top of page

Кање Вест користел порно, малтретирање, „игри на умот“ за да го контролира персоналотСЕ СПУШТИ ТИШИНА НАД просторијата за фабрички примероци во Кинјуан, Кина, додека Кање Вест ги испитуваше прототипите на неговите најнови Yeezy патики изложени пред него. Носителите на одлуки од Адидас и членовите на неговата придружба внимателно го чекаа неговиот фидбек кога, според две лица кои присуствуваа на состанокот во август 2017 година, Вест почна да вика дека Yeezys сè уште не ги достигнал  неговите стандарди - потоа и пријде на една постара вработена. Присутните велат дека Вест погледнал надолу во неговата нога, се загледал во жената и ѝ рекол: „Сакам да ми направиш чевел што можам да го ебам“.

 

Претставници на Адидас - вклучително и потпретседател вклучен во партнерството за лиценцирање на конфекцискиот гигант од милијарди долари со влијателниот бренд на Вест - не се соочил со Вест за неговата наводна забелешка, тврдат двајцата присутни. Жената зеде отсуство пред да се премести да работи на друго место во Адидас (на мејл, таа одби да коментира и побара нејзиното име да биде скриено од овој напис.) Меѓутоа, поранешните вработени во Yeezy и Adidas го посочуваат наводниот инцидент како едно од многуте искуства - во текот на една деценија - во кое, велат тие, Вест користеше тактики за заплашување на персоналот на неговата модна империја кои беа провокативни, често сексуализирани и често насочени кон жените.


Во месецот откако Адидас ги прекина врските со Вест, среде бура од говор на омраза, повеќе од дваесетина поранешни вработени во Yeezy и Adidas му опишаа на Rolling Stone злоупотребувачка работна култура што остави многу од нив да се плашат за својата егзистенција. Зад сцената, овој селебрити шеф направи повеќе од тестирање на границите на професионализмот: поранешните вработени во Yeezy и Adidas и креативните соработници тврдат дека тој им пуштал порнографија на персоналот на Yeezy на состаноците; дискутрал  за порно и покажал интимна фотографија од Ким Кардашијан на интервјуа за работа; покажал експлицитно видео и фотографии од Кардашијан, како и свои секс снимки на членовите на тимот на Yeezy.


Откривачкото отворено писмо од истакнати поранешни членови на тимот на Yeezy инсистира дека лидерите од Адидас биле свесни за „проблематичното однесување“ на Вест, но го „исклучиле моралниот компас“, поставувајќи прашања за тоа дали неговиот корпоративен партнер можел да се вмеша уште пред неколку години.

 

„Немаше одговорност“, вели едно лице на состанокот во Чинјуан. „Се случија тешки моменти, имаше присутни директори во просторијата - VP ниво или повисоко - и немаше ништо што може да се направи. Следниот ден сепак ќе се појавиш на работа“.


Во вторникот вечерта, неколку поранешни високи вработени во Yeezy го испратија жестокото писмо до членовите на извршниот одбор и новоназначениот извршен директор на Адидас, барајќи од нив да се осврнат на „токсичната и хаотичната средина што ја создаде Кање Вест“ и „многу болен шаблон на предаторско однесување кон жените“ кои работеа под Вест како дел од партнерството Yeezy-Adidas. Писмото, чија копија ја доби исклучиво Ролинг Стоун, продолжува: „Тој, во минатите години, експлодираше на жените во просторијата со навредливи забелешки и прибегнуваше кон сексуално вознемирувачки референци кога даваше повратни информации за дизајнот. Овој тип на одговор од партнер на брендот е таков на кој вработените во Адидас никогаш не треба да бидат подложени, ниту пак раководството на Адидас треба било кога да го толерира“.


Како одговор на повеќе детални листи на прашања од Ролинг Стоун, портпаролот на Адидас даде кратка изјава во која делумно се вели дека компанијата „нема да разговара за приватни разговори, детали или настани што водат  до нашата одлука да го прекинеме договорот со Адидас Јизи партнерството, и одбивам да коментирам за какви било шпекулации“. Вест, кој неодамна престана да работи со својот публицист и беше отфрлен како клиент од неговите адвокати со висок профил, не можеше да се контактира за коментар преку директни пораки или посредници. 

Во јавноста, Вест имаше реферирано на „целосната зависност од порнографија“ која „го уништи моето семејство“ и на сексот како дизајнерска инспирација. Приватно, повеќе поранешни вработени во Yeezy и Adidas жалат што го прифатија она што тие се согласија дека е непишано правило од менаџментот на Adidas - „Кање си е Кање“ - и што ги потценија она што некогаш го сметаа за релативно безопасни коментари. Но, авторите на писмото - со наслов „Вистината за Yeezy: Повик за акција за лидерството на Adidas“ - ја обвинуваат компанијата за недостаток на „одговорност, отчетност, и заштита што Адидас не успеа да им ја обезбеди на своите вработени во текот на она што го доживеавме како години на вербални злоупотреби, вулгарни тиради и напади на малтретирање“.


WEST го трансплантираше YEEZY од Nike кај  Adidas кон крајот на 2013та година. Неколку месеци подоцна, тој покани креативец во подем, кого го сретнал само еднаш преку телефон, во неговиот дом во Холивуд Хилс кој бил инспириран од Тулум, Мексико. Креативецот беше возбуден поради потенцијалната соработка и се присетува на Вест, за неколку минути откако влегол во дневната соба, повикувајќи го да го проверат неговиот лаптоп.


Меѓутоа, наместо нешто што личи на работа, соработникот тврди дека Вест имал хардкор порнографија на екранот. „Тој ми покажа видеото со Франческа Ле, набилдана порно ѕвезда, со дилдо прикачен на ремен како ебе друга девојка во газот“, вели поранешниот соработник за Ролинг Стоун. „Тој вели: „Што мислиш за ова? - и воопшто не се смее.” Двајца други креативци, вклучувајќи ја и онаа поврзана со раните години на Јизи, тврдат дека Вест им покажал и порнографски видеа - вклучително и домашни секс снимки на кои Вест се впушта со сексуални активности со жени.


Поранешниот соработник кој го посетил домот на Вест вели дека на почетокот средбата им била забавна и се сеќава дека Вест го ценел нивниот одговор дека и порно ѕвездите се забавувачи. „Во тоа време ми беше чудно, но во склад со неговата личност како edgy уметник“, вели поранешниот соработник. „Сега, гледајќи го во една поголема шема, чувствувам дека беше тактика да се скрши некоја личност и да се воспостави нивната непоколеблива верност кон него, тестирајќи и уништувајќи ги границите на луѓето“.


Овој октомври, среде јавен колапс и поништување на договорот со Адидас, Вест објави 30-минутен документарец на YouTube. Тоа вклучуваше сцена на која покажува порно видео на двајца директори на Адидас пред двајца членови од неговиот потесен круг. Неколку моменти подоцна во документарецот, Вест алудира на тоа дека има историја на догодовштини, како „пуштање порно“ и „врескање“ како елементи на неговите односи со Адидас: „Ние го имаме правено сето тоа“, вели тој. Шервин Пишевар, капиталист на капитал на претпријатија, кој соработувал со Вест, им кажува на директорите: „Она што го чувствувате во моментов е екстремна непријатност, и токму тоа е поентата“.Отвореното писмо испратено до управниот одбор на Адидас, кое има за цел да зборува за колективот на вработените „кои можеби се плашат да зборуваат“, тврди дека таа сцена  „во никој случај не е нов пристап за заплашување“ и дека „проблематичното однесување на Кање започнало во првата година од неговото партнерство со брендот Адидас“.Пит Фокс, кој беше претседател на Yeezy во 2016 година, се сеќава дека Вест се поврзуваше еден на еден со „неподобните“ и „арт штребери“ од деновите на кога Јизи беше стартап, дури и среде објавувањето на The Life of Pablo. „Ако му се допаѓате и сака да бидете во тимот, тој е супер-шармантен“, објаснува Фокс, додавајќи: „Ако не му се допаѓате или ако нешто се случеше, тој ќе изгубеше контрола, и ќе беше готово. ” Запрашан за наводите дека Вест му покажувал порно на персоналот на Јизи, Фокс за Ролинг Стоун вели: „Никогаш не сум гледал порно со него или нешто слично, но заедно би ги гледале работите што можеби би биле изненадувачки за луѓето“. Тој продолжува: „Во високата мода, има многу секси, контроверзни работи на кои можеби се повикуваат или гледаат, за разлика од компанија како Адидас каде што никогаш не би покажале голотија на мудборд.“


Фокс беше единствената личност која се согласи да даде официјална изјава, со своето име за овој напис. Сите  други од персоналот и хонорарците на Yeezy и Adidas - како и авторите на отвореното писмо - побараа анонимност за да зборуваат искрено, наведувајќи ја политиката на компанијата Adidas, можните правни дејствија по потпишувањето договори за необјавување и стравот од јавна одмазда од страна на West. Ниту еден од луѓето интервјуирани за овој напис не може да каже дека формално се пожалиле на раководството на Адидас за однесувањето на Вест. Но, десетина поранешни вработени во Yeezy и Adidas се потсетија на атмосферата, во која Вест би фалел некои вработени додека омаловажувал вработените што јавно ги поддржал само неколку недели, ако не и моменти, порано - „играјќи игри со умот“, ги нарече еден поранешен вработен. По едно несогласување, на пример, Вест натера една млада дизајнерка од боја, да седи на подот на состанок што траел со часови, според поранешен вработен. Ти не заслужуваш да седиш на масата“, се сеќава вработениот на зборовите на Вест.


„Не е ни чудо зошто тој не сака високи деловни менаџери во просторијата“, се наведува во отвореното писмо. „Тој сакаше да продолжи да ја користи својата моќ за да ве навредува на тивок начин и да ја загрози вашата улога и улога во тимот“.


Писмото оди понатаму, тврдејќи дека „вознемирувачки“ сексуализирана атмосфера околу жените во Yeezy била индикативна за шаблон, во кој Вест „се служи со силеџиство, и заплашува за да го добие она што го сака. Највознемирувачкото однесување што требало да биде означено од извршниот тим многу рано во партнерството е неговиот манипулативен и заснован на страв пристап за водење на тимот, а сето тоа додека се обидува да наметне доминација над вработените во Адидас позади затворени врати“.


ПРВАТА КОЛЕКЦИЈА YEEZY лансирана во 2015 година и го вклучи дебито на патиките Yeezy Boost 350, визија за „трикотажа и отпечатоци од стапала подготвени за месечината“, кои станаа глобален статусен симбол. Адидас го прошири договорот со Вест во јуни 2016 година, давајќи му овластување да надгледува цела категорија чевли, облека, додатоци, парфеми и на крајот дури и архитектура. Директорите на Адидас, со седиште во Германија, зборуваа за него со блескави карактеризации на настапи за  јавноста и го охрабрија Јизи да вработи цела екипа.

Во бруталистичката канцеларија на Yeezy, од 14.390 квадратни метри во Калабасас, Калифорнија, Вест ги собра грижливо избраните дизајнери кои работеа за неговите West Brands, но и тимот за продукти кои патуваа од седиштето на Adidas во САД во Портланд, Орегон. Двајца од доверливите луѓе на Вест се сеќаваат дека напредувале во култура која се чувствувала како да нема „средно раководство“ да им пречи на креативците, додека тројца поранешни високи вработени велат дека Вест ја избегнувал оперативната поддршка и надзор на Портланд. „Тој сакаше апсолутна контрола“, вели Фокс, поранешниот претседател на Yeezy кој помогна во преговорите за продолжување на договорот. „Стив Џобс или Илон Маск… тие имаа одговорност кон акционерите; Кање 100 проценти ги поседува неговите брендови - тој може да прави што сака, а ние сме само таму да му служиме на негово задоволство“.


Набргу по прифаќањето на челната позиција кај Јизи, поранешен висок позициониран вработен тврди дека биле предупредени од двајца директори на Адидас за необично страсните идиосинкрации на Вест. Вработениот се сеќава на еден потпретседател на Адидас кој рекол: „Еј, само да знаеш, ќе ја има целата оваа ситуација со порно референци“, а вториот извршен директор рече: „Првиот пат ќе те фати на неспремно. Мислам дека тој го прави тоа за да ги фати луѓето неподготвени“. (Потпретседателот не одговори на барањата за коментар. Вториот извршен директор одби да коментира.)


Високо рангираниот вработен, вели дека Вест, навистина, го изненадил персоналот на Yeezy. „Тој ќе беше на состанок и ќе разговараше со тебе, и ќе штракаше на својот лаптоп“ за да пушти порно видео, изјави  за Ролинг Стоун. „И тој вели: „Знам дека е непријатно, но ми треба ова во позадина за да ме фокусирам“.Поранешниот постар вработен тврди дека најмалку пет пати го видел Вест како пушта порно видеа на состаноци.


Едно попладне во почетокот на 2018 година, според  високо рангираниот вработен, Вест седнал на клупа во задниот дел од отворениот работен простор во Калабасас што сакал да го нарекува Белата кутија, да присуствува на интервју за работа со жена кандидат. Сениор дизајнерот на обувки презентираше портфолио на својот лаптоп  наспроти Вест, на масата, се сеќава вработената, кога Вест ја прекина за да даде на совет: „Ако некогаш си заглавена креативно, само гледај порно 10 минути“.


Жената подзастана, обидувајќи се да продолжи со својата презентација, за Вест да продолжи: „Ако ќе бидеш дел од Yeezy, ние кажуваме луди срања овде. Мора да се држиш до тоа. Продолжуваме да се движиме и продолжуваме да креираме“


Во текот на целото интервју за работа, високо рангираниот вработен тврди дека Вест „се обидувал да ја провери [неа] за да види дали ќе се соочи со него, или ќе продолжи и ќе се справи со тоа“. Вработениот се сеќава како Вест продолжил: „Ние создаваме производи од страст. Буквално сакам да си ги ебам чевлите. Ете толку се добри“.


Кандидатката, која не ја доби работата, му кажа на Ролинг Стоун дека нема ниту да ја потврди ниту да ја демантира приказната за случката на високиот вработен. Но, вработениот се сеќава дека Вест им дал слични изјави на колегите за чевел во кој Вест или купувач Yeezy би можеле да ејакулираат - „не секс-играчки - патики, туку нешто во кое што толку многу ви се допаѓа, што би сакале да имате интимна врска“ - во најмалку 10 одделни ситуации. „Тој беше „ као буквално да ебеш“. Беше многу јасно што значи тоа“.Во канцелариите на Yeezy и Adidas се рашири веста дека Вест наводно и дал сличен коментар на вработената во сениор позиција во Кина, пред очите на Адидас, на клучниот состанок за дизајн, а петмина поранешни вработени не се сетија на разговор за истрага или интервенција од компанијата на тој наводен инцидент. „Начинот на кој се постапуваше толку тивко, беше како нешто во собата да умре и никој не можеше да зборува за тоа“, вели еден од поранешните вработени за последователното заминување на вработената од Јизи. „Беше свесно замижување“.


Отвореното писмо за историјата на работното место на Вест тврди дека лидерите од Адидас „продолжиле да го толерираат неговото тешко однесување“ како што минувале годините: „Ако имало каков било случај да се брани несоодветната постапка на извршниот тим, освен тоа што се задолжени на акционерите, се чинеше како ако едноставно не знаеле што да прават или да кажат во тие застрашувачки моменти, или како да се справат со Кање без дополнително да го тригерираат, или да постапат на начин што не ја загрозува нивната позиција или партнерството. Така, наместо тоа, членовите на одборот и извршниот тим го исклучија моралниот компас со игнорирање на инфламаторно јавно однесување на Кање и поплаките на тимот Yeezy во врска со вознемирувачката динамика на партнерите.“


Во изјавата на Адидас за Ролинг Стоун, портпаролот на компанијата напиша: „Адидас не толерира говор на омраза и навредливо однесување и затоа го прекина партнерството со Адидас Јизи. Бевме и продолжуваме да бидеме активно вклучени во разговори со нашите вработени за настаните што доведуваат до нашата одлука да го прекинеме партнерството. Тие ја имаат нашата целосна поддршка и додека работиме на деталите за раскинувањето, јасно ни е дека сакаме да ги задржиме талентот и вештините на нашите вработени внатре во организацијата“.


Поранешен вработен вели дека жената на состанокот во Чинјуан „седела низ многу срања, и таа заминала поради срањата - сто проценти“. Сепак, вработениот се сеќава дека бил шокиран кога, една година по наводниот инцидент во Кина, тие велат дека колегите го напуштиле состанокот со Вест и веднаш раскажале еден „незгоден и непријатен“ момент: „Тој снимил MILF порно и беше као: Го гледате ова чувство? Ова чувство го добивате кога го гледате ова? Ова е она што сакам луѓето да го чувствуваат кога ќе ги облечат нашите чевли.“ Значи, тоа беше како: „О, Боже мој, дали ова навистина се случува?“ Тој не можеше да користи друг начин да го опише ова освен со гледање порно? ”


ВО 2018 ГОДИНА, ВЕСТ ОДДРЖА СОСТАНОК во Чикаго со млад креативец кој го сметаше тоа како интервју за работа. Потенцијалниот вработен опиша дека се чувствувал непријатно, откако влегол во просторијата, го затекнал Вест како танцува на неговата сопствена музика пуштена на најгласно. Креативецот се сеќава дека Вест конечно го свртел вниманието кон интервјуто - и ноншалантно го извадил телефонот.


„Мојата сопруга само што ми го испрати ова“, рече Вест, според креативецот. На телефонот на Вест, креативниот тврди, имала интимна фотографија од Кардашијан. „Беше многу откривачко и лично“, вели креативецот за Ролинг Стоун. „Навистина не реагирав никако“. Барем уште еднаш во 2018 година, Вест покажал експлицитно видео од Кардашијан на членовите на креативниот тим во Yeezy, според лице кое вели дека го видело видеото. (Портпаролот на Кардашијан не одговори на повеќекратните барања за коментар.)

Вест не покажа колекција на Yeezy на модната недела во Њујорк тој септември. Но, тој отпатува во Лас Вегас за да работи како креативен директор на Порнхаб наградите. За таа прилика, тој дебитираше со нова облека на Yeezy, дизајнираше „нарачана статуа на награда инспирирана од еротика“ и ја дебитираше песната „I Love It“. Една вработена се сеќава како Вест прво ја свиреше песната за неговиот тим Yeezy во канцеларијата - со стихот во рефренот  „Ти си таква ебена курвичка - го сакам тоа“ - и гледаше наоколу за реакција. „Пораснав околу овој вид музика и оваа култура, и не ми е толку шокантно поради тоа“, вели вработениот за провокациите на Вест на работното место. „Но, можам да видам зошто и како некои луѓе беа суперпогодени и им беше супернепријатно. И тој дефинитивно кажуваше работи, околу мене, пред VP-та, што БЕА непријатни“.


Според двајца поранешни вработенина високи позиции , Вест забранил некои директори на Адидас да присустуваат на состаноци; За возврат, велат вработените, менаџерите во Yeezy чувствувале дека се очекува да споделат прецизни белешки од нивните интеракции на Вест со раководството на Адидас. Еден поранешен член на тимот на Yeezy вели дека откриле дека културата наликуваше толку многу на култ што разговорот на некој начин се претвори во како: „Па, тие сè уште се обидуваат да контролираат што правиме овде“.


Во 2019 година, поранешен вработен за Ролинг Стоун изјави дека тимот за дизајн на обувки заборавил на еден нов модел на Yeezys кога се сеќава дека и покажале текст од Вест: „Пишуваше: „Навистина треба да го направиме овој чевел затоа што се́ на што мислам е газот на Ким и овој чевел“.


Наводната сексуализирана забелешка доведе до приоритизирање на производот „од без работа до најважниот модел број еден“, според вработениот. (Двајца поранешни високи вработени, кои не беа во дизајнерскиот тим во тоа време, се присетија дека слушнале за наводната забелешка и промената на приоритетот на производот.) „Се замеривме со доста луѓе во Адидас за да го направиме и изработиме“, се сеќава вработениот. иако таа наводната директива на Вест ја гледаше како среќа во несреќа на некој начин


.„Ова ќе звучи толку лошо, но мојата прва мисла не беше „Ох, тоа е ебено чудно“, бидејќи ние сме внатре - ние сме во овој култ“, вели вработената. „Можеби тоа е затоа што сум жена во индустријата во која доминираат мажи. Ако ја споредам таа СМС-порака со ситуација во која сум во просторија каде што тој пушта порно, повеќе би сакала да ја добијам  СМС-пораката - и си мислиш: „Ох, ласкаво е што тој мисли на тоа на овој начин.“ И тоа е така. зошто како вработен ги оставивте сите овие работи да проаѓаат без последици. Затоа што го барате негово одобрување и затоа работевме толку многу. Затоа ги трпевме сите овие срања“. Вработената вели дека се обидела со култно депрограмирање со нејзиниот терапевт откако го напуштила Yeezy. Моделот на патики кој беше забрзан, никогаш не се појави на пазарот.


Повеќе поранешни членови на тимот на Yeezy тврдат дека она што тие го сметаа за доминантна тактика на Вест не се чини дека е заснована на пол. „Но, знам дека многу жени кои беа во таа соба се чувствуваа заплашени и се чувствуваа малтретирани“, вели една поранешна вработена. „Тоа навистина потсетува на емоционален насилник“.


Виш вработен се сеќава дека седел во соба со жена која била регрут на таленти за Адидас, која била на граница на солзи; Вест толку гласно викаше на другиот крај од линијата што регрутерката можеше да го слушне. Таа ја спуштила слушалката, според постариот вработен, само за Вест да и се јави и повторно да ѝ се развика - очигледно за креативците што Вест ги сакал покрај него, а не кого всушност вработува Адидас. „Таа во основа беше отстранета од тимот“ откако се пожали на нејзиниот менаџер за човечки ресурси, вели постариот вработен. Двајца други поранешни виши вработени опишаа дека водачите на Адидас во Портланд им кажале дека има место за „меко слетување“ е достапно назад во матичниот брод за колегите кои се плашеле од Вест. „Начинот на кој ги штитат е да ги тргнат од тимот и да ги изнесат надвор од задната врата“, вели постариот вработен кој го советувал персоналот за човечки ресурси. „Некои го ценеа тоа, додека други мислеа дека тоа е само потфрлање“.Според тројца поранешни сениори - вработени, некои генерални директори во Yeezy постојано им ставале до знаење на вработените дека ако се чувствуваат непријатно во присуство на Кање, „не мора да останете“. Повеќето вработени го гледаа повременото уфрлање од Вест Брендс и корпоративното Адидас како само муабет. „Замислете ако Кање зборува, а вие станете и заминете“, вели поранешен вработен. „Не е дека тој е професионалец - веројатно ќе ве извика токму таму“.


Еден од поранешните високи вработени вели дека некои менаџерски фигури „биле отсутни кога требало да бидат присутни“ и дека провокативното однесување на Вест „беше дозволено да загнои“, бидејќи Јизи бил на пат да генерира околу 1 до 2 милијарди долари годишен приход. . Но, поранешниот висок вработен додава, „нема правилник за ова“.


ТОГАШ, од никаде, се чинеше како Вест да е подготвен да се спаси од себе. Во октомври 2019 година, Вест му кажа на Зејн Лоу од Apple Music дека бил заљубен во порно уште од детството: „Некои луѓе се дават на дрога, а јас се удавив во мојата зависност - секс“. Но, тој се опиша себеси во интервјуто за Apple како „морам да ја отфрлам навиката, а таа едноставно отворено се прикажува, како да е во ред. И јас станувам и велам: „Знаеш, не е ОК““.


Очигледно, ги снема секс снимките и флоуот „Се заљубив во порно ѕвезда“; Дојде Неделна служба хорот на Вест само со покана и „Се каам за сè што повторно ќе го направам“. Организационата табела на креативната хиерархија на Yeezy прегледана од Rolling Stone, за која еден од вработените рече дека е обезбедена од човечки ресурси, вклучуваше рангирање на моќ на врвот: GOD KANYE ARTIST ARCHITECT DOERS. Вест честопати се појавуваше на пробите за Неделната служба, според поранешен член на хорот, и почна да се буни за теми како раса, политика и, повремено, како „се спасил“ од неговата очигледна поранешна љубов кон порното. „Тоа беше нешто што тој рече дека го надминал“, се сеќава членот на хорот.


Вест го убеди Адидас да пресади голем дел од изложбениот салон на Јизи во Калабасас на неговиот ранч од 3.888 хектари во Коди, Вајоминг, и побара од околу 90 вработени да патуваат од Лос Анџелес или Портланд - или на друг начин да ги искорнат своите животи во нов котел со музика, мода и. овој пат, вера. Преку дење, Вест можеше сам да крстосува по улиците со својот камион Форд Раптор без Адидас да гледа преку неговото рамо. На ранчот, според петмина поранешни вработени, тој поставувал немилосрдни барања, понекогаш и на неквалификувани таленти. „Тој може да побара од готвач да направи песна и од архитект да му биде личен асистент“, вели еден од вработените во Коди. „Тој може да побара од продуцент на песни да дизајнира училиште, а следниот ден тоа ќе стане сиропиталиште, а другите денови ќе стане аеродром“. Но, музичарите кои го посетуваа ранчот  за да снимаат песни на албумот што ќе стане Донда,не им беше дозволено да пцујат, а поранешен виш вработен се сеќава како Вест им предложил на луѓето што ја кажале фразата “Hell, yeah!” ( „По ѓаволите, да!“). да ја повторат со „Рај, да!“


Меѓутоа, некаде во 2020 година, работите станаа „навистина непријатни“, вели поранешен вработен кој работел за Yeezy во Коди. Вработениот тврди дека Вест би правел работи како што се викање, скокање на маса и фрлање книги низ собата. „Се плашев за мојата благосостојба“, вели поранешниот вработен. „Како, што ако тој фрли нешто кон тебе? На прашањето за наводите дека Вест им покажувал голи фотографии на Кардашијан на членовите на тимот на Yeezy во минатото, поранешниот соработник одговори на Ролинг Стоун: „Тој не се плаши да покажува експлицитни слики или да зборува за ситуации кои треба да бидат приватни“.

Според вработен кој е запознаен со ситуацијата, Вест често карал една вработена во Коди за нејзиниот изглед. „Тој едноставно е опседнат со моќта и ја има сета моќ и пари да натера некого да им се скрати косата, да натера некој да ослабе“, вели вработениот. „На истата личност, тој може да си дозволи да каже работи како „дебела ороспијо“, а потоа оваа личност сепак ќе мора да биде принудена да остане затоа што на тој начин заработува пари. Имаат закуп за плаќање“. (Жената одби да коментира преку посредник.)


Има многу форми на злоупотреба“, вели вработениот, „а ова е вид на злоупотреба што е толку многу видови на злоупотреба комбинирани во едно“.


Еден поранешен доверлив човек кој тесно соработувал со Вест во Вајоминг со задоволство се присетил на „неговата Исус диета“ и времето кога работеле на партнерството со Јизи. Но, откако оддалеку беше сведок на однесувањето на Вест во 2022 година - објавите на Инстаграм со сите големи букви, во кои ја напаѓа Кардашијан, документарецот во кој тој им покажува порно на директорите на Адидас, интервјуата полни со омраза, и антисемитизам - човекот од доверба вели: „Адидас овозможи многу од тие однесувања“. Како што експлодираше продажбата од толпата на љубители на патики во трговскиот центар, довереникот верува дека Адидас дозволил толку многу креативна ширина  што корпоративниот надзор се претворил во еден вид политика „не прашувај, не кажувај“.


„Веројатно беше подобро што тие не го знаеја секој детал што се случуваше“, вели поранешната доверлива личност. „Некои од овие сомнителни работи, но исто така и околу начинот на кој работевме и поместувајќи ги границите“.


Во писмото испратено до управниот одбор во вторникот се жали „задоцнетата акција на раководството на Адидас и постојаниот молк“, повикувајќи го одборот на компанијата да ги разгледа договорите со партнерите од А-листата на конфекцискиот гигант - „со цврсти правила за раскинување на партнерството кога ќе се појави проблематично однесување“. - и да упати јавно извинување до тимот на Yeezy за она што писмото го нарекува „тероризирачко однесување на Кање“.„Колку што сите ние би сакале единствено да го обвинуваме Кање“, се вели во писмото, „непобитна вистина е дека извршниот тим на Адидас и одборот беа огромни овозможувачи“.


Неколку недели пред кариерата на Вест да почне сериозно да се распрснува овој октомври, тој ги собра лојалните неприкладни и арт штреберите кои останаа во персоналот на скелетот на Јези, според еден од вработените, на импровизиран состанок во еден од неговите привремени канцелариски простори во Лос Анџелес. Вработениот се сеќава на тимот на Yeezy како стоеше во круг за да го слуша Вест како разговара за неговите борби - вклучително и порнографијата.


„Пресексуалното однесување е конзистентно од самиот почеток“, вели поранешен постар вработен. „Не знам дека некогаш исчезнало“.


Извор: Мет Саливан, Rolling Stone, 2022 


Comments


bottom of page