top of page

Како фестивалите станаа парада на инфлуенсери со музика во позадина

„Социјалните медиуми се highlight reel“ е можеби најкористеното клише за да се опише фасадата на нашите фидови - сите ја покажуваат само најдобрата страна. Сепак, ако сакате да ја видите оваа теорија на дело, не треба да гледате многу подалеку од Коачела (Coachella). Додека стотици илјади инфлуенсери и посетители на фестивалот се собраа во Индио, Калифорнија на фестивалот во текот на изминатите две недели, изобилството на содржини кои опкружуваат сè освен музиката го преплавија интернетот. Превезот на производство на забава и правење содржини исклучиво за интернет се покрена, поставувајќи го прашањето: дали Коачела се трансформира од музички фестивал во фестивал на содржина со музика во позадина? И што значи тоа за фестивалскиот моден стил?


Во текот на последната деценија, брендовите се прикачија на славните личности и на привлечната сила на А-листата инфлуенсери на Коачела за да го активираат ефектот на ореол за време на музичкиот фестивал на местата во околината. Најголемата и најграндиозната активација е Риволв Фест(Revolve Fest), мини Коачела начичкана со изведувачи, живописни заднини и модерни апартмани за подароци, во обид да се создаде што е можно повеќе ​„органска“ содржина, комодифицирајќи забава и користејќи илјадници познати личности, инфлуенсери и нивното “плус еден” друштво, инаку познато како земјоделство на содржини.


Адриен Реј, 26-годишна креаторка на содржини со полно работно време (@ageorama на TikTok, каде што има 495 илјади следбеници) која присуствуваше на Коачела и Риволв Фест, беше одговорна за три објави на Инстаграм, седум видеа на TikTok и 40 приказни на Инстаграм. низ нејзините различни зделки за брендови и работни обврски во текот на еден викенд. Само Риволв бараше 30 приказни во замена за покана на Риволв Фест. Кирсеј Мареј, креатор на содржини од Калгари (@kiersay на Инстаграм, со 41 илјади следбеници) ги потврди истите договорени испораки од Риволв: една објава на Инстаграм, една ТикТок и 30 стории на Инстаграм. Кога ќе го пресметате ова со илјадниците инфлуенсери кои присуствуваа на Риволв Фест, тоа значи дека милиони содржини за брендот беа објавени на интернет во текот на еден викенд.


И Реј и Мареј добија компензација - кредите од 2000 долари во продавницата и беа охрабрени да си земат од парчињата рачно избрани од тимот на Револв; тие не биле платени за нивната содржина или присуство. ​„Тие ни дадоа табела од можеби 100 стилови од кои можевме да избереме. И тие не се баш супер“, вели Реј. ​„Мислам, Риволв има навистина симпатична облека на нивната веб-страница, знаеш, од сите различни типови дизајнери, мали и големи, но тие им дозволија на инфлуенсерите да избираат само од брендовите за кои добиваат највисока провизија. Така, влегувањето во Револв Фест, беше како да влезете во вистинска Зара. 40 луѓе беа облечени во исташема и сите правеа исти фотографии, исти пози, исто ова, истото она. Како што се повеќе брендови ја комодифицираат забавата преку гардероби на вртелешка, приказот на музичките фестивали на социјалните мрежи се префрли од фокусирање на музиката кон фокусирање на модата. Станува забава со костими во согласност со фестивалскиот стил - а најмногу лајкови има тој што може да го состави најдобриот костим.Festivalwear (фестивалска облека) е студија за гардероба за еднократна употреба, сама по себе. Повторувањето на облеката на Инстаграм сè уште е табу, особено за големи настани. На прашањето за купување сосема нова гардероба за викендот, и Мареј и Рој се согласија дека ова е очекувано. ​„Купив сѐ ново, не носев ниту една стара облека. Цело време ја рециклирам мојата облека на мојот TikTok. На мојот Инстаграм никогаш не повторувам облека“, вели Реј. ​„Но, ќе повторам сè што купив, беше со парчиња со кои бев премногу опседната или сенаправени по нарачка“. Се очекува облекување за специјални настани. И може да биде радосен експеримент да излезете од вашата комфорна зона со тоа што ќе дозволите некоја тема да ве води. Како и да е, почнува изгледа како гардеробите за еднократна употребада станаа сеопфатен тренд и за прикажување на статусот на фестивалите. Всушност, гледајќи наназад во историјата на Коачела, постојат посебни паралели помеѓу сè поекстравагантните модни трендови на фестивалот и популарноста на социјалните медиуми. Од своето основање во 1999 година до поголемиот дел од раните 2000-ти, популарните стилови ја фаворизираа практичноста и функцијата за борба против суровата пустинска клима и услови. Преселувајќи се во 2010-тите, бохо шикот, цветните венчиња, па дури и културното присвојување (наметки, бинди и дашики) почнаа да го обликуваат идентитетот на фестивалската мода. Денес, целокупната тема и кодекс на облекување прикажани на Инстаграм и ТикТок е збир на боемско диско во пустината, со блескав вестерн шмек. Со секоја измината година, трендовите стануваат понаметливи, посјајни, потрештави, погласни за да се истакнат на социјалните мрежи и, во некои случаи, секој привид на личен стил пропаѓа. Revolve го разбира ова и обезбеди идеална естетска позадина за присутните на Риволв да ги покажат своите комбинации. И бидејќи Коачела беше откажана поради пандемијата во 2020 и 2021 година, нејзиното враќање во 2022 година ги стави конзумеризмот и културата на што повеќе во преден план. Настапите за интернет не се ништо ново. Има големи шанси, ако воопшто се вклучите во социјалните медиуми, да учествувате и во оваа високо курирана изведба. И како и повеќето работи на социјалните мрежи, она што го гледаме не е нужно реалност. Вистината е дека поголемиот дел од присутните на Коачела се таму за музика, заедништво и да се забавуваат со пријателите.

Но, има моќ во видливоста, така што неколку илјади инфлуенсери кои ни ја покажуваат нивната конструиранареалност создава нова асоцијација и перцепција за тоа како Коачела ​„е навистина “. Стратезите за содржина постојано навиваат за автентичност, сировост и реалност за да ги поврзат корисниците со нивната публика, што иронично се манифестира во курирана изведба на лесно идентификување и поврзливост. Инфлуенсерите постојано ја следат линијата помеѓу прашувањето дали обожавателите сакаат да слушнат за слојот пустинска прашина што се лепи на вашата кожа по долгиот ден на сончевото сонце, огромните редици или логистичките кошмари за патувањето од хотел до фестивалсот. Или би можеле да се држат до она што знаат дека функционира: само истакнување на што е добро, гламурот и чудесно. Продавањето на перцепцијата за забава, всушност, не е забавно. Работно патување или не, вистинската забава се случува кога ќе ги оставиметелефоните, на “do not disturb” и забораваме да настапуваме за било кого. Реј може да го потврди тоа. ​„Не сакав да се биде како работно патување бидејќи тоа едноставно ја одзема целта, но беше. Имав неколку моменти кога бев навистина, навистина несреќна и под стрес“, вели таа. ​„Додека бев на фестивалот мислев, ​„јебига, бар го имам овој TikTok“, а потоа ќе одев да седнам во аголот, да се оттргнам од забавата и да едитирам. Си ветив себеси следната година, ако одам, нема да одам како инфлуенсер“.

Comments


bottom of page