top of page

Еми награда за „Елтон Џон во живо: Збогум од стадионот Доџер.“

Еми наградата му го осигура ЕГОТ статусот.

16 јан. 2024 г.


Елтон Џон, икона на глобалната музичка сцена, мината вечер влезе во елитниот клуб на личности кои можат да се пофалат со ЕГОТ статус. Овој статус е резервиран само за оние кои успеале да ги освојат четирите најголеми награди во областа на забавата - Еми, Греми, Оскар и Тони. Џон го освои овој престижен статус со неговата последна награда, Еми во категоријата „outstanding variety special“ (извонреден естраден специјал)  за неговиот концерт во живо кој се одржа на Доџер стадионот, кој беше стримуван на Disney+.


Во својата впечатлива кариера, Џон освоил пет Греми награди, Тони за најдобра оригинална музика за „Аида“, и два Оскари за песни од „The Lion King“ („Can You Feel the Love Tonight“) и „Rocketman“ („I’m Gonna Love Me Again“).Со оваа последна награда,Џон стана 19-та личност која ја носи ЕГОТ титулата. Во овој клуб се наоѓаат имиња како Одри Хепберн, Рита Морено, Мел Брукс, Вупи Голдберг, Џон Леџенд, Џенифер Хадсон и Виола Дејвис.Иако неговата отсутност на церемонијата за Еми не остана незабележана, поради операција на колено, Џон ја изрази својата благодарност преку изјава. „Патувањето до овој момент беше исполнето со страст, посветеност и неоспорна поддршка од моите фанови од целиот свет“, рече тој во изјавата.


„Вечерва е доказ за моќта на уметноста и радоста што ни ја носи во сите наши животи. Ви благодарам на сите кои ме поддржуваа низ целата моја кариера, јас сум неизмерно благодарен.“


Овој концерт во живо, кој се одржа на стадионот во Лос Анџелес во 2022 година, беше како ехо од неговите два настапи на истиот стадион во 1975 година, кога, во своите касни 20-ти, Џон изведуваше хитови како „Saturday Night’s Alright for Fighting“, „Goodbye Yellow Brick Road“ и „Bennie and the Jets“ пред целосно распродаден стадион.
Елтон Џон стана 19-тиот човек кој освои EGOT - игрив акроним за освојување Еми, Греми, Оскар и Тони - кога освои Еми во понеделникот вечерта за „Елтон Џон во живо: Збогување од стадионот Доџер“.


Наградата беше доделена за категоријата  „Извонреден естраден  специјал во живо.“


Џон доби Тони за песната „Аида“ (2000) и Оскар за „Can You Feel the Love Tonight" во „Кралот лав“ (1995) и „(I’m Gonna) Love Me Again”“ во „Rocketman“ (2020). Има освоено пет Греми, вклучувајќи ја и за „That’s What Friends Are For“ (1986), со Гледис Најт, Дион Ворвик и Стиви Вондер.


Осумнаесет други уметници освоија EGOT, вклучувајќи го и текстописецот на „Frozen“ Роберт Лопез, единствениот човек што го направил тоа двапати. Пред Џон, последното зачленување во ЕГОТ клубот беше актерката Виола Дејвис, која минатата година заработи Греми за аудио книгата од нејзините мемоари. Таа е една од шесте жени со ЕГОТ.

bottom of page