top of page

Брз договор: Шон Комбс и Касандра Вентура постигнаа спогодба

Во неочекуван пресврт на настаните, Шон Комбс и пејачката Касандра Вентура брзо постигнаа спогодба само еден ден од нејзината тужба со експлозивни наводи за силување и физичко малтретирање против хип-хоп магнатот.

18 ноем. 2023 г.

Шон Комбс и пејачката Кеси дојдоа до договор само еден ден откако таа поднесе тужба со експлозивни обвинувања на сметка на хип-хоп магнатот за силување и бројни случаи на физичко малтретирање.

Секоја од страните во петокот вечерта објавија дека постигнале договор за решавање на случајот, иако не открија детали за условите на спогодбата."Одлучив да го решам ова прашање спогодбено под услови во кои имам одредено ниво на контрола", изјави Вентура, чие целосно име е Касандра Вентура. "Сакам да им се заблагодарам на моето семејство, оние кои ме поддржуваа и адвокатите за нивната непоколеблива поддршка."

Во изјавата, Комбс додаде: "Одлучивме да го решиме ова прашање по мирен начин. И ја посакувам сè најдобро на Кеси и нејзиното семејство. Љубов."


За Комбс, спогодбата брзо избегна ризичен и потенцијално непријатен правен процес со откривање на голем број докази и можно судење. Вентура, која веќе ги објави своите наводи преку јавна жалба, избегнува вкрстено испрашување од страна на адвокатите на Комбс.

Во тужбата која привлече меѓународно внимание, Вентура го обвини Комбс за контролирање на однесувањето и разни форми на сексуална злоупотреба, вклучително и силување. Адвокатот на Комбс, Бен Брафман, рече: „Г-дин Комбс жестоко ги негира овие штетни и срамни наводи“.

Според тужбата на Вентура, поднесена во четвртокот до Федералниот окружен суд на Менхетен, Комбс ја нападнал повеќе пати, оставајќи ја крвава и модринка. Таа тврди дека неговите вработени понекогаш ја носеле во хотелски соби со денови за да се опорави надвор од очите на јавноста.

Во едно од најшокантните обвинувања, Вентура откри дека била принудена да учествува во сексуални средби со машки проститутки додека Комбс гледал, мастурбирал и снимал видеа. Според тужбата, Комбс овие настани ги нарекол „freak outs“ и тие се случилувале во хотели со висока класа низ САД.


Вентура тврди дека Комбс го контролирала речиси секој аспект од нејзиниот живот, финансирајќи го нејзиниот дом, автомобил, облека и други потреби, па дури и имал пристап до нејзините лични медицински досиеја. Според тужбата, Вентура никогаш не отишла во полиција, плашејќи се дека таа „ќе му даде само уште еден изговор на г-дин Комбс да и наштети“.


Комбс, кој го започна Bad Boy во 1993 година, стана една од најмоќните и најуспешните фигури во хип-хоп индустријата, соработувајќи со ѕвезди како Notorious B.I.G. и Мери Џеј Блајџ, и помагајќи да се трансформираат рап музиката и културата во глобален поп феномен и успешен бизнис.

Веднаш потоа, дури и ако има договор, а можеби и во иднина, штетата на угледот и наследството на Комбс може да биде значителна. Во деновите откако беше поднесена тужбата на Вентура, минатите обвинувања за насилство и злоупотреба повторно се појавија, а разни музичари јавно ја изразија својата поддршка за Вентура.


Во изјавата, адвокатот Даглас Вигдор рече: „Горд сум на г-ѓа Вентура што има сила да излезе во јавноста со нејзината тужба. Таа треба да биде пофалена за тоа“.

bottom of page