top of page

Ирис Апфел „најстариот тинејџер“ почина на 102 години

Ирис Апфел, модната икона и самопрогласениот „најстар жив тинејџер“, продолжи да го заслепува светот со нејзиниот  стил и животна страст сè до нејзината смрт на величествените 102 години.


Ајрис Апфел, матрона од њујоршката заедница и дизајнер на ентериерi, која доцна во животот гo размрда модниот свет со дрзок боемски стил кој измеша хипи винтиџ и висока мода, наоѓаше богатства по пазари и уживаше во противречности, почина во петокот во нејзиниот дом во Палм Бич, Флорида.


Таа имаше 102 години.


Сту Лозер, портпарол на нејзиниот имот, ја потврди смртта.

Нарекувајќи се себеси „геријатриска старлета“, Апфел во нејзините 80-ти и 90-ти стана трендсетерка со бурните, ансамбли кои бегаа на модните стандарди: голема, разнобојна Бил Блас јакна со шарено здолниште Хопи и чизми од влакнеста кожа од коза; вечерен капут од црвени и зелени петелски пердуви со велур панталони исечени до колена; комплет на џемпер од роза ангора и кинеско брокатно здолниште од 19 век.

Нејзините намерно раздвоени и распарени додатоци можеа да бидат бразлетна со скапоцен камен или ѓердан од мониста од жад што се нишаат до колена, зелена чанта во облик на териер, крзнени марами обвиткани околу нејзиниот врат како куп питони и, речиси секогаш, нејзиниот препознатлив пакет со алки и наочари, големи како чинии.Таа беше висока и слаба, со кратка сребрена коса и црвена боја на усните и ноктите, мала стара дама меѓу моделите на Модната недела и автентична „Noo Yawk“ пазарџика во продавница во Харлем или пазар во Тунис. Многумина ја нарекоа чудна, збунета, бизарна, дури и вулгарна во комбинациите како наметка од пердуви од патки со златни врвови и чизми од џиш-розев сатен Ив Сен Лоран, високи до бутовите.Родена на 29 август 1921 година, Ирис Барел порасна во Асторија, Квинс, во време кога модата беше уметност а само-изразувањето - луксуз. Уште од млади години, Ирис купуваше на пазари, развивајќи око за еклектичното и исклучителното. Бутикот на нејзината мајка беше игралиште на фантазијата каде младата Ирис научи дека стилот не се купува туку се создава.


Нејзиното патување низ светот на модата и дизајнот започна на колеџ за уметност и продолжи додека работеше како моден копирајтер за Women's Wear Daily. Но, вистинската иновација на Ирис беше подалеку од напишаните зборови; беше во начинот на кој живееше својот живот, во начинот на кој се облекуваше и во начинот на кој комуницираше со светот. Нејзиниот брак со Карл Апфел во 1948 година беше почеток на легендарно партнерство кое го виде лансирањето на Old World Weavers.


Со децении, почнувајќи од 1950-тите,Апфел дизајнираше ентериери за приватни клиенти како Грета Гарбо и Есте Лаудер. Со нејзиниот сопруг, Карл Апфел, таа ја основаше Old World Weavers, која продаваше и реставрираше текстил, вклучително и оној во Белата куќа. Апфеловите пребаруваа музеи и чаршии ширум светот за текстилни дизајни. Таа, исто така, редовно ги дополнуваше огромните колекции на гардероба во нејзиниот стан во Парк Авенијата на Менхетен.


Семејството Апфел ја продадоа својата компанија и се пензионираа во 1992 година, но таа продолжи да делува како консултант на фирмата и да биде познат лик во градот,чиј слободен дух беше познат во њујоршките кругови и на модните когносценти по игнорирање на диктатите на пистата во корист на нејзиниот стил со кој редовно се судираа.Во 2005 година, Музејот на уметност Метрополитен, соочувајќи се со откажување на изложба и барајќи замена во последен момент, ѝ пријде со смел предлог: да постави изложба на нејзината облека. Метрополитен, претходно изложуваше парчиња од дизајнерски колекции, но никогаш поединечна гардероба.


Изложбата, „Рара Авис: Избори од колекцијата на Ирис Апфел“, собра 82 ансамбли и 300 додатоци во Институтот за костими на музејот: алки од бакелит од 1930-тите, тибетски нараквици со манжетни, облека за патување со модел на тигар од нејзин сопствен дизајн, хаски палто од монголско јагне и верверица од Фенди прикажано на кукла што ползи од иглу.

„Ова не е колекција“, рече г-ѓа Апфел. „Тоа е рација во мојот плакар. Секогаш мислев да бидеш прикажуван на Мет, мораш да си мртов“.

Харолд Кода, кураторот кој помогна во организацијата на шоуто, рече: „За да се облекуваш вака, треба да има образовано визуелно чувство. Потребна е храброст. Постојано мислам, не го правете ова дома“.

Наскоро шоуто стана муабетот низ градот. Под лавина публицитет, студентите по уметност, дизајн и социјална историја ги преполнија галериите и се измешаа со толпата од високото друштво во лимузини, но и автобуси со туристи и часови со деца што брбореа. Карла Фенди, Џорџо Армани и Карл Лагерфелд ја одобрија.


Речиси преку ноќ, Апфел стана меѓународна славна личност на поп-модата - претставена во списанијата и рекламните кампањи, славена во колумни и блогови, барана за предавања и семинари. Универзитетот во Тексас ја направи визитинг професор. Шоуто на Метрополитен патуваше во други музеи и, како рок-ѕвезда, привлече илјадници луѓе на нејзините јавни настапи.


Толпите се појавија за потпишувањето во книжарниците по објавувањето на „Ретката модна птица: Непочитуваната Ајрис Апфел“ во 2007 година, книга со фотографии, за маса во салон, со нејзината гардероба и накит од фотографот Ерик Боман.

„Ирис“, документарен филм за Алберт Мејслс, беше отворен на филмскиот фестивал во Њујорк во 2014 година, а во 2015 година беше виден од ентузијастичката филмска публика во Америка и Британија. Филмскиот критичар на „Тајмс“, Манола Даргис го нарече „упорно отфрлање на монокултурната усогласеност“ и „прекрасно отварање на очите за животот, љубовта, очилата, нараквиците со големина на гуми за трицикли и уметноста да се направат највпечатлив влез “.


Во 2016 година, Апфел беше видена во телевизиска реклама за францускиот автомобил DS 3, стана заштитно лице на австралиската модна марка Blue Illusion и започна соработка со старт-апот WiseWear. Една година подоцна, Mattel создаде Барби во нејзиниот лик. Не беше за продажба.

Во 2018 година, таа ја објави „Ирис Апфел: Случајна икона“, автобиографска збирка на размислувања, анегдоти и набљудувања за животот и стилот. Откако наполни 97 години во 2019 година, таа потпиша договор за моделинг со глобалната агенција IMG.


Ајрис Барел е родена на 29 август 1921 година во Асторија, Квинс, како единствено дете на Семјуел Барел, кој поседувал бизнис со стакло и огледала, и неговата сопруга, родена во Русија, Сади, која поседувала моден бутик. Ајрис студирала историја на уметност на Универзитетот во Њујорк и уметност на Универзитетот во Висконсин, работела за Women’s Wear Daily и учела кај дизајнерката на ентериер Елинор Џонсон пред да отвори сопствена дизајнерска фирма.

Таа се омажи за Карл Апфел, директор за маркетинг, во 1948 година. Тие немаа деца. Нејзиниот сопруг починал во 2015 година на 100-годишна возраст.

Нивните ткајачи од стариот свет обновувале завеси, мебел, драперии и други ткаенини во Белата куќа за девет претседатели, од Хари Труман до Бил Клинтон.

Апартманите на Апфел во Њујорк и Палм Бич беа полни со покуќнина и тракатанци кои можеби потекнуваат од филм на Луис Буњуел: порцелански мачки, кадифени играчки, статуи, украсени вазни, позлатени огледала, лажно овошје, полнети папагали, слики од Веласкез и Жан Батист Гроз, модел на ној.


Модниот дизајнер Дуро Олоу за „Гардијан“ во 2010 година изјави дека работата на г-ѓа Апфел има универзален квалитет. „Тоа не е тренд“, рече тој. „Тоа привлекува одреден вид на радост кај сите.

bottom of page