top of page

Кејси Кадвалдер, новиот креативен директор на Муглер за „Внимателно испланираниот апсурд“

Креативниот директор Casey Cadwallader ( Кејси Кадваладер) ја заврши својата трилогија на виртуелни ревии со виртуелни писти со колекцијата Mugler SS22, објавена сега. Во режија на Torso Solutions, необичното видео инспирирано од TikTok содржи ол-стар актерска екипа на модели, вклучувајќи ги Megan Thee Stallion, Bella Hadid, Chloe Sevigny,и иконите од 90-тите Amber Walleta и Shalom Harlow (предупредување за спојлер: се бакнуваат! ) Во текот на краткиот филм, брендот им оддава почит на екстравагантните ревии на покојниот Manfred Thierry Mugler со архивски референци и надреални сетови кои вклучуваат стари автомобили и холивудски споредни улички кои потсетуваат на улиците на Њујорк. За да дознаеме повеќе за блескавата колекција, разговаравме со Кадваладер за подигнување на задникот, клоновите и внимателно планираниот апсурд.КЕЈСИ КАДВАЛАДЕР: Здраво Тејлор.

ТЕЈЛОР СКАРАБЕЛИ: Здраво Кејси. Мило ми е што те запознав. Каде си?

КК: Јас сум во Париз.

ТС: Фабулозно. Ми се допадна видеото. Навистина ја надмина трилогијата. Не знам дали ова е намерно или само до мене е, но си мислев: „Сите овие газови и костуми без газ даваат суспензори“.

КК: : [Се смее] Дефинитивно е во тој дух. Фармерките отсекогаш го имаа ова ременче што оди под задникот, што е како механизам за подигање, за обликување на телото. Обично тие се направени од ликра, но овој пат решивме да ја замениме со алатката за илузија. Џинс парчето го оставивме под задникот, бидејќи ако сакате да го покажете задникот, мора да го подигнете. Направивме еден пар и кога ги видовме во фитинг сите рекоа: „О боже, дали ќе го правиме ова?“ И јас бев као: „Да, ќе го правиме“.

С: Размислував за стариот Муглер и како облеката создава нови форми за телото, додека во сегашната ера луѓето создаваат свои идеални форми на телото со процедури и слични работи. Во вашите дизајни, има малку помалку интервенција, всушност се работи за покажување на силуетите на луѓето како што се појавуваат.


КК: Станува збор за работење со она што го имате, и мислам дека тоа е многу повеќе духот на денешницата - да се биде горд на тоа што си и да се биде горд на тоа како твоето тело е различно, кои делови од него се одлични. Исто така, сакам да правам други силуети и големи форми на луѓето, но не секој може да ги носи толку лесно.


С: Сосема. Ја сакав и Мег на билбордот што изгледаше како ѕвезда во Selling Sunset или така нешто.


КК: Да, смешно е. Го најдовме овој GIF на интернет на еден комичар од 90-тите - човек, сосема случаен, а неговата коса се мрдаше. Бевме као: „Тоа е толку чудно. Мораме да ја натераме да скокне на лимузината, а потоа да ја замрзнеме така, но да ја задржиме нејзината коса да се движи само за тој момент“. Тоа беше една од попланираните работи. Мислам, многу од тоа беше планирано, но тоа беше нешто што мораше да се случи. Тоа беше воведот за неа.

С: Внимателно испланиран апсурд.


КК: Целосно, затоа што има рамка, а потоа има што се случува кога ќе се додаде изведбата. Понекогаш не знаете што ќе излезе од некого.

С: И тоа е магијата да се работи со Торсо, тие се познати по такви работи.


КК: Тие се толку интелигентни, а нивните референци се толку длабоки и интересни и разновидни. А тука е и оваа флуидност за тоа што ќе се случи. Ја изградивме оваа атмосфера како е да се биде на снимањето на филмот „Муглер“. Многу од овие членови на актерската екипа, не им е прво родео, па влегуваат и велат: „ОК дркаџии, што ќе ми правите сега?“ Постои смела храброст, како: „Што имаш? Од што ќе ме натераш да скокнам овој пат?“ Сите се поддржуваат едни со други. Тие се смеат и навиваат еден за друг. На снимањето имаме диџеј само за да го поттикне расположението, а потоа сите се дерат као: „Ајде„ Да, кучко.” Тоа е неверојатна енергија.С: Имавте и болрум икона , Барби Свеи, а видеото ја има таа енергија на таа сцена. Претпоставувам дека го пресликувавте тоа додека работевте?


КК: Да. Работевме со нова кореографка, Траси [Јанг-Бајрон], нејзиното име на Инстаграм е @supa_blackgirl и таа ги прави сите овие драматични, неверојатни маршеви. Бевме као: „Сакаме да ги натераме моделите да се движат вака. Би било прекрасно“. Во транзицијата каде што Авенг се наведнува наназад и поминува низ вратата, тоа е препознатлив потег на Траси. Тоа е еден од моите омилени делови од филмот.


С: Многу е добро. А потоа следи смртен пад( death drop) потегот на Барби Свеи.КК: Тоа исто така беше прилично однапред планирано. Бевме како: „Ќе ја имаме Барби облечена во истата облека како Клои Севињи, а Клои Севињи ќе направи "death drop". Хахаха." А Клои рече: „Што?


С: Таа рече: „Што е тоа?


КК: Таа беше за, но рече: „Вие сте ебено нездрави“.


С: Тие транзиции беа интересни во контекст на возбудата на брендот во моментов. Минатата година, вашите боди станаа тотално вирални. Секоја релевантна поп-ѕвезда ги носеше, до точка што сите беа: „О, боже, премногу е“. Но, на некој начин, сега е само состојба на мода. Сите го сакаат истото. Знам дека соопштението за печатот кажуваше нешто за светот на клоновите и славењето на индивидуалноста, но за мене шоуто го слави светот на клоновите затоа што сите изгледаат исто.КК: Има вистина и во двете страни. Мислам, целата работа со бодито, да, многу ми какаат за нив, но во исто време луѓето ги сакаат. Сите велат: „О, еве го , повторно оди со друго боди“. И јас сум као: „Тоа е само еден вид облека сега“. Има фустани, има и панталони, има блузи и има комбинезони. Го гледав RuPaul’s Drag Race All Stars, и секоја од тие девојки ги изведува своите настапи во комбинезони.


С: Па, тоа е она што поп-ѕвездите отсекогаш го носеле.


КК: Да, сепак луѓето ме обвинуваат за неговото постоење. Во исто време, тоа е одлично, бидејќи можете да се движите, а вашите движења не се попречени, а ако ги носите како што треба, тие го обликуваат вашето тело и изгледате добро, можете да танцувате и да пеете. Неверојатни се.


С: Но, дали имаш размислувања за алгоритамскиот стил? Дали сакате сите да се облекуваат слично? Или сте про-индивидуалност?


КК: Не, дефинитивно сакам сите да бидат индивидуални. Мислам дека она што те прави индивидуа си ти. Тоа е начинот на кој зборувате, тоа е начинот на кој дејствувате, тоа е начинот на кој комуницирате, тоа е она што му го давате на светот. Не е само она што го носите. Мислам дека секој треба да носи различни нешта колку што е можно повеќе, но она со бодито е тоа што ги покажува вашите разлики - телото на секого е различно.


С: Точно. Но, претпоставувам дека видеото само ме натера да се чувствувам као: „О, девојките ќе сакаат да бидат дел од таа екипа“.


КК: Клон делот од шоуто се засноваше на идејата да се има навистина збркан свет каде одеднаш, целата облека од ликра се појавува во различни бои, а потоа ги имаме сите овие лудачки перики. Едноставно чувството е како некој чуден извртен момент од аниме, а потоа излегуваме од него. Но, беше урнебесно да се снима, да се обидеме да ги натераме сите да го направат истото.


С: Имаше ли нешто што го гледаше или размислуваше кога ја дизајнираше колекцијата, што ја инспирираше?


КК: Имам тенденција да гледам работи што немаат многу врска со облеката. Секогаш ги гледам нашите сопствени архиви. Како и трибјут сцената на крајот, го покажав парчето што го референцирав за новата структура на ремени од плексиглас. Навистина се работеше за идејата,за бркање на илузија и ја однесовме до максимум. Како онаа облека што Бела ја носеше и ја имаше оваа мала полуѕвезда која едвај ги покрива градите и најмалата танга. Беше трка да се постигне голиот минимум, а сепак да се задржи многу збрчкана и во исто време да изгледа Муглер. Се обидовме да бидеме малку пошарени и малку поразиграни на одредени начини, но го задржавме филмот прилично елегантен.


С: Кога сме веќе кај архивата, како се чувствуваш работејќи по стапките на Манфред во ера во која сите се толку опседнати со архивската мода? Дали чувствуваш голем притисок да внесеш референци?


КК: Отсекогаш сум имал возбуда да внесувам референци и да ги правам на мој начин. Го правев тоа уште од првата сезона. Не ги копирам, но од нив земам елементи како конструктивни детали или различни аспекти на силуетата. Но, не сакав да се потсмевам со него и не сакав да се чувствувам како да не доаѓа од мене. Морам да си ја дадам таа слобода, бидејќи тоа е слободата во која тој ги создаде тие работи. Јас се правам мене, тој го правеше него. Но, сакам што толку многу беше славен пред да почине. За мене, најмагично беше тоа што тој можеше да види отворена изложба на неговите дела во Париз. Имавме огромна забава. Ги имавме сите деца од новиот Муглер и сите негови луѓе како танцуваат заедно. Се чувствуваше толку посебно. Секогаш сакав да му покажам колку го цениме тоа што го направи и колку беше неверојатно. Фала богу што добивме шанса да го направиме тоа.


С: Тоа е прекрасно. Па што е следно? Размислуваш за враќање на пистата?


КК: Тоа е прашање на сите и имам уште шест месеци да го одговорам. Ќе дознаете наскоро, откако ќе го направам тоа. Но, мислам, сакам да измешам малку. Нема да се вратам на обичната стара работа. Премногу е забавно да се биде непослушен и да се прави што сакаш.

bottom of page