top of page

Последната песна на Битлси ,,Now and Then“ и краток документарец - погледнете ги!


,,Now and Then“, неодамна завршената снимка од доцните 1970-ти, која е наречена „последната песна“ од Битлси, беше објавена на 2 ноември, повеќе од половина век по распадот на групата, благодарение на напредокот во аудио технологијата - објавија во четвртокот останатите членови на бендот.

Песната - заедно со две други песни, „Free as a Bird“ и „Real Love“, кои беа објавени во средината на 1990-тите - првично беше снимена од Џон Ленон како демо со пијано и вокал во неговиот дом во зградата Дакота на Менхетен. не многу долго пред да биде убиен во 1980 година.Откако ги добија тие снимки од вдовицата на Ленон, Јоко Оно, во 1994 година, Пол Макартни, Џорџ Харисон и Ринго Стар работеа на песните, но открија дека домашната снимка на „Сега и тогаш“ не може соодветно да се измикса со алатките од тоа време. .

Минатата година, според најавата, Мекартни и Стар работеле на комплетирање на песната, користејќи ја истата аудио технологија - WingNut Films' MAL - што режисерот Питер Џексон ја користел за да ги изолира инструментите, вокалите и вревата од разговорите во позадината за неговиот документарен серијал од 2021 година „The Beatles: Get Back.”“.

И ете го, гласот на Џон, кристално чист“, рече Макартни за „Now and Then“ во изјавата во четвртокот. „Тоа е доста емотивно. И сите свириме на нејзе, тоа е вистинска Битлси песна. Во 2023 година сè уште да се работи на музика на Битлси и да се објави нова песна што јавноста не ја слушнала, мислам дека тоа е возбудливо“.

Стар додаде: „Тоа беше најблиску што некогаш ќе дојдеме да го вратиме назад во просторијата, така што беше многу емотивно за сите нас. Беше како Џон да беше таму, знаеш. Откачено е“.Макартни претходно предизвика збунетост и вознемиреност меѓу феновите кои се пуристи на Битлси на почетокот на оваа година кога рече дека тие користеле „В.И“. технологија да ја завршат последната песна на Ленон. „Можевме да го земеме гласот на Џон и да го добиеме чист преку оваа вештачка интелигенција работа, за потоа да ја измиксаме, како што вообичаено би правеле“, рече тој тогаш.

Но, наместо какви било вештачки создадени звуци наменети за репродукција на гласот или свирењето на Ленон, официјалното соопштение јасно кажува дека технологијата била користена за да се зачува „јасноста и интегритетот на неговата оригинална вокална изведба со тоа што ја одвојува од пијаното“. Истата технологија беше користена и минатата година со повторното издавање на албумот „Револвер“ од 1966 година, кој вклучуваше нов микс добиен директно од мастер снимките со четири песни.


,,Now and Then“ на кој му претходи 12-минутен документарен филм еден ден пред објавувањето и музичко видео еден ден потоа, вклучува „електрична и акустична гитара снимени во 1995 година од Џорџ, новиот дел од тапаните на Ринго и бас, гитара и пијано од Пол, што одговара на оригиналното свирење на Џон“, се вели во соопштението. Макартни исто така додаде и слајд гитарско соло инспирирано од Харисон, како и придружни вокали со Стар во хорот.

Траката ќе содржи и гудачки аранжман на Џајлс Мартин, син на поранешниот продуцент на Битлси Џорџ Мартин, кој почина во 2016 година, заедно со Макартни и композиторот Бен Фостер, плус придружни вокали од три други песни на Битлси - „Here, There and Everywhere“, „Eleanor Rigby“ и „Because“ - како поврзување со албумот „Love.“.

Издавањето на „Now and Then“ ќе биде поврзано со деби-синглот на Битлси од 1962 година „Love Me Do“ како двоен сингл од А-страна со оригинална обвивка на уметникот Ед Руша. Песната ќе биде вклучена и во проширеното реиздание на колекциите на најголемите хитови на Битлси, „1962-1966“ (познато како „The BlueAlbum”“) и „1967-1970“ („The Red Album”“), што треба да излезе на 10-ти ноември

Comments


bottom of page