената што се случи во ставот на Путин кон неговата долговечност до моментот кога тој стана суштински вечен владетел на Русија. Од крајот на вториот мандат на Путин, неговото здравје е национален приоритет.


На пролет на алтајските елени им растат рогови, со голема брзина, по неколку сантиметри на ден. Во овој момент, роговите сè уште не се осифицирани, тие се меки и исполнети со крв. Екстрактот од овие рогови е заслужен за лековито дејство - наводно е корисно луѓето да се бањаат со рогови - така што постои цела индустрија за производство на пантокрини. За да го направите ова, елените се врзуваат или стегаат на посебна машина, се креваат така што беспомошно висат, а сè уште живите рогови се отсечени - често со обичен нож. Активистите за права на животните ги споредуваат сензациите на животните со тортура - вадење нокти на човек.Сергеј Шојгу, тогашниот шеф на Министерството за вонредни ситуации, беше првиот во руската елита што се заинтересира за бањи со рогови. Во средината на 2000тите, тој прво го донесе претседателот во Алтај и го убеди во придобивките од процедурата, наводно таа го подобрува функционирањето на кардиоваскуларниот систем и ја подмладува кожата. Путин, кој почна повеќе да размислува за своето здравје, на едно од неговите патувања се втурна во бања со пијалак од еленски рогови што испушта специфичен мирис. Познаник на претседателот тврди дека бил предупреден дека нема ниту еден убедлив доказ за придобивките од капењето со рогови. Но, тоа му се допадна на Путин, оттогаш тој бил во Алтај повеќе од еднаш.


Чувствителната елита брзо ја забележа новата страст на Путин. Панталоните и другите начини за продолжување на младоста брзо станаа популарни меѓу службениците. Еден од соговорниците на „Проектот“, поранешен вработен во претседателската администрација, вели дека тој самиот бил во рогови на Алтај и таму, меѓу другото, се сретнал со градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин. Големите љубители на крвавите процедури, како шефот на Гаспром Алексеј Милер и неговата придружба барем еднаш годишно со деловен авион од Алтај до Москва носат контејнери со екстракт од рогови. Популарната дестинација за службениците е поедноставна, процедурите против стареење се во карелискиот пансион „Кивач“. Алкохолот таму е забранет, но има секојдневни клизма, се сеќава функционерот на Кремлин, тврдејќи дека таму сретнал многу свои колеги.


Интересот на Путин за ненаучната медицина изгледа чудно ако се знае важен факт за претседателот - тој е опкружен со лекари. Најстарата ќерка на шефот на државата, Марија Воронцова, дипломирала на медицинскиот факултет на Московскиот државен универзитет, брзо станала водечки истражувач во Рускиот центар за ендокринологија, а потоа и акционер во медицинскиот проект Номеко, кој исто така развива нови методи на третман на рак. Партнер на Воронцова во овој бизнис е пријател на претседателот Јури Ковалчук.


Но, Путин има и други блиски луѓе во оваа област, вклучувајќи ги и оние кои сè уште се непознати. Братучедот на претседателот Евгениј Путин цел живот работел како детски хирург, неговата сопруга Дија била гинеколог, а сите три нивни деца биле обучени за психијатри. Точно, не сите работат по професија, претпочитајќи бесрамна кариера - Михаил ја доби функцијата заменик-претседател на Гаспром, а Ана, заедно со нејзиниот сопруг Сергеј Цивилев, прво ја презедоа компанијата за јаглен Колмар, а потоа и целиот регион Кемерово.


Генеолошкото дрво на Путинови

Нивната сестра, братучетката на Путин, Татјана, останала докторка и била финансиски успешна дури и во оваа професија. Пред Путин да стане голем политичар, Татјана се мажи за лекарот Анатолиј Пташук и работеше тивко во душевната болница Владимир. Токму во годината на изборот на роднина на претседателската функција, Пташук се пресели во Москва, прво во Министерството за здравство, а потоа стана заменик директор на приватната фармацевтска компанија Биотек. Штом Пташук дојде во оваа компанија, Биотек влезе во државната програма за набавка на лекови. Оттогаш, компанијата постојано е рангирана меѓу првите на јавните набавки на лекови. Сега Пташук е заменик шеф на Централната клиничка болница во Сивцево Вражек, каде се лекуваат службеници на Кремлин и владата.


Кои се болниците и клиниките за службениците во Русија 
Службениците се лекуваат во болници под надзор на медицинската единица на претседателската администрација. Обединува пет болници, седум поликлиники, центар за рехабилитација, единаесет санаториуми. Најчесто, вработените во владиниот апарат и претседателската администрација ги користат услугите на поликлиниката бр. 1 во Сивцев Вражек и Обединетата болница со поликлиника на проспектот Мичурински. 
Внатрешноста на поликлиниката бр.1 во Сивцево Вражок
Внатрешноста на поликлиниката бр.1 во Сивцево Вражок

И покрај авторитетот на медицината во Кремлин во умот на јавноста, квалитетот на услугата во институциите сериозно опадна, велат државните службеници кои го користеле системот. Тука не се невообичаени рамнодушноста, грубоста, немањето соодветна грижа, потсетуваат соговорниците на Проектот.

Во 2014 година, во владата се појави радикален проект за распуштање на целата одделенска медицина и нејзино пренесување во системот CHI. Предлогот го даде тогашната вицепремиерка Олга Голодец. Според нацрт реформата, како исклучок требаше да се задржи само посебен блок за првите лица. Проектот наиде на жесток отпор во управните одделенија и министерствата, а по двегодишни состаноци дискусијата беше прекината.

Ќерката на Пташук, Елена, е исто така добро позната личност во медицинската заедница. Внуката на Путин се омажи за Василиј Жидков и со неговото презиме ја предводеше компанијата РЗД-Медицин. Презимето го задржала и по вториот брак, во кој е со американскиот државјанин Евгениј Мулакандов, исто така поврзан со медицината.


Како внуката на Путин е поврзана со неговата љубовница
Татјана Пташук и нејзината ќерка, иако работат како лекари, поседуваат седум станови во Москва, Сочи и Владимир, четири куќи и земјиште во вредност од над 1,7 милијарди рубљи.


Покрај тоа, Пташук поседува стан во Сочи со површина од 266 кв.м. и вреди повеќе од 80 милиони рубли. Историјата на овој имот кажува многу за шефот на државата.


Отпрвин, станот го поседуваше бизнисменот Станислав Јосилзон - тој е познат како жртва на бизнисменот Виктор Батурин осуден на 7 години. Пташук добил стан од Јосилзон, кој го поседувал до 2020 година, кога имотот бил префрлен на Надежда Кривоногих. Таа е мајка на љубовницата на Путин, Светлана Кривоногих и баба на вонбрачната ќерка на претседателот. Во летото 2021 година, уште едно неслучајно лице доби стан Сергеј Руднов, син на пријател на Путин. Руднов може да се нарече „номинална вредност на Путин“. Претходно, тој на претседателот му го купи домот на предците во регионот Твер, на него беше снимена историска палата во близина на Виборг, каде што почива Путин, а тој е и косопственик на про-Кремлин весникот Комсомолска Правда.

Можно е лекарите лично запознаени со претседателот во одреден момент да го убедиле Путин почесто да посетува лекари. Или можеби имало природни причини за ова.


Остарениот Путин сега е придружуван од огромен тим лекари, вклучително и хирург за рак на тироидната жлезда.


На запад од главниот град, во Кунцево, има огромна територија окупирана од Централната клиничка болница (ЦХП). Токму оваа медицинска установа е одговорна за здравјето на првите лица, има ВИП соби, специјални комуникации и обезбедување. Токму тука, во просториите што еден од соговорниците на „Проектот“ ги нарекува „одделот за лични лекари“, Путин почна да ги посетува сè почесто со текот на годините. По пристигнувањето, тој е пречекан од болничките власти, а потоа предаден на лекарите доделени на претседателот. Еден од овие лекари, на пример, долго време беше Дмитриј Вербовој, очигледно, тој е реаниматор, барем на интернет се споменува како автор на прирачник за брза помош за акутни болести, повреди и труења.


Зградата на Централната клиничка болница. Извор: Кабинет на претседателот

Очигледно, Вербовој добро се однесуваше со Путин. Тој го направи својот лекар прво почесен доктор на Русија и заменик шеф на неговиот медицински оддел, а потоа и заменик менаџер за медицински работи.


Низ годините, лекарите од Централната клиничка болница летаат до резиденциите на Путин и го придружуваат на патувањата. Овие патувања даваат единствена можност да се разбере кој и за што го третира Путин...


... Путин помина голем дел од мај 2017 година во неговото омилено место, Сочи. Ден по Парадата на победата, тој отиде во јужната резиденција „Бочаров Ручеј“ и истата вечер, како и секогаш, одигра брилијантен хокеј во ледената палата во Сочи. Неговиот тим „Легендите на хокејот“ ги совлада ривалите со резултат 17:6, а во оваа победа одлучувачки придонес имаше шефот на државата кој постигна седум гола. Натпреварот го засени само едно, легендарниот ветеран Павел Буре несакајќи се заби во претседателот, а тој падна, за малку направи салто.


Падот на Путин на гала натпреварот од Лигата на ноќниот хокеј, 10 мај 2017 година

По судирот, претседателот сам го напуштил местото, но истиот ден извесен Константин Аркадиевич Сим се населил во санаториумот Рус, кој е дел од претседателската администрација и се наоѓа непосредно во близина на резиденцијата на Путин. Закупецот останал таму до 18 мај. Познато е дека Сим е ортопедски трауматолог. „Проект“ може да потврди дека оваа личност е еден од лекарите на претседателот на Русија.


Парадоксално, откако долги години криеја информации за здравјето на Путин, властите јавно ги објавија информациите за лекарите на претседателот. Факт е дека сите што го придружуваат Путин во Сочи, вклучително и лекарите, се сместени на четири места, веднаш до ски центарот Лаура, во Гранд Хотел Полјана, Полјана 1389 Хотел и Спа, или недалеку од неговата резиденција во веќе споменатото “. Рус“ и санаториум „Сочи“.


Договорот помеѓу Централната клиничка болница и хотелите за сместување на лекари е објавен на веб страницата за јавни набавки заедно со актите за прифаќање на дадените услуги. Во актите можете да се најдат имињата на лекарите и датумите на нивното сместување во хотели за четири години од 2016 до 2020 година. Од овие документи, јасно е дека медицинските лица како Сим полетале конкретно кај Путин, датумите се совпаѓаат или со времето на официјалните посети на претседателот во Сочи или со периодите на неговото мистериозно исчезнување. Низата договори меѓу Централното биро за дизајн и хотелите што ги обработува „Проектот“ ни овозможува да извлечеме важни заклучоци. Во 2016-17 година претседателот во Сочи редовно го придружувале во просек по пет лекари. На пример, истиот ден со Сим биле уште четворица лекари, меѓу кои и специјалистот за ОРЛ Алексеј Шчеглов и специјалистот за заразни болести Јарослав Протасенко.


Во тоа време, сосема стандарден сет на дежурни специјалисти работеле со претседателот, сите тие се појавуваат во Сочи во исто време со шефот на државата. На пример, во поголемиот дел од мај 2017 година, лекарите се менуваат меѓусебно, но на 29 истиот месец сите аминуваат - претседателот заминава тој ден, прво во Париз, а оттаму во Санкт Петербург. На 21 јули, претседателот се враќа во Сочи за да се сретне со азербејџанскиот претседател Илхам Алиев и таму веќе го чекаат истиот ОРЛ Шчеглов и специјалистот за заразни болести Протасенко, како и реаниматор и неврохирург со полно работно време, речиси сите пристигнале во Сочи ден пред шефот на државата. Следниот ден по разговорите, претседателот очигледно останува во Сочи на одмор, а на специјалистите им се придружува лекарот од брзата помош Сергеј Снежко.Но, одвреме-навреме бројот на лекари до претседателот драстично се зголемува. Во најмалку два наврати, "Проект" може да потврди, дека на Путин му била извршена или операција или многу сериозна процедура, најверојатно во задниот дел. На 25 ноември 2016 година, претседателот се среќава во Кремлин со актерот Стивен Сигал, а потоа исчезнува до 1 декември. Веб страницата на Кремлин објавува „конзервирана храна“ и пораки за телефонски повици. Во санаториумот „Рус“ во овој момент последователно се сместени 12 лекари. Прво, пристигнува група лични лекари на Путин, на чело со Вербов. По два дена им се придружува група неврохирурзи од Централната клиничка болница, на чело со шефот на одделот Олег Мишкин. Во исто време, во хотелот се појавил специјалист за рехабилитација, почесен доктор Михаил Цикунов. Третманот очигледно поминал добро и на 1 декември Путин веќе се обратил пред федералното собрание. Една година подоцна, претседателот на Мишкин му ја додели титулата почесен доктор на Русија.Во 2019 година, на Путин повторно му беше потребна помош. За време на викендите на 30 ноември и на 1 декември, претседателот беше во Сочи, но не се појави во јавноста, а во тој момент кај него дојдоа рекорден број лекари - 13 лица одеднаш, вклучувајќи ги сите исти специјалисти од Одделот за Неврохирургија на Централната клиничка болница, на чело со Мишкин. Ним им се придружија специјалистот за повреди на 'рбетот Елена Денисенко и медицинската сестра за операциона сала Гулфија Абдулина.

Вкупниот број лекари кои постојано го придружуваат претседателот се зголемува, и во 2019 година се во просек девет. Оваа бројка изгледа голема ако се претпостави дека проблемите на Путин се ограничени на 'рбетот. Но, тоа не е така.


На 13 февруари 2019 година, рускиот лидер го прими во Сочи својот белоруски колега Александар Лукашенко. За да го покажат сопственото здравје, двајцата незаменливи лидери отидоа на скијање во одморалиште „Лаура“ на Газпром. Истите денови, двајца реаниматори, невролог, дерматовенеролог, два ОРЛ и хирург се сместени во хотелот и бањата „Полјана 1389“.


Овој состав на лекари е многу типичен. Отоларинголозите Шчеглов и Игор Есаков, како и хирургот Евгениј Селиванов се најчестите придружници на Путин. На пример, Шчеглов летал кај Путин во Сочи 59 пати за четири години и останал со него 282 дена. Селиванов, 35 пати и 166 дена.Докторски патувања/денови
Алексеј Шчеглов, 59/282
Игор Есаков, 38/152
Евгениј Селиванов, хирург-онколог 35/166
Лариса Королева, дерматовенеролог 27/172
Сергеј Снежко, лекар за итна помош 26/72
Владимир Рибинцев, анестезиолог-реаниматор 21/91
Илја Дибунов, анестезиолог-реаниматор 20/163
Павел Шариков, анестезиолог-реаниматор 20/116
Дмитриј Овчиников, невролог 19/88
Јарослав Протасенко, специјалист за заразни болести 18/111

Оваа бригада е присутна покрај Путин и за време на неговиот официјален престој во Сочи и во моментите на „исчезнување“. Во август 2017 година, Путин долго време исчезнува од јавниот терен, од 8 до 16 август. Сето ова време во Сочи имало шест лекари, меѓу кои и Шчеглов и Селиванов. И двајцата лекари се многу важни за Путин.


Селиванов е хирург, барем до неодамна, специјализиран за онкологија. Темата на неговата дисертација е „Особености на дијагноза и хируршки третман на постари и сенилни пациенти со карцином на тироидната жлезда“. „Интересот за проблемот со ракот на тироидната жлезда кај постари и сенилни пациенти е предизвикан од тешкотијата за рана дијагноза“, се вели во апстрактот на неговата работа.


Дека Селиванов се занимавал со проблеми со тироидната жлезда укажува и неговата работа од 2011 година во списанието „Хирургија“, како и тоа што бил асистент на професорот Виталиј Башилов, кој, меѓу другите достигнувања, дал и „придонес во операцијата на тироидната жлезда. " Сепак, тој беше и коавтор на дело за третман на компликации кај тешкиот панкреатитис. Од матичната служба на Централната клиничка болница за „Проект“ потврдија дека д-р Селиванов работи на хируршкото одделение, но не можеа да ја разјаснат неговата специјализација. Во хируршкото одделение, на Проектот му било кажано дека докторот наводно бил на службен пат и „не се знае кога ќе се врати“.


Лор Шчеглов е и хирург, произлегува од неговата дисертација. Овој човек толку немилосрдно го следи Путин што за време на јавни настани наводно завршува на заеднички фотографии со шефот на државата.

Шчеглов го придружуваше шефот на државата во Сочи на 8 март 2014 година при посетата на Параолимписките игри.

Доказ за важноста на Шчеглов може да се смета и фактот што минатата година неговиот татко Николај Шчеглов, исто така хирург, беше назначен за пратеник во Државната дума од Единствена Русија.


Путин, како што беше речено, го следат неколку лекари од оваа специјалност, а Лор е докторот кој, меѓу другото, може прв да открие проблеми со тироидната жлезда, вклучително и онколошки. Затоа се вклучени хирург и онколог, смета израелскиот лекар Михаил Фремдерман.


Путин јавно го покажа својот интерес за проблемот со ракот на тироидната жлезда. Во јули 2020 година, тој се сретна со раководителот на Националниот медицински истражувачки центар за ендокринологија, Иван Дедов, кој е шеф на најстарата ќерка на Путин, Марија. Дедов му кажа на претседателот за високата преваленца на рак на тироидната жлезда и зборуваше за новиот хормонален лек „Тирогин“, кој се бори со метастазите по операцијата. „Закрепнување од 95-98%?“, праша Путин и слушна потврден одговор.


Средба со претседателот на Националниот медицински истражувачки центар за ендокринологија Иван Дедов, 2020 г.

Во медицинските кругови навистина се зборува за здравствените проблеми на претседателот. Особено овие разговори се интензивираа на почетокот на есента минатата година, кога Путин се однесуваше особено чудно. По долг престој во изолација поради епидемијата СОVID-19, шефот на државата конечно почна да излегува меѓу граѓаните. На 13 септември тој се сретна со параолимпијците и дури им дозволи на спортистите да го опкружат. Така, стоејќи во толпа луѓе, Путин одеднаш објави дека мора да оди во изолација, бидејќи наоколу имаше премногу луѓе кои беа болни од коронавирус.


Веста беше изненадување дури и за придружбата на претседателот. Неговиот прес секретар најпрво се збуни и го поби шефот - наводно претседателот, зборувајќи за изолација, се изразил „фигуративно“. Сепак, следниот ден, Путин сепак отиде во изолација, учествуваше на изборите за Дума од својата канцеларија и не се појави во јавноста цел септември. Дали претседателот тогаш бил подложен на некаква медицинска манипулација не е познато, но потоа тој почнал да комуницира со луѓе на многу голема далечина, седејќи на спротивните страни на огромните маси. Со други зборови, ако порано Путин се оддалечуваше од луѓето во преносна смисла на зборот, сега тоа почна да го прави на најдиректен начин. „Сето ова е сосема погрешна информација. Сè овде не е точно “, изјави за Проектот, секретарот за печат на претседателот Дмитриј Песков.


* * *

Вистинскиот однос меѓу владетелот и обичните луѓе во Русија може лесно да се разбере од следната епизода. Путин ја спроведе епидемијата на коронавирус на начин на кој веројатно ниту еден друг шеф на држава во светот не го спроведе. Рускиот претседател повеќето од состаноците ги водеше преку видео врска, а на неколку посетители им дозволи само по двонеделен карантин. Беше јасно дека здравјето на лидерот е приоритет број еден.Дури и големата прес конференција на Путин во 2020 година беше одлучено да се одржи во необичен формат. Путин, Песков и избраните новинари требаше да седат во една мала соба, а остатокот од присутните во голема сала, од каде што новинарите поставуваа прашања користејќи видео пренос. Нормално, сите што требаше да седат во иста просторија со Путин, вклучително и прес секретарот, беа испратени во двонеделен карантин, а на крајот беа принудени да направат тест за COVID-19. Тестот на Песков покажа позитивен резултат и, се разбира, не му беше дозволено да се види со претседателот. Но, без никаков проблем сите останати беа сместени во една заедничка сала со повеќе од 700 луѓе.Comments


bottom of page