top of page

Десетгодишната Норт Вест го најави својот прв албум „Elementary School Dropout“

Норти по стапките на нејзиниот татко!

12 мар. 2024 г.

Феникс, Аризона – На настанот за слушање на албумот „Vultures 2“, десетгодишната ќерка на Кање Вест и Ким Кардашијан, Норт Вест, откри дека следи ги стапките на нејзиниот татко во музичката индустрија. На слушањето кое се одржа во Центарот „Футпринт“ во Феникс, Аризона, во неделата, 10 март, младата Норт го искористи моментот да ги изненади присутните со својата најава.
Со краток настап, Норт изјави пред собраните: „Здраво, јас сум Норти и долго време работам на албум кој ќе се вика ‚Elementary School Dropout‘.“
Насловот на албумот е очигледна алузија на дебитантскиот албум на нејзиниот татко, „The College Dropout“. Во моментот не е јасно кога точно ќе излезе овој запис, особено бидејќи нејзиниот татко Кање е зафатен со работа на вториот и третиот дел од „Vultures“ со Ty Dolla Sign, но она што е сигурно е дека Норт веќе направи чекори кон успех во музичката индустрија со нејзиниот деби на Билборд Хот 100 листата со песната „Talking“ минатиот месец, достигнувајќи до 30-тото место и станувајќи еден од најмладите изведувачи на оваа листа.
Кање Вест, пак, даде насоки за издавањето на „Vultures 2“, кој, како и неговиот претходник, неколку пати го пропушти првично најавениот датум за издавање. Тој откри дека албумот нема да биде достапен на традиционалните стриминг сервиси како Spotify и Apple Music, наместо тоа, ќе се продава преку Yeezy.com.Иако подробностите за албумот „Elementary School Dropout“ сè уште се нејасни, ентузијазмот на младата Норт Вест сигурно ќе ги воодушеви фановите кои со нетрпение го очекуваат нејзиниот прв музички проект.

bottom of page