top of page

„Мерилин“ на Енди Ворхол се очекува да биде најскапото уметничко дело на 20от век!

Колку високо може да отиде цена на уметничкиот пазар? Ќе дознаеме многу бргу!Иконичниот портрет на Merylin Monroe се очекува да достигне цена од 200 милиони долари на Christies во мај. Тоа е највисоката проценка досега забележана за уметничко дело на аукција.Shot Sage Blue Marilyn (1964) (серијата на „мерлинки„ на Ворхол се вика Shot Marilyns - Застрелани Мерлинки ) се продава од Фондацијата Томас и Дорис Аман во Цирих, Швајцарија, а целиот приход ќе биде наменет за добротворни цели, особено за оние кои се во корист на децата и здравјето. Само оваа една слика, претставува најголема филантропска продажба после аукцијата на Рокфелер во 2018 година, според Кристис.Мерилин „е подготвена да стане најскапата слика на сите времиња“, рече Алекс Ротер, претседател на Кристис за уметност на 20 и 21 век, на прес конференција, откривајќи го делото во седиштето на компанијата Рокфелер центар во Њујорк.За да се случи тоа, цената на Ворхол треба да ја удвои својата проценка и да ги надмине 450,3 милиони долари платени за Salvator Mundi на Леонардо да Винчи во 2017 година. Тоа дело беше проценето на 100 милиони долари.По нејзиното деби во Њујорк, сликата ќе отпатува во Хонг Конг и Тајпеј за преглед. Во ваков ризичен потег нема никакви гаранции.


Продажбата ќе биде тест на пазарот на ремек-дела. Ворхол, некогашен застапник на трговијата со современа уметност во целина, забележа пад на цените во последниве години, бидејќи вкусот се префрли кон нови, помлади таленти и пресуши понудата на делато на поп-уметникот на аукцискиот пазар.


Во 2021 година, Ворхол генерирал 347,6 милиони долари на аукции, според Базата на податоци за цени на Артнет, што е за 34% помалку од максимумот во 2015 година. (Во меѓувреме, штитеникот на Ворхол, Жан-Мишел Баскијат, генерирал 439,6 милиони долари во продажба, втор само по Пабло Пикасо).


Браќата и сестрите Дорис и Томас Аман ја основаа Thomas Ammann Fine Art, легендарна галерија која прикажува широк спектар на блу-чип уметност, во 1977 година. Откако Томас почина во 1993 година, неговата сестра Дорис остана на чело. Таа важеше за челично цврсто присуство во продажните салони за аукции и саемите за врвна меѓународна уметност. Почина во април 2021 година.


Дорис не сакаше да остави зад себе музеј, туку се погрижила наследството на нејзиното семејство со сигурност „да им помогне на другите“, рече Марк Портер, претседател на Кристис Америка. Новоформираната фондација има за цел да ја постигне оваа цел. Колекцијата на Аман вклучува бројни ремек-дела, но не е јасно дали некое друго освен Shot Sage Blue Marilyn ќе оди на аукција.


Ворхол првпат ја насликал Мерилин во 1962 година и се вратил на својата позната и трагична муза уште два пати во текот на неговата кариера. Поголемиот и подетален формат што тој го создал во 1964 година се смета за најпосакувана подгрупа на темата, која сам по себе е најпосакувана во опусот на Ворхол.


Сината Мерилин е една од серијата од пет слики кои исто така вклучуваат верзии во црвена, портокалова и тиркизна боја. Нивниот наслов доаѓа од инцидент кога уметникот Дороти Подбер ги застрела четирите наредени платна со револвер.


Браќата и сестрите Аман ја купиле сликата од магнатот и мега-колекционер Condé Nast пред околу 40 години.


Во 1998 година, Њухаус собра друга верзија на сликата - портокаловата - на аукција, за 17,3 милиони долари наспроти високата проценка од 6 милиони долари. Тоа беше пресуден момент за уметничкиот пазар, според Ротер. По смртта на Њухаус во 2017 година, менаџерот на хеџ-фондовите милијардер Кен Грифин ја купил приватно за околу 200 милиони долари, според луѓе запознаени со ситуацијата.


Секогаш кога ваква слика ќе се појави на аукција“, рече Ротер, „тоа го менува пазарот не само за Ворхол, туку и за самиот пазар на уметност“.

bottom of page