top of page

Лизо ја испочитува С’за со поракаSza избрана од Time магазинот како број 1 од Time 100 - во категоријата уметници. Таа стана легенда со својот деби CTRL албум(кој е наречен како албум со химни за швалерките "she's the 9-5 and I'm the weekend") , кој е нео-соул, но добива приврзаници надвор од тие линии. Lizzo, пак ја напиша посветата- коментар.


"СЗА и јас првпат се сретнавме пред години во Минеаполис. Бев љубител на нејзината музика, па кога таа дојде во градот, со моите пријатели отидовме на нејзиното шоу. На крајот направивме селфи заедно во тоалетот. Сè уште ѝ го испраќам тоа селфи од време на време, бидејќи штотуку се запознавме и не знаевме дека ќе имаме долга врска. Една година подоцна, бев на турнеја и таа беше хедлајнер. Во текот на искуството, таа беше толку љубезна и толку кул. После тоа буквално ја гледав како експлодира. Кога го издаде CTRL, нејзиниот деби студиски албум, тоа беше културно ресетирање. Таа го промени светот! Автентичноста во нејзиниот занает - начинот на кој таа може да ја раскаже својата приказна и начинот на кој ја користи мелодијата - е извонредна. Никој не може да го повтори тоа. Кога е на сцената, таа е безвременска. Таа е личност која е автентична и мислам дека е на добар пат да биде сметана за еден од најголемите текстописци и пејачки на сите времиња. Сè што и треба е тоа пенкало и тој глас и нејзината приказна, и таа ќе биде со нас уште долго време."


bottom of page