top of page

Мета модна недела


Модниот месец можеби штотуку заврши во Европа (само во 2022 веќе имало 3000 модни недели глобално) - но ќе се одржи сосема нов дел од ревии и настани - виртуелен во Метаверзумот. Слично на традиционалните глобални модни недели во Милано и Париз, на модната недела Метаверзум, ќе има повеќе од 50 луксузни и дигитални брендови кои виртуелно прикажуваат нови колекции и ќе бидат домаќини на презентации, дискусии, концерти, забави и видео инсталации.

Луксузната шопинг област наречена „Бозонскиот портал - моден округ“ е дизајнирана слично на париската Avenue Montaigne, каде што брендовите можат виртуелно да продаваат и физички и дигитални предмети преку NFT.

Модната недела на Метаверс ќе започне со дигитално активирање од лондонскиот продавач Selfridges, што исто така ќе го одбележи лансирањето на својата прва врвна продавница во метаверзумот. Меѓу брендовите кои учествуваат се Elie Saab, Etro, Tommy Hilfiger, Dundas, Garrett Leight, Roberto Cavalli, Paco Rabanne, Hugo, Faith Connexion и Dolce & Gabbana. Дигиталната модна куќа Ауроборос ќе биде домаќин на извонредно искуство и настап на канадската суперѕвезда Грајмс.Томи Хилфигер виртуелно ќе ги прикаже своите колекции за пролет 2022 година, плус ќе биде домаќин на дигитална платформа каде што потрошувачите ќе можат да купуваат NFT за нивните аватари или да купуваат физички предмети од Metaverse.Кога го основав мојот бренд имењак во 1985 година, никогаш не замислував дека ќе дочекам време кога модните недели ќе се одржуваат во 3Д, во целосно виртуелен свет“, рече Хилфигер. „Додека дополнително го истражуваме метаверзумот и сè што има да понуди, јас сум инспириран од моќта на дигиталната технологија и можностите што таа ги нуди да се вклучам во заедниците на фасцинантни, релевантни начини“.

Првата модна недела на Метаверс ќе се одржи од 24 до 27 март на Dec entraland, 3Д виртуелен свет и платформа базирана на браузери со софтвер што работи на блокчејнот Ethereum. Корисниците на Децентраленд можат да купуваат и продаваат дигитален недвижен имот, додека истражуваат, комуницираат и играат игри во овој виртуелен свет. Бесплатно е. Не се потребни билети, но за да купите нешто потребен ви е Ethereum паричник .


Comments


bottom of page