top of page

Принцезата Катерина подлегна на успешна операција - привремено се повлекува од јавноста

Таа ќе се опоравува следните 6 месеци.

18 јан. 2024 г.

Принцезата од Велс, Катерина, беше примена во болница оваа недела за да подлежи на „планирана“ абдоминална операција, според изјавата која Кенсингтонската палата ја сподели денес.Операцијата беше успешна, но се очекува дека принцезата ќе остане на болничко лекување во следните 10 до 14 дена, пред да се врати дома во Виндзор за да продолжи со боледувањето. Како резултат, принцезата ќе се повлече од јавните должности дозавршувањето на Велигден. Многу обожаватели и следбеници на кралското семејство на социјалните медиуми ги изразија своите желби за брзо оздравување.Изјавата исто така ја објасни желбата на принцезата за приватност околу споделувањето на било какви лични медицински информации, или понатамошни детали околу операцијата што ја имала. „Принцезата од Велс го цени интересот што ќе го генерира оваа изјава“, напиша претставникот на Кенсингтонската палата. „Таа се надева дека јавноста ќе го разбере нејзиното барање да одржи колку што е можно повеќе нормалност поради нејзините деца.“
Како резултат, тие објавија дека ќе „објавуваат ажурирања за прогресот на Нејзиното Кралско Височество само кога ќе има значајни нови информации за споделување.“Изјавата заврши со забелешка во која се изразува жалењето на принцезата за откажување или одложување на нејзините претстојни кралски должности. „Принцезата од Велс сака да се извини на сите заинтересирани за тоа што мора да ги одложи своите претстојни ангажмани“, стои во изјавата. „Таа со нетрпение очекува повторно да ги започне колку што е можно повеќе, што е можно поскоро.“Паузата од шест месеци може да подразбира дека принцезата ќе треба да посвети време на својот физичко и ментално опоравување. Иако ова може да биде тешко време за неа и за нејзината семејство, е важно да се земе во предвид дека здравјето и менталната виталност се на прво место 


bottom of page