top of page

„Круната“ има нови Дијана и Чарлс да ги растргне во петтата сезона

Последната сезона го следи колапсот на бракот на кралското семејство. Во заедничко интервју, Елизабет Дебики и Доминик Вест разговараат за предизвикот за преземање на овие улоги и за темелниот увид што го доби шоуто по смртта на кралицата Елизабета. Доминик Вест и Елизабет Дебики ги преземаат улогите на Чарлс и Дијана во новата сезона на „Круната“, почнувајќи од среда на Нетфликс.Доминик Вест и Елизабет Дебики немаа илузии за очекувањата и предизвиците со кои ќе се соочеа како најновите инкарнации на принцот Чарлс и принцезата Дијана во „Круната“. На крајот на краиштата, нивните претходници во улогите, Џош О'Конор и Ема Корин, освоија Златен глобус и Еми за нивните портрети во 4-та сезона. поглавје од приказната за Чарлс и Дијана: болната јавна имплозија на нивниот кралски брак.


Сезоната 5 на „Круната“, која пристигнува во среда на Нетфликс, е сместена за време на врвот на нивната огромна брачна збрка на почетокот до средината на 1990-тите, кога аферата на Чарлс со Камила Паркер Боулс и интервјуто на Дијана со Мартин Башир - што ја вклучуваше нејзината поплака која гласеше „бевме тројца во овој брак“ - беше како создадена таблоидна помија. Серијата веројатно никогаш не пресоздала настани, како што ги замислил креаторот, Питер Морган, за кои толку многу гледачи веќе имаат силни чувства.

И тогаш, на почетокот на септември, смртта на кралицата Елизабета Втора уште повеќе ја вжешти ситуацијата, бидејќи некои од високите субјекти на нејзиното височество го насочија внимаието кон серијата.

Поранешниот премиер Џон Мејџор изјави за Дејли Меил дека луѓето треба да го бојкотираат шоуто и рече дека сцената во новата сезона, во која неговиот лик се среќава со Чарлс, кој се залага за абдицирање на кралицата, е „ штетна и злонамерна фикција“. Џуди Денч, пишувајќи за лондонскиот Тајмс, повика на додавање на оградување од одговорност на почетокот на секоја епизода, додавајќи дека Нетфликс „се чини подготвен да ги замагли границите помеѓу историската точност и грубиот сензационализам“.

Се чини дека вознемирува многу луѓе“, рече Вест со нервозна смеа во неодамнешното видео интервју со Дебицки. „Ако некој би помислил дека не чувствуваме огромна одговорност, тогаш би згрешил“, додаде Дебицки.


Во интервјуто, Вест во Англија и Дебицки во Шпанија зборуваа за навигацијата на јавното мислење, приоѓањето кон нивните ликови со сочувство и зошто е важно што облекла Дијана. Ова се уредени извадоци од разговорот.

Колку е тешко да се глуми приказна за која светот чувствува дека веќе ја знае?

ДОМИНИК ВЕСТ: Свесни сте дека сите имаат силно мислење за тоа што се случило и на чија страна се. Тоа е помалку како минско поле.


ЕЛИЗАБЕТ ДЕБИКИ: Од актерска перспектива, тоа е навистина интересна вежба бидејќи луѓето го носат своето живо сеќавање во оваа приказна. Никогаш не сум била дел од такво нешто.

Тогаш кралицата умре додека двајцата ја снимавте сезоната 6 во Барселона. Каква беше вашата реакција?

ДЕБИКИ: Секогаш ме чуди колку брзо се движи историјата, колку брзо се случуваат промените. Тоа шокира. Сите бевме многу длабоко тажни и паузиравме со снимањето. И тогаш таа прекрасна редица почна да се формира, со сите тие луѓе од толку различни општествени сфери и возрасти и способности кои минуваа покрај тој ковчег, и тоа апсолутно ме вџаши.

ВЕСТ: Се сеќавам дека почувствував каква неверојатна смрт, каков неверојатен ефект и каква неверојатна, единствена светска фигура. Но, исто така, она што беше интересно е дека голем дел од сезоната 5 прашува „Дали Чарлс ќе стане крал?“ Во 90-тите, многу луѓе зборуваа: „Мислам дека тој не е вистинскиот човек“. Потоа се случи, и беше неверојатно колку брзо и веднаш сите го прифатија како нов крал - и без сомнежи. Се чинеше дека толку многу од превирањата што ги претставувавме за Чарлс, дали тој некогаш ќе ја исполни својата судбина, беа одговорени во тие неколку дена.


Дали имаше брзински препишувања на сценаријата по нејзината смрт? Некое дотерување на репликите во приказната?


ВЕСТ: Го прашав Питер или Нетфликс неколку пати минатата година: „Што ќе се случи кога кралицата ќе умре? И тие рекоа: „Па отприлика ништо“. Бев изненаден кога таа умре дека немаше чувство на: „О не, ох боже, бевме ужасни“. Она што ми го утврди беше степенот на почит со кој писателите и сите ги земаа овие приказни и овие фигури. Утешно беше тоа што немаше чувство дека треба да се преиспитаат работите.

Дали расположението се промени на снимањето?

ДЕБИКИ: Се смени. Мислам дека повторно го активираше чувството на намера. Се чувствувам како да има, ако сум искрена, многу тага. Вистинско чувство на загуба. Многу луѓе со кои разговарав беа изненадени од тоа колку длабоко беа погодени од тоа.

Колку од вашите сопствени спомени за Чарлс и Дијана донесовте во овие улоги?

ВЕСТ: О Боже мој, јас бев кралски набљудувач, откако тие се венчаа. Бев опседнат со Дијана. уште сум. Сигурно имав 10 или 11 години. Се сеќавам дека планирав со двајца пријатели да се обидеме да одиме и да кампуваме за да ја видам - ​​сега е прилично тажно да се поврземе.

ДЕБИКИ: Моето прво сеќавање од овој период беше, како што мислам дека многу луѓе на моја возраст, го доживеаја погребот преку реакцијата на твоите родители на него. Тоа е посебен спомен за мене.

Дали откривте дека како што поминувавте повеќе време за играње на овие ликови, вашите перспективи за нив и нивните проблеми се променија?

ВЕСТ: Мислам дека тоа е една од придобивките од драматизирањето на овие настани сега. Луѓето велат: „Зошто треба повторно да ги разгориме овие настани? Тогаш немаше перспектива. Разводот, па дури и смртта на Дијана - ни требаа 25 години или колку и да поминаа, тоа да го процесираме. И интересно е што мислиме сега и како можеме да бидеме многу поумерени во поглед на тоа. Има корист од ретроспективата.

Чарлс е доста контроверзна ролја во начинот на кој е прикажан. Бев вклучен во Хуманитарната организација на принцот и навистина му се восхитувам на работата што ја завршува за нејзе; Не сакав да го загрозам тоа на кој било начин. Но, јас сум се́ повеќе и повеќе убеден дека тоа не го загрозува тоа или било која врска со кралското семејство.

Џош О'Конор рече дека клучот за играње на Чарлс е неговото држење, кое станува сè понаведнато, како товарот на круната и неодобрувањето на неговата мајка да му тежат на главата. Дали некој од вас имал одредени особини што сте ги користеле за да ја сфатите суштината на вашиот карактер?

ВЕСТ: Џош беше како желка, и тоа е толку ефективно. Па јас некако ја задржувам таа поза. Начинот на кој [Чарлс] ја допира својата облека и секогаш се превира и допира- сфатив дека тие нервозни гестови е единствениот начин на кој можете да продолжите да изгледате беспрекорно. Гласот беше некако со затворена уста, држејќи ги забите затворени - на некој начин психологијата на некој кој е многу внимателен што зборува. И тој секогаш покажува со прстот, и сфатив дека е навистина паметна техника кога минува низ гужва. Тој покажува кон луѓето и може да направи луѓето да се чувствуваат како да воспоставиле врска. Затоа прифаќам многу од посочувањата.

ДЕБИКИ: Тоа беше навистина мојата омилена работа. Се сеќаваш ли колку пати во сцените те замолував да престанеш да покажуваш на работите? [Се смее.]

Имаме тренер за движење во „Круната“ и нејзината работа е да ни помогне да се запознаеме со физичките карактеристики што им се припишуваат на овие луѓе. Ако сакате да се задлабочите, одделот за истражување може да ви обезбеди огромна количина на архивски снимки. Обожавам да гледам навистина сирови, несечени снимки, каде што само овие чудни мали филмски ленти траат, нешто како 40 секунди, а тие двајца излегуваат од автомобил. Има толку многу на располагање, па изгледав многу од тоа. Колку може да се каже и колку останува недоречено, а како тоа се манифестира во телата, е многу интересно за актерите да го сработат.

Можеби ова е глупо прашање, Елизабет, но како е да се носи неверојатната облека на Дијана?

ДЕБИКИ: Мислам дека не е глупо затоа што е многу голем дел од ликот. Фасцинантно е што некого го прави иконичен, нејзината гардероба гардероба ја направи во икона. Принцезата Дијана беше толку иконична и толку кул - онака ку, како што никогаш не би можела да бидам. Тоа произлезе од неа во оваа смисла: „Ќе создадам наратив кој е одделен од оној за кој можам да зборувам, и тоа ќе го направам со мојата облека“.Колку беше тешко да се совлада препознатливиот поглед на Дијана?

ДЕБИКИ: Не толку тешко како што некој би помислил. Тоа доаѓа, можеби малку алармантно, природно. [Се смее.]

Доминик, сега кога принцот Чарлс е кралот Чарлс III, дали сметате дека го играте поинаку?

ВЕСТ: Се надевав на покачување на платата, но... [се смее]. Ова е само прекрасна храна за мене. Соголувачките гестови, малото раздразливо протечено пенкало. Бев едноставно залепен за неговиот Совет за пристапување. Видовте зошто „Круната“ и монархијата толку ги фасцинираа луѓето. Кој знаеше за стрелците што излегуваат и ја бранат кралицата со лак и стрела? И сите овие извонредно таинствени луѓе се појавија кои вежбале, се испоставува, секој месец во последните 200 години. Чајна забава на Лудиот Шапкач. [Се смее.]

Ако британските вооружени сили не се можеби она што беа на светската сцена, тие се секако светски моќници во церемонијата, ритуалот и помпезноста. Сè уште сме добри во театар.

Извор: New York Times, 2022

bottom of page