top of page

Џеј Зи со 9 минутна песна на саундтракот на „Книгата по Кларенс“

Ова е прва соработка на Џеј Зи со Дианџело.

16 јан. 2024 г.


Официјалниот саундтрак за новиот филм на Џејмс Сејмуел, „Книгата по Кларенс“ (The Book of Clarence) дебитираше на сите стриминг платформи во петокот, 12 јануари.


Саундтракот е составен од некои од најпрепознатливите имиња во хип-хопот. Семјуел, кој го режираше филмот и го курираше саундтракот, соработуваше со голем број на врвни уметници, вклучувајќи ги JAY-Z, D'Angelo, Doja Cat, Kodak Black, Kid Cudi, Lil Wayne, Buju Banton, Shabba Ranks, Jorja Smith и многу други.Првиот сингл на Самуел од саундтракот, 'Hallelujah Heaven', беше објавен минатиот месец, пред премиерата на филмот.На премиерата во Лос Анџелес, Самуел ја најави својата соработка со D'Angelo и JAY-Z. Во интервју за The Breakfast Club неделава, Самуел сподели: "Тој не рапува. Тој не римува. Тој само зборува како --- тој само доаѓа и лебди. И D'Angelo и́ се нафрли. Толку е добро."Песната, 'I Want You Forever', е духовно патување од 9 минути и 32 секунди. Со текстовите на JAY-Z:

,"Luther songs looped up in my head/
Love you for my life, and I put that on my dead, " 
Лутеровите песни ми кружат во глава
Те сакам за цел живот, и ти се колнам додека мртов станам,„Книгата по Кларенс“ беше најавен минатата година, со JAY-Z кој го сподели првиот трејлер на својата Инстаграм страница. Ова е вториот проект на филм-саундтрак на Семјуел, после „The Harder They Fall“ (Што пониско паѓаат), кој се даваше во кината пред  две години. Претходниот саундтрак, исто така колаборативен проект, вклучуваше уметници како Jigga, Cudi, Conway The Machine, Jadakiss, и Cee Lo Green.Со „Книгата по Кларенс“, Семјуел продолжува да ги меша киното и музиката, креирајќи уникатно слушателско искуство за ентузијастите на филмот и музиката.
bottom of page