top of page

Фрејзер е обновен со втора сезона!

Уште од славната ситком серија на Paramount+

26 фев. 2024 г.

Телевизискиот пејзаж се промени значително низ годините, со повторните емитувања и римејкови, изедначувајќи се со свежата содржина.

Сепак, веста за враќањето на еден класик како "Фрејзер" не само што буди носталгија, туку и интерес кај генерацијата што можеби ја пропуштила оригиналната серија.


Paramount+ зеде дефинитивен чекор во својата посветеност кон квалитетно програмирање со обновувањето на "Фрејзер" за втора сезона. Оваа одлука следува после успешната премиера на десет епизоди во октомври, повторно воведувајќи го Келси Грамер како истоимениот Фрејзер Крејн, чиј шарм и духовитост не бледее со времето. Ликот на Фрејзер Крејн, иницијално присутен во "Cheers," ги надмина своите почетоци за да стане општо познато име.


Продолжението на популарната ТВ-серија „Фрејзер“ која се емитува на стриминг-сервисот Paramount+, добива втора сезона! Главната ѕвезда, Келси Грамер, се враќа во улогата која првпат ја толкува на „Cheers“, а потоа и на оригиналниот серијал „Фрејзер“ кој се емитуваше од 1993 до 2004 година.

Првата сезона од новиот „Фрејзер“, која имаше 10 епизоди, премиерно беше прикажана во октомври. Само месец подоцна, во ноември, Грамер изрази желба да продолжи со серијата колку што е можно подолго.

„Мислам дека треба да снимиме уште барем 100 епизоди“, изјави тој за Variety. „Поставени се доволно основи помеѓу овие луѓе; тие се прекрасни карактери. Сакам да видам каде ќе ошидат. И сакам да видам што ќе се случи со Фрејзер.“Продукцијата на „Фрејзер“ е во рацете на CBS Studios и снимањето продолжува во Paramount Studios, пред публика во живо. „'Фрејзер' е љубовна приказна и многу сум среќен што ќе можеме да ја продолжиме“, рече Грамер во изјава. „Мило ми е што нашите партнери во CBS Studios и Paramount+ се согласија за уште една сезона и не можам да дочекам фановите да видат што подготвивме.


Во новото издание на „Фрејзер“, главниот лик, дваесет години откако го видовме последен пат како се подготвува за преселба во Чикаго, се враќа во Бостон за повторно да се поврзе со својот возрасен син, Фреди (Џек Катмор-Скот), и внукот Дејвид (Андерс Кит).


Стариот пријател од Оксфорд, Алан (Николас Линдхерст), го убедува да проба да работи како професор во Харвард, во одделот за психологија којшто го води Оливија (Токс Олагундоје). Џес Салгеиро исто така се појавува како Ева, пријател на Фреди, која живее наспроти Фрејзер и неговиот син.Гостински ѕвезди од креативниот универзум на „Cheers“/„Фрејзер“ во првата сезона беа: Бебе Нојвирт како мајката на Фреди и поранешната сопруга на Фрејзер, Лилит, и Пери Гилпин како Роз, поранешната радио продуцентка на Фрејзер.Главните ликови на новиот „Фрејзер“ се Крис Харис („How I Met Your Mother“) и Џо Кристали („Life in Pieces“), кои заедно со Грамер, Том Рузо и Џордан Мекмахон се продуценти.„Келси направи триумфално враќање како еден од најиконичните и најомилените карактери на телевизијата“, изјави Џеф Гросман, извршен потпретседател за програмирање на Paramount+. „Новата серија го претстави 'Фрејзер' на целосно нова генерација, додека истовремено ги потсетуваше фановите на навистина вечната интерпретација на д-р Крејн од страна на Келси. Со нетрпение очекуваме да видиме што креативниот тим и фантастичниот актерски состав ќе понудат за втората сезона.“


Новиот „Фрејзер“ стартуваше точно 30 години откако оригиналната серија за првпат беше емитувана; оригиналниот „Фрејзер“ сè уште го држи рекордот за најмногу освоени Еми награди за комедија (37). Легендарниот ТВ-режисер и продуцент Џејмс Бароуз, кој беше еден од креативците зад „Cheers“ и кој исто така режираше пилот-епизодата на оригиналниот „Фрејзер“, ја режираше и првата епизода од новиот „Фрејзер“.bottom of page