top of page

Што му прави еден топлотен удар на вашето тело (втор дел)

Првиот дел е ОВДЕ.


Топлинската болест е само една од физичките заболувања предизвикани од топлотните бранови. Кевин Фостер, хирург во Valleywise Health, во Феникс, го води единствениот центар за изгореници во Аризона; бил обучен да лекува рани од оган, хемикалии и врела вода. Меѓутоа, со зголемувањето на температурите, тој виде дека се појавуваат нови опасности. Овој јули, Феникс го забележа најтоплиот месец досега за еден американски град, со триесет и еден последователен ден со температури над 43 степени. Ова беше доволно топло за да се загрее бетонот до 82 степени. „Потребен е допир од само дел од секундата за да се добие навистина, навистина лоша изгореница“, ми рече Фостер. Неодамна, еден постар маж се лизнал кога одел на работа, паднал на тротоарот и изгорел дваесет проценти од кожата на грбот. Во друг случај, количката за голф на една млада жена се превртела и ја турнала на земја - таа била згмечена меѓу возилото и бетонот што гори.Во најжешките денови, Фостер ми рече, секојдневните предмети - рачките на вратите, металните порти, безбедносните појаси, водата во цревото - можат да станат опасност. „Кога топлото кафе ќе се истури врз ногата, тоа кафе ја губи својата температура многу брзо, така што количината на штета што ја прави е ограничена“, рече тој. „Контактните изгореници продолжуваат да горат додека не се отстраните од површината“. Минатото лето, Центарот за изгореници во Аризона-Valleywise Health лекуваше осумдесет и пет лица за сериозни повреди поврзани со топлина. За третина беше потребна нега на ниво на брза помош. Годинава центарот само во јули прими повеќе од педесет такви пациенти. Една постара жена беше со изгореници откако нејзината инвалидска количка се превртела на бетон; градежен работник се онесвестил и се изгорел на жешка опрема. Дете било примено откако босо истрчало на жешкиот асфалт. Некои пациенти страдале од откажување на црниот дроб и бубрезите; други изгубиле екстремитети.


Низ болницата од центарот за изгореници на Фостер, лекарите на брза помош го преуредиле просторот за чекање во кој некогаш биле сместувани ковид-19 пациентите во ладна просторија каде медицинските работници можат да делат пијалоци со електролити и да инјектираат течности. Френк ЛоВекио, еден од лекарите за брза помош во болницата, ми кажа дека во последните недели неговиот тим лекувал околу педесет пациенти дневно со болести поврзани со топлина. Тие пристигнуваат не само во најголемата попладневна топлина, туку и рано наутро, бидејќи ноќните температури честопати остануваат над 30 степени. Високите максимални температури се во вестите, но високите минимуми можат да бидат уште поопасни: телото никогаш не добива одмор од топлината.

ЛоВекио рече дека, секој ден, дваесет и пет до триесет пациенти се појавуваат со топлински болести премногу тешки за ладна соба; тие мора да се лекуваат во главниот оддел за итни случаи или да бидат примени во болница. Околу пет доаѓаат со топлотен удар. „Гледаме многу луѓе кои се јавуваат со температури од 41, а вие мора да се запрашате зошто?“, ми рече ЛоВекио. „Па, тоа е високо колку што одат нашите конвенционални термометри“. Тој и неговите колеги земаат кофа мраз од десет литри од замрзнувачот и го следат протоколот за торба за мртовци. Откако ќе го затвори пациентот до пазувите и ќе ја наполни кесата со ледена кашеста маса, ЛоВекио често треба да стави цевка во нивниот душник и да ги поврзе со вентилатор.

Потопното ладење може да ја намали телесната температура на една личност за околу половина степен во минута. Понекогаш тоа е доволно за да се спаси животот на една личност. Но, „како што можете да замислите, не е добро мозокот се вари на 40,43, 45, многу долго“, ми рече ЛоВекио. Според LoVecchio, скоро сите пациенти кои доживеале топлотен удар во неговата болница се примени во брза помош, а околу една четвртина умираат или се трајни инвалиди. Минатата година, округот Марикопа регистрираше четиристотини дваесет и пет смртни случаи поврзани со топлина (најмногу откако почна да ги следи, во 2006 година); оваа година може повторно да го собори рекордот. Канцеларијата на медицинскиот преглед во округот неодамна подготви десет контејнери за ладење.Минатото лето, Остин Дејвис, дваесет и тригодишник кој води програма за помош за жителите на Аризона кои се соочуваат со бездомништво, се возеше наоколу со вода, мраз, вентилатори, спреј за разладување и таблети со електролити. Неодамна, тој нашол една жена колабирана, со лицето надолу во чакал, на петнаесет метри од центарот за ладење во кој помага. Некои семејства талкаат низ климатизираните продавници за храна, преправајќи се дека купуваат. Други се засолнуваат во трговски центри или библиотеки. Еден му се јави на Дејвис од аеродромот. „Го имаме овој куфер - нема ништо во него, но се трудиме максимално да се вклопиме“, му рекоа тие. После тоа, тој слушнал за една жена која спиела во камион со нејзината десетгодишна ќерка. Кога климата се расипа, девојчето почна да повраќа, а тие се упатија кон брзата помош „Барем малку да бидеме внатре“, му рекла мајката на Дејвис.


Во меѓувреме, во најтоплите делови на светот, повеќе од деведесет проценти од луѓето немаат клима. Дури и оние што го прават тоа може да ги ризикуваат своите животи ако треба да излезат надвор или ако снема струја. Една студија предвиде дека, доколку Феникс доживее исклучување од струја за време на топлотен бран, половина од неговото население веројатно ќе ја бара итната помош. И покрај овие ризици, државите на Сончевиот појас, вклучувајќи ги Аризона, Тексас и Флорида, ги имаат некои од најбрзорастечките градови во земјата. До средината на овој век, повеќе од сто милиони Американци се очекува да искусат барем еден ден годишно кога индексот на топлина ќе достигне 57 степени; Се предвидува дека некои јужни држави ќе искусат температури над 37 степени со месеци секоја година. Градовите како Феникс, Лос Анџелес и Мајами назначија главни службеници за топлина.


Можна е заедничка соработка за да се намалат ефектите од топлината. Градската влада на Њујорк бара од волонтерите да ги проверат ранливите соседи; низ целата земја, заедниците садат дрвја, кои обезбедуваат сенка и испарувачко ладење. Со бојадисување на патишта, покриви и паркинзи со светли наместо темни бои, можеме да ги рефлектираме сончевите зраци; системите за предупредување можат да им кажат на луѓето дека доаѓа екстремната топлина, а центрите за ладење, станиците за хидратација и јавните базени можат да понудат одмор од нејзе. Оние кои работат на отворено може да добијат рани или доцни смени и секогаш треба да можат да прават паузи во сенка и за вода. Овие чекори се неопходни, но несовршени; тие можат да ја ублажат топлината, но не и да ја спречат. Планетата станува еден вид топлинска комора. Како што продолжуваме да согоруваме фосилни горива, ние сме заклучени надвор од панелот со контролите.Еден час по тестот, почувствував бодеж во левата бутина. Ја замесив отечената тупаница во ногата што ме грчеше. Десет минути подоцна, ми се појави пулсирачка главоболка и се почувствував збунето. За момент ме фати паника, не можејќи да земам здив. Температурата ми помина 38 степен; пулсот ми чукаше со сто и шеесет отчукувања во минута. Ланган праша дали сум О.К. Слабо, јас дадов палец нагоре. „Речиси таму“, рече тој. Додека одев понатаму, температурата ми се искачи на 39. Кога пулсот ми скокна на сто и седумдесет отчукувања во минута, се симнав од лентата за трчање.

Следниот чекор беше анализа. Ги фрлив кошулата, шорцевите и пешкирот во голема црна када, а потоа се качив внатре. Мартин и Ланган ми истурија огромен сад со вода над главата, рамената и градите, а потоа уште еден. Седнав, исцрпен, во чудна освежителна супа од вода и пот.

Подоцна истиот ден, истражувачите ја исцедиле кадата и ја анализирале супата. Ми рекоа дека мојот настап во комората се брои како преодна оценка. Температурата не ми влезе во опасната зона, делумно затоа што секој час потев речиси еден литар вода. Од друга страна, мојата пот содржеше многу натриум - веројатно знак дека моето тело не се приспособи на условите на висока температура. Можеби не бев подготвен за жештините.

Едно беше сигурно: повеќе не бев подготвен за враќање во вообичаениот живот. Во станицата Амтрак, мојата главоболка се влоши и се појави тежок замор. Во бањата, открив дека мојата урина е алармантна темна килибарна боја. Пиев шише по шише вода, обидувајќи се да ја згаснам жедта што не ми поминуваше. Купив сендвич, но почувствував гадење и го оставив на страна. Возот беше силно климатизиран, а јас седнав и го отворив мојот лаптоп, надевајќи се дека ќе одговорам на запоставените мејлови од денот, но се чувствував лошо и се онесвестив. Поминавме покрај прозорците на згради кои беа преполни со единици за климатизација и други кои немаа никакви - самите топлински комори. Наспроти моја волја, заспав.

По некое време возот застана. Почувствував топлина на лицето и ги отворив очите; сонцето гореше низ мојот прозорец. Видов млада девојка во фустан со цветен дезен како чека со нејзината мајка на платформата; девојката се потпре на мајка си, а мајка и́ ја лади со парче картон. Девојчето посегна во ранецот, извади мало шише со вода и испи долга голтка. Вратите на возот се отворија и тие брзо влегоа внатре. ♦︎

Друв Кулар, писател кој придонесува во „Њујоркер“, е лекар и доцент на медицинскиот колеџ Веил Корнел.

Comments


bottom of page