top of page

Најдобрите реклами на годинешниот Супербол

Нашата омилена реклама - во посебен пост.

13 фев. 2024 г.


Неколку дена по големиот натпревар на Суперболот, сè уште зборуваме за некои  од најинтересните и најскапи реклами кои ги гледавме во текот на натпреварот. Ова не е изненадување, бидејќи рекламите на Суперболот се познати по својата креативност, хумор и, секако, големата цена.Според извештајот на Deadline, рекламите за Супербол 2024 беа „практично распродадени“ веќе во ноември минатата година, а цената на 30-секундни места може да биде и до $7 милиони. Но, зошто се рекламите толку скапи на Суперболот?Одговорот е едноставен: погледнете ја публиката. Суперболот е еден од најгледаните настани во САД, со просечно 100 милиони гледачи секоја година. Ова значи дека рекламите достигнуваат до огромна публика, што ги прави идеални за брендови кои сакаат да го зголемат своето присуство.Покрај тоа, рекламите на Суперболот се често запаметени и дискутирани долго време по натпреварот. Тие се креативни, забавни и често вклучуваат познати личности, што ги прави идеални за вирален маркетинг.И така, додека цената на рекламите може да изгледа висока, вредноста која брендовите добиваат од нив е неоспорна. Со оглед на ова, не е чудо што рекламите на Суперболот се продолжуваат да бидат толку популарни и скапи.


И секако самата уметност на кратки-кратки филмови, ни е нешто што ни е интересно...


Во продолжение, ви ja претставуваме нашата листа на 12 најдобри реклами од Супербол 2024.


  1. Лил Вејн се појавува на ова место предводено од Ден Леви, свежо отворено за YG за неговите надежи да се справи со обврските на полувремето на Супер Боул следната година во Њу Орлеанс.11. BMW: Овој дијамант од BMW е уживање од почеток до крај - концепт изграден околу општата наклонетост за децениската силна кариера на Кристофер Вокен.10. Verizon (не може да падне) Гласините беа вистинити. Бијонсе оди во вселената, а да не зборуваме ги замислува можностите на Beyonc-A.I. и влегување во трка за БОТУС (Бијонсе од Соединетите Држави), во рекламата на Веризон. Неколку минути по дебито на рекламата, Бијонсе најави нов албум за март.
9. OIKOS:

Мартин Лоренс и Шенон Шарп создаваат победнички смешен пар во овој приказ на суперсила поттикната од јогурт.8.Drumstick

Ерик Андре наоѓа малку утеха од ценетиот д-р Умстик во ова прекрасно смешно место.7. Hellmann's

Пит Дејвидсон на дејт со мачка. Што повеќе би можеле да побараме од реклама за Супербол?7.Орео

Ова не е единствената реклама оваа година во која се појавуваат вонземјани. Сепак, тој е единствениот во кој има и камео од Крис Џенер.5. Popeyes

За својата прва реклама за Супербол, Попајс ја врти камерата на ново лансираните крилца, како и на криогенски замрзнатиот човек, кој го игра Кен Џеонг.4. Starry

Ајс Спајс се наклонува кон апсурдноста3. Dunkin'


Бен Афлек. Данкин. Тоа е докажана формула. Џенифер Лопез, Мет Дејмон, Фет Џо, Том Брејди и Џек Харлоу, исто така, се појавуваат за да го одвратат двократниот оскаровец да започне музичка кариера.2. Doritos Dinamita

Џена Ортега и Дени Рамирез глумат во шармантната, со многу акција реклама што нè запознава сите со херојското дуо Дина и Мита, фокусирано на закуски.1. Squarespace

За среќа, Squarespace објави продолжено издание од нивното „Hello Down There“ во режија на Мартин Скорсезе. Но тоа не е доволно. Тешко е да се гледа ова без да се посака Скорсезе да режира долгометражна приказна за вонземјаните. Исто така, штета што Скверспејс не поддржува .мк - последен пат кога видовме.
bottom of page