top of page

Најбестрашните визии - најдобрите филмови во 2022, според Њу Јорк ТајмсВо 1985 година, долгогодишниот филмски критичар на Њујорк Тајмс, Винсент Канби, напиша инспириран, восхитувачки мрзоволен есеј за иднината на кинематографијата. Искра за неговите размислувања беше „Соба 666“, документарен филм од Вим Вендерс што штотуку беше отворен во Њујорк. Снимен за време на Канскиот филмски фестивал во 1982 година, филмот се состои од различни режисери сами во хотелска соба каде што одговараат на прашањето што Вендерс го напишал на парче хартија: „Дали киното е јазик што ќе се изгуби, уметност што ќе умре?“

Првиот режисер - и другата инспирација за вознемиреноста на Канби - беше Жан-Лук Годар, кој го опиша проектот на Вендерс како истрага за иднината на филмовите. Во следните 10 минути, Годар, пушејќи ја својата позната пура, медитира за ова вознемирувачко, вечно прашање со неговата карактеристична интелигенција, транспарентност и епиграмска духовитост. Вестите не се добри. „Сонот на Холивуд е да сними еден филм“, вели Годар, „а телевизијата е таа што го прави, но која го дистрибуира насекаде“ - што е исто толку добар опис на нашиот свет на Netflix, Disney, Marvel како што сум прочитал.

За Канби, предвидувањето на Годар за светот на еден филм веќе се оствари. Реномираните филмови како Џонатан Дем се мачеа на бокс-офисот во кој доминираа изданијата како „Полицаецот од Беверли Хилс“. Канби веруваше дека има многу вина за сите, укажувајќи на типовите што не сакаат да ризикуваат со парите, и на јавноста која личи на овци. Тој напиша дека „нашето општество се повеќе се хомогенизира, можеби преку продорната моќ на телевизијата да ги засади истите идеи, истите стравови и истата мода кај повеќето луѓе, побрзо, од кога било во историјата на светот. Фуј!

Мислам дека Канби и Годар не беа целосно во право (слободно разговарајте меѓу себе), но по речиси четири децении и безброј продолжетоци на франшизи кои вечно заемно се менуваат една со друга, јасно е дека тие не беа целосно во криво. Сепак, сите овие години подоцна - дури и додека индустријата се бори низ уште една од нејзините бескрајни кризи - повторно сум охрабрен од сите добри и одлични филмови што продолжуваат да се прикажуваат. Луѓето често прашуваат дали сум гледал некој добар филм во последно време. Да, многу од нив, оваа и секоја година, но ако не можам да ве искушам со некој од моите омилени за 2022 година, ви предлагам да погледнете филм или два од Годар. Неговата душа го напушти светот на 13 септември, неговите филмови ќе живеат вечно.


1. ‘EO’ (Jerzy Skolimowski)/ „ЕО“ (Јержи Сколимовски)

Набргу откако ќе се отвори овој неизбришлив срцекршач, мало циркуско магаре наречено ЕО - именувано по звуците што ги испушта - тргнува во чудна, понекогаш фантазмагорична авантура. На патот, тој се среќава со други животни, но, последователно, и со љубезни и сурови луѓе чиј третман кон него го одразува денатурираниот свет што го направивме. Сега на 84-годишна возраст, Сколимовски сними еден од ретките филмови кои зборуваат за најважните животни прашања, а тоа го направи со екстатичната визија и бестрашноста на кинематографскиот гениј кој изгледа како штотуку да почнува. (Во кино)2. „Petite Maman“ (Céline Sciamma)

Сместена главно во и околу куќа вгнездена во шумата, лилипутанската турнеја на Sciamma е духовита модерна бајка и модел на елегантна наративна економија. Во неговиот шармантен центар е една млада девојка која заедно со уште еден нов познаник тргнува на скромно по размери, но обемно патување исполнето со задоволства и волшебност, патување кое ја наоѓа нашата мала хероина која влегла во најголемата, најмистериозната авантура од сите: љубовта. (Се емитува на Hulu)


3. ‘Nope’ (Jordan Peele)

За неговиот последен филм, Пил се потпираше на техника на наредени камчиња, и собрани жанрови. Тоа е хорор филм, семејна комедија, ревизионистички вестерн, научно-фантастично откачување со цел да направи нешто недвосмислено свое. Многу работи се случуваат во „Не“, но она што се задржува е како Пил ве заведува со познати филмски стратегии за елегична медитација за обоените луѓе во индустријата - во земја - што го претвори нивното страдање во спектакл. Тоа е историја што Пил веќе ја преврте со тоа што стана еден од најзначајните американски режисери кои работат денес. (Се изнајмува на повеќето големи платформи)


4. ‘No Bears’ (Jafar Panahi)

Со години, филмскиот ветеран Панахи, долгогодишен критичар на иранската влада, снима филмови под длабоко предизвикувачки околности, вклучително и домашен притвор. Во „Без мечки“, тој се игра себеси (најверојатно со некоја уметничка лиценца), режисер по име Џафар Панахи, кој привремено се преселил во мал град додека од далечина режира филм во блиската Турција. Тоа е тежок процес, како и чин на длабок отпор. Овде, во приказна за место и разместување, Панахи се издигнува над границите и замислени и застрашувачки реални. (Доаѓа во кината.)5. ‘Kimi’ (Steven Soderbergh)

Нема лажна или погрешна забелешка во овој духовит трилер за жена која се соочува со повеќе предизвици, вклучувајќи ја и нејзината (добро основана) загриженост за светот. Сместено во сегашноста, хероината, снаодлива технолошка работничка кој ја игра прекрасната Зои Кравиц, носи маска кога излегува надвор. Филмот допира бројни теми кои се вкрстуваат, вклучително и изолацијата и технологијата за надзор како средство за угнетување. Тоа е врвно увереното филмско остварување на Содерберг кое постојано враќа на ова разиграно задоволство. (Стриминг на HBO Max.)

6. ‘The Eternal Daughter’ (Joanna Hogg)/ „Вечната ќерка“ (Џоана Хог)

Неверојатната Тилда Свинтон ја глуми и мајката и нејзината возрасна ќерка во оваа прекрасно контролирана, влијателна приказна за сеќавањето и тагата. Кога почнува, двете се на пат кон бегство на елегантен имот, патување кое наскоро станува зачудувачко мистериозно. Со прецизност, нежен хумор и некоја итра кинематографска измама, Хог и нејзината брилијантна актерка го претвораат нешто што изгледа обично во нешто сосема необично. (Во кино)


7. ‘Happening’ (Audrey Diwan)

Базирана на мемоарите на Ани Ерно која оваа година ја доби Нобеловата награда за литература, ​​„Хепенинг“ е еден од неколкуте моќни неодамнешни филмови кои го разбираат абортусот како основно право и индекс на односот на културата кон жените. Со блискост и луцидна решителност, Диван јасно кажува дека абортусот не е само зрно за играње во дланките за политички расправии, наместо тоа, тоа е практично и неопходно средство со кое нејзината хероина може да обезбеди самосуверенитет, иднина, живот. Има само еден избор за неа, а тој е нејзин да го направи. (Се изнајмува на повеќето големи платформи.)

8.‘Decision to Leave’ (Park Chan-wook)/ „Одлука за заминување“ (Парк Чан-вук)

Едно од вртоглавите задоволства на овој лавиринтски филм е тоа што е делириозен риф за „Вртоглавица“, болната драма на Алфред Хичкок од 1958 година за маж, детектив опседнат со мистериозна жена. Уште еднаш, има маж и жена, како и љубов и предавство. Сепак, како што „Одлуката за заминување“ се расплетува и се сместува во својот карактеристично извиткан жлеб, емоционалниот фокус на филмот постепено се префрла од опседнатиот љубовник кон објектот на неговиот немилосрден, неразбирлив поглед, и умната почит на Парк се претвора во потресна реакција. (Во кино)

9.‘Expedition Content’ (Ernst Karel and Veronika Kusumaryati)/„Содржина на експедицијата“ (Ернст Карел и Вероника Кусумарјати)

Овој документарец е направен за најчудното филмско искуство што го имав оваа година, делумно затоа што во поголемиот дел од неговите 78 минути се што прикажува е црн екран. Иако филмот вклучува неколку кратки визуелни слики, релативното отсуство на слики го присилува вашето внимание да се сконцента на саундтракот, кој се состои од аудио снимено за време на снимањето на „Dead Birds“ (1964), етнографска класика за народот Дани од Нова Гвинеја. Резултатот е истражување што го проширува умот за антропологијата, како таа зборува и за кого, и за самото кино.

10. ‘All the Beauty and the Bloodshed’ (Laura Poitras)/„Сета убавина и крвопролевање“ (Лаура Поитрас)

Цврстиот, формално грациозен портрет на Поитрас на фотографката Нан ​​Голдин, нејзината уметност и нејзиниот активизам, се отвора со Голдин прегрнат со некои истомисленици сонародници надвор од Метрополитен музејот на уметноста. Наскоро, Голдин и сор. организираат die-in во институцијата, еден од многуте такви протести што таа и другите ги организираа против институциите кои земаа пари од членовите на семејството Саклер, чија компанија, Purdue Pharma, го разви опиоидниот лек против болки ОксиКонтин. Како што покажува Поитрас, протестот на Голдин е само последното поглавје за уметникот кој ја црпи убавината од крвопролевањето. (Во кино)

Исто така гледајте: „Време на Армагедон“, "Катедралата", „Корсаж", „Потомок“; „Dos Estaciones“, „Смешни страници“, „Футура“, „Голема слобода“, „Задржете го вашиот оган“, „Не те видов таму“, „Интрегалде“, „Лингви, светите врски“, „Блек и блуз на Луис Армстронг“, „Дадилка“, „Игралиште“, „Задоволство“, „Враќање во Сеул“, „Рајтсвил, САД“, „Три минути: издолжување“, „Дневниците на Цугуа“, „До“, „Жената крал“ и „Најлошата личност на светот“.

Извор: New York Times, 2022

コメント


bottom of page