top of page

„Last Christmas“ на Wham! конечно го досегна божиќниот бр. 1 во Велика Британија

Синглот од 1984 година на George Michael и Andrew Ridgeley го сруши рекордот за најдолгото искачување до врвот на декемвриските листи.

26 дек. 2023 г."Last Christmas" на Wham! го победи Sam Ryder за Божиќниот број еден: синглот од 1984 година на George Michael и Andrew Ridgeley го сруши рекордот за најдолгото искачување до врвот на декемвриските листи.


Скоро 40 години по неговото оригинално издавање, "Last Christmas" на Wham! за прв пат ја освои врвната позиција на божиќната листа на синглови. Синглот, издаден во декември 1984 година од George Michael и Andrew Ridgeley, направи историја бидејќи има најдолгото патување до божиќниот врв, според Official Charts Company.


Ridgeley рече дека ова достигнување би било "мисија - комплетирана" за Michael, кој почина на Божиќ во 2016 година, на возраст од 53 години."Last Christmas конечно се искачи до многу ценетиот и бараниот официјален божиќен број еден, што беше секогаш главната цел", рече неговиот поранешен колега од бендот."George би бил презадоволен што по сите овие години, конечно го освоивме божиќниот број еден. Yog [Michael] рече дека ја напишал Last Christmas со намера да напише божиќен број еден."


По тоа што го освои второто место во три прилики, песната конечно го достигна врвот на 1 јануари 2021 година. Кога песната беше издадена пред 39 години, таа беше претркана од "Do They Know It’s Christmas?" на Band Aid, која собра милиони во добротворни цели - за гладот во Етиопија.Wham!, кои исто така ги донираа сите авторски права од нивната песна во хуманитарни цели беа "ужасно разочарани" што не го освоија првото место.


Ridgeley, кој сега на возраст од 60 години, рече дека мислеле дека победата е "загарантирана"."Да не беше за 'Do They Know It’s Christmas?' на Band Aid, веројатно би била број еден", додаде тој."Спречен за многу години подоцна, кога се чини дека станала дел од традициите на Божиќ за многу луѓе. Тоа значи многу за наследството на Wham! - тоа е вечна слава. " 


Песната беше повторно издадена преку ограничено издание на зелен винил и CD сингл за прв пат оваа година.


bottom of page