top of page

Се́ што треба да знаете за Мет гала 2024

Објавена е темата за следната гала!

9 ноем. 2023 г.

Vogue ја најави темата за изложбата на Институтот за костими следната година во Музејот на уметноста Метрополитен ќе биде Заспани убавици: повторно будење на модата.

Основната изложба ќе опфаќа 400 години историја, од корсет од англиската елизабетанска ера од 17 век, до аквизиции од дизајнери од 21 век како Филип Лим,Стела Макартни и Конор Ајвс. Ендрју Болтон, Венди Ју кураторот задолжен за Институтот за костими, објасни дека изложбата ќе биде структурирана околу околу 50 историски значајни и естетски убави парчиња кои се премногу кревки за повторно да се носат.


Изложбата секогаш се отвора со Мет галата, која се одржува секоја година во првиот понеделник во мај во Метрополитен музејот на уметност во Њујорк. Еве сè што треба да знаете за Мет Гала 2024 година - најголемото ноќно излегување во модата.

Кога ќе се одржи Мет галата во 2024 година?

Мет Гала 2024 ќе се одржи во понеделник на 6 мај во Њујорк. Настанот се одржува во првиот понеделник во мај секоја година од 2005 година, освен во 2020 година кога беше откажана  и во 2021 година кога се одржа во септември, како резултат на пандемијата.
Која е темата на Мет Гала 2024?
Изложбата за пролетта 2024 година е насловена Заспани убавици: повторно будење на модата. Изложбата ќе биде структурирана околу околу 50 историски значајни и естетски убави парчиња од колекцијата кои се премногу кревки за повторно да се носат. „Ова се „Заспаните убавици“ од насловот“, објасни Ендрју Болтон, куратор на Венди Ју, одговорен за Институтот за костими. Современата курација и технологија ќе дадат подлабоко разбирање на овие кревки парчиња - техниката на илузија позната како духот на Пепер ќе се користи за оживување на некои комбинации, додека видео анимација, проекција на светлина, снимање на звук, AI, CGI и други форми на сензорна стимулација ќе обезбеди подлабок контекст на секое парче, според Лук Лајч.
„Модата е една од најемотивните уметнички форми поради нејзината поврзаност со телото“, продолжи Болтон. „Таа е проткаено со меморија и емоции, а ние многу се поврзуваме со нејзе преку нашите сетила. Едно нешто што се надевам дека ова шоу ќе го активира е тоа сензорното ценење на модата“. Изложбата ќе биде отворена за јавноста ден после Мет галата и ќе трае до 2 септември 2024 година.


Што е Мет гала?

Ана Винтур ја организира и претседава од 1995 година, Мет галата стана многу сакана годишна прослава на модата. Нејзината функција е собирање средства за Институтот за костими на Метрополитен музејот на уметноста, традиционално е темпирана да го одбележи отворањето на својата годишна модна изложба. Секоја година настанот собира осумцифрени суми (десетици милиони долари).

Која беше темата на Мет гала 2023?

Темата на Мет гала 2023 беше Карл Лагерфелд: линија на убавина, во знак на почит на легендарниот дизајнер кој почина во 2019 година. Како и во претходните години, кураторот на Институтот за костими Ендрју Болтон беше задолжен за изложбата – за која рече дека не е „традиционална ретроспектива“ – додека Аманда Харлех, која беше блиска соработничка на Лагерфелд, служеше како креативен консултант на шоуто. Соодветно, кодексот на облекување на Мет Гала беше „во чест на Карл“ - многу гости црпеа инспирација од мандатот на креативниот директор на Chanel, Fendi, Chloé, Patou и неговиот сопствен бренд.
Во 2022 година, темата на Мет галата беше Во Америка: Антологија на модата. Изложбата покажа дека Ендрју Болтон се фокусира на инклузивноста во модата и ги слави неопеаните херои на американскиот дизајн.  Таа беше продолжение на темата за 2021 година, која беше Во Америка: Лексиконот на модата.

Што се случува на Мет галата?

Накратко: тоа е тајна. Поради оваа причина, гостите мора да се придржуваат до правилото „без телефони“ (и, според тоа, без социјални медиуми). Сепак, правилата беа славно прекршени од група познати личности кои пушат и правеа селфија во тоалетот во 2017 година. Настанот обично вклучува изведувач од висок профил (како Ријана), а гостите секогаш ја погледнуваат изложбата пред да седнат заедно на вечера.

Колку луѓе присуствуваат на Мет галата?

Настанот обично е домаќин на околу 600 присутни, иако помал број присуствуваа на Мет Гала 2021 година.


Кој е поканет на Мет гала?

Списокот на гости во 2023 година ги вклучуваше сите А-листери од Ријана, Лизо, Ким Кардашијан и Били Ајлиш, до Мишел Јео, Ен Хатавеј и Ерика Баду. Како и секогаш, дизајнерите присуствуваа со своите музи, како Џереми Скот и неговиот близок пријател,култниот модел Девон Аоки; Флоренс Пуг и Пјерпаоло Пичоли; и Џереми Поуп и Оливие Рустинг.

Кој беше домаќин на Мет гала 2023?

На 18 јануари,Воуг објави дека негови домаќини во 2023 година ќе бидат Пенелопе Круз, Михаела Коел, Роџер Федерер, Дуа Липа и Ана Винтур, која служеше како официјален ко-претседавач на вечерта. Ко-домаќините на Мет Гала во 2024 година допрва ќе бидат објавени.

Може ли да ја гледам Мет Гала?

Фановите на модата можеа да ја следат целата акција на Воуг пренос во живо на во 2023. Покривањето на овогодинешниот настан на црвениот тепих повторно беше домаќин на Ла Ла Ентони, заедно со писателот Дерек Бласберг  и Клои Фајнмен. Како специјален дописник се врати и Ема Чембрлен.  

Што видовме на црвениот тепих во 2023 година?

Презентиран со темата на славната дизајнерска кариера на Лагерфелд, присутните или ги истражуваа неговите обемни архиви или му оддадоа почит со референтни дизајни. Некои моменти што треба да се забележат вклучуваат: Ријана во наметка од Valentino haute couture, која беше посвета на Chanel невестата; Ким Кардашијан облечена во бисери на Schiaparelli, а Оливија Вајлд во фустан од виолина Chloé што се однесуваше на колекцијата на Карл пролет/лето 1983 година на брендот. И не можеме да ги заборавиме одите на Доџа Кет, Џаред Лето и Лил Нас Екс за саканата мачка на Карл, Шупет.

Кои се некои од најдобрите изгледи на сите времиња?

Со текот на годините, Мет Гала испорача вирални моменти за кои и денес се разговара. Драматичната наметка на Ријана од Guo Pei во 2015 година доаѓа на ум. 16-минутниот влез на Лејди Гага додека го носи трансформативниот Brandon Maxwell во 2019 година? Божествено. Друг извонреден момент беше фустанот од тул  Oscar de la Renta од праска на Били Ајлиш во 2021 година.

bottom of page