top of page

Кање Вест под притисок: Еврејски организации со осуда за антисемитизам во Vultures

Раперот е во линија на оган: неговиот комфорен простор

30 ноем. 2023 г.

Неодамнешниот обид на Је да ги побие тврдењата дека е антисемит не поминува посебно добро кај еврејските организации во САД. Контроверзијата околу песната на Кање Вест, "Vultures," засегна еврејски организации кои го осудија раперот и дизајнер поради некои експлицитни делови во текстот. Тие изразија загриженост но и ги разбесни групите како Американскиот еврејски комитет, кој го смета текстот за „патетичен и тажен“. Портпаролот на AЕК, Ричард Хиршхаут, истакна дека неговите стихови се „непростливи“.„Да се ​​разгори пламенот на антисемитизмот и да се промовира таква жолчност кај неговите милиони следбеници, особено во ова тензично и опасно време за еврејската заедница, е непростливо“, рече Хиршхаут.
поради можни толкувања на стиховите кои би можеле да бидат навредливи кон еврејската заедница. Односно, Кање Вест стана објект на јавна  дебата и критика, што може да влијае на неговиот углед и односите со некои малцински заедници. 
За контроверзниот текст имаше што да каже и Анти-дефамациската лига,. Не се изненадени од стиховите , но и не беа среќни што ги слушаат. Портпаролот на лоби групата  го нарече Је „непокајнички антисемит и очигледно мизогинист“.

„Во време на растечки антисемитизам ширум светот, одвратно е да се види како Кање  уште еднаш ја користи својата платформа за да плука омраза кон Евреите“, рече портпаролот.

Делови од текстот на песната се теми на различни толкувања, но еврејските организации издвојуваат одредени пасуси кои сметаат дека можат да создадат негативни конотации.  Целосната ситуација привлече внимание кон слободата на изразување и ограничувањата што може да се наложат во изразувањето на уметничката креација.


Уште еднаш се сретнуваме (во морето вести) за значењето на внимателното изразување во уметноста и јавниот просторот. Тоа ја отвора дебата за цензурата во музиката и границите на слободата на уметничкиот израз во современото општество.
DJ Pharris  дебитираше со новата песна „Vultures“ за време на неговото шоу во петокот вечерта на радио станицата во Чикаго Power 92. Покрај Кање, на песната се и Ty Dolla $ign, Bump J и Lil Durk. Комплекс магазинот прв ја објави веста на социјалните мрежи.

Вест директно се осврна на своите контроверзни коментари со вжештувачки стихови, како: „Како тоа сум антисемитист? Само што изебав една еврејска кучка“.


Кариерата на Вест целосно излезе од колосек по бизарното појавување во ток-шоуто на Алекс Џонс „Infowars“ во декември, во кое тој го пофали Хитлер и правеше антисемитски шеги на сметка на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Тоа го заокружи повеќемесечен медиумски блиц исполнет со антисемитски коментари кои резултираа со комплетно деплатоформирање како отстранување на Твитер, Адидас ги прекина деловните односи со него, CAA да го отфрли како клиент и стопирање на снимање документарен филм за него. Вест минатиот октомври изјави дека изгубил 2 милијарди долари за еден ден поради неговиот говор на омраза.

Ty Dolla Sign  неодамна проговори за неговата соработка со Вест, откривајќи дека тие работат на колаборативен албум.

„Само што слетав од Саудиска Арабија. Бев таму за да снимам дел од мојот албум со братот Је, и набрзо ќе излезе.“

bottom of page