top of page

СтрогПост, Аксиома, ДебиАлбум, Котур


Вечерва( 26 декември ), во Котур, подгответе се за вистинска музичка сензација! Строг пост ќе одржи концертна промоција на својот деби албум, издаден под новото музичко крило на Аксиома. 🌟


Во срцето на звукот: Строг пост, составен од талентираниот Филип Букршлиев (гитара/синтисајзер), Дени Омерагиќ (бас гитара) и Кристијан Новковски (тапани), создава музика што осцилира помеѓу стилови како стонер рок, психоделичен рок, дум метал, пост рок, панк џез, и амбиент. Со брутални и заразни рифови, нивната музика е како експлозија на емоции и креативност. 🎸🥁

Визуелен виртуозитет: Деби албумот беше снимен во студиото „Алшар“ во Скопје, под раководство на Ивица Јанкуловски. Миксот и мастерингот се дело на Јанкуловски во периодот март-јули 2023 година. Сите песни се продуцирани и компонирани од триото, а дизајнот на омотот е креација на Кристијан Новковски. 🎨

Талент и награди: Од Светлост до Taxi Consilium, членовите на Строг пост свираат во многу групи и се носители на награди. Филип Букршлиев освои титулата „Најдобар млад џез музичар“ на Скопскиот џез фестивал во 2021 година.

Аксиома ги отвора вратите: Овој деби албум е истовремено и првото музичко издание на Аксиома. Оваа асоцијација за културна соработка и истражување го поддржува уметничкото изразување во сите форми. 🌐

Дојдете и се присетете зошто го сакате звукот:


Очекувајте гласен концерт, одлична атмосфера и, разбира се, промотивни цени на албумот во формат на компакт диск. Ве очекуваат и понекое изненадувања. Станете дел од оваа музичка експлозија на 26 декември во 21 часот во Котур! 🎶🤘


АКСИОМА: Ги обединува звукот и уметноста! #СтрогПост #ДебиАлбум #Аксиома #Концерт #Музика #Експериментално #ВистинскаУметностbottom of page