top of page

Што му прави еден топлотен удар на вашето тело (прв дел)

од Друв Кулар „Аналите на планета која се затоплува“
Во еден жежок ден во јуни, 2019 година, Дејвид Ким, студент по медицина во трета година, работел во одделот за итни случаи во Заливот кога добил повик. Температурата надвор беше 32Ц степени - речиси без преседан за Северна Калифорнија - а една жена во осумдесеттите штотуку беше пронајдена како лежи на земја на паркинг. Температурата на нејзиното тело беше 40 степени. Болничарите ја подигнаа од тротоарот и ѝ ставија ладни облоги на кожата и таа се освести. Но, таа не можеше да им каже како паднала, ниту пак која е. Таа сега беше во амбулантно возило кое се упати кон болницата на Ким.


Во случаи на топлотен удар, најбрзиот начин да се намали телесната температура на една личност е да се нурне во ладна вода. Другите интервенции - ладни крпи, вентилатори со водена магла- се многу помалку моќни. Но, одделот за итни случаи на Ким немаше када и требаше да импровизираат. Во шпајзот, Ким нашол неколку сиви пластични кофи. Тој истрча со нив во кафетеријата за да земе мраз и вода. Во меѓувреме, еден техничар најде постмортем комплет — претходно спакуван контејнер полн со залихи спремен за случајот кога пациентот ќе умре. Содржеше торба за тело направена од бел водоотпорен винил.

Жената пристигнала на носилки туркана од болничар и едвај беше при свест. Таа дишеше брзо; имаше модрица и гребнатини насекаде по зацрвенетата кожа. Тимот набрзина и́ ја исече облеката од нејзе, изброи „Еден, два, три!“ и ја крена од носилката и во торбата, која ја опкружуваше како кожурец. Почнаа да ја посипуваат со кофи со мраз и вода. Кесата набабри како воден балон и за да не се излее кашестата маса, ѝ го повлекоа патентот до вратот. Таа речиси не се помрдна. Секој кој што набљудуваше можеше да претпостави дека таа е мртва.

Беа потребни десет минути за температурата на жената да падне на 38, и во тој момент таа се разбуди. Лекарите ја отпакуваа торбата, ги пикнаа рацете во ледената вода и ја спуштија на сува носилка. Ѝ дадоа течности и ја сошија расекотината на раката. Неколку часа подоцна, откако нејзината телесна температура се нормализираше и таа повторно размислуваше јасно, побара да си оди дома.

Кратко потоа, Ким и неговите колеги пишуваа за тоа што се случило во извештај за случајот со наслов „Торба за мртовци може да ви го спаси животот“, објавено во списание за итна медицина. Тие мислеа на методот како стратегија која може да се покаже корисна во најекстремните околности. Но, следната година, топлинска купола го задушуваше северо-западниот дел на Пацификот речиси две недели. Температурите достигнаа 48 степени во регион кој има ограничена климатизација. Еден лекар лекувал речиси дваесетина пациенти со топлотен удар во еден ден, а болниците останале без облоги со мраз и катетери за ладење. Одделот за итни случаи во медицинскиот центар Харборвју во Сиетл се сврте кон методот на торби за тело. Новинските извештаи ја нарекоа процедурата „мрачна“. Но, во топлотниот бран што ги стопи каблите за струја и ги искриви патиштата, а можеби и уби стотици луѓе, помогна да се избегнат уште повеќе жртви.


Смртоносната топлина, која некогаш беше реткост, се шири. Ова лето - што веројатно ќе биде најжешкото во запишаната историја - Пекинг се загреа на 41Ц, а Сардинија се пече на 47Ц. Четириесет и четири последователни дена, Ел Пасо забележа температури од 40Ц или повеќе. Сите ние стануваме заморчиња во огромен експеримент: како луѓето од различни возрасти и нивоа на физичка подготвеност ќе одговорат на постојана топлина без преседан? Што ќе се случи со нашите тела кога немаме друг избор освен да останеме надвор или кога ќе изгасне климата?

Еден начин да се проучи ова прашање е да се стават луѓето во топлински комори - специјални простории каде што може да се манипулира со температурата, влажноста и светлината - додека се следат нивните витални знаци. Институтот Кореј Стрингер, непрофитна организација на Универзитетот во Конектикат, управува со такви комори. Институтот е именуван по фудбалер на Минесота Викингс кој почина од топлотен удар додека беше на тренинг во камп. Кога му кажав на директорот на институтот дека сакам да научам што прави топлината со нашите тела, тој се согласи да ме стави во комора од 40 степени во тек од два часа на влажност од четириесет проценти, комбинација што ќе доведе до сериозно оптоварување на моето тело (Ќе треба да потпишам дозвола и да добијам една од мојот лекар.) Времето ќе го поминувам шетајќи по угорницата на лента за трчање - тест развиен од израелските одбранбени сили во седумдесеттите. Научниците би ги следеле моите витални знаци и ја анализирале мојата пот за да откријат како ја поднесувам ситуацијата.

Во август, по неколкудневни жешки температури во Њујорк, отидов со возот за Конектикат и се упатив кон арената каде што UConn Huskies играат кошарка. Веќе почнав да се потам кога ја најдов Ребека Стернс, пријателски расположена и ефикасна оперативна директорка на институтот.


-„Подготвени сте да се загреете?“ - праша таа.

- „Веќе сум“, одговорив.

-"Само почекај и ќе видиш што е жешко!"


Заедно одевме до топлинската лабораторија, која наликуваше на соблекувална. Додека одевме внатре, видов фотографија од Стрингер на ѕидот, заедно со фудбалска топка што ја потпишал ден пред да колабира. На таблата, видов упатства: ако нечија телесна температура достигне 40 степени, намалете го интензитетот на тренингот; ако температурата продолжи да се качува, веднаш започнете со „протокол за рехидратација“.

Јас сум лекар - некој кој е повеќе навикнат да прави тестови отколку да се подложувам на нив - и додека гледав низ прозорецот за набљудување во топлинската комора, почувствував зголемена анксиозност. Десет големи кружни отвори за топлина се надвиснаа над лентите за трчање. Изгледаа како млазни мотори на авион. На еден ѕид стоеше цитат припишан на Серена Вилијамс: „Понекогаш жештината е мојот најголем противник“.


Додека гледавме внатре, Стернс ја отклучи контролната кутија во комората поставена на ѕидот и го стисна прекинувачот. Користејќи една тастатура, таа ја внесе температурата, а користејќи друга, влажноста. Слушнав кликање и свиркање. Во текот на следните неколку минути, бројките почнаа да се искачуваат: 32 степени, потоа 35, потоа 40. Ме потсети на загреана рерна. Стернс ја отвори вратата, а јас влегов внатре.


Човечкото тело има неверојатна способност да се изладува. Хипоталамусот, структура со големина на бадем длабоко во мозокот, реагира на топлина со стимулирање на производството на пот. Исто така, го забрзува срцето, ги шири крвните садови и ја пренесува крвта до екстремитетите. Основниот принцип е да се однесе топла крв во близина на кожата, каде што топлината може да испари на повеќе начини. Кога ќе допреме нешто ладно, како пакет со мраз (или кашест снег во торба за мртовци), ​​тоа се разнесува преку спроводливоста. Кога воздушните струи проаѓаат над нас, топлината може да замине по пат на конвекција. Топлината може да се изгуби директно, преку зрачење, во форма на електромагнетни бранови.

Она што е најважно, додека се потиме, испарувањето ја лади нашата кожа. Проблемот со екстремната топлина е што ги прави првите три механизми помалку ефикасни, па дури и ги претвора во начини за добивање топлина. Кога влажноста се зголемува, четвртиот механизам исто така слабее.

Топлината влијае на нас на молекуларно ниво. Вишокот топлина ги попречува хемиските врски кои им помагаат на протеините да се извртуваат и да се преклопат; исто како што топла тава може да ги денатурира протеините во јајцето, високите температури на телото можат да ги денатурираат протеините во нашите клетки, спречувајќи ги да функционираат правилно, па дури и да ги убијат, особено во црниот дроб, крвните садови и мозокот.

Што се однесува на скала на целото тело, прегревањето може да предизвика опаѓање. Потењето може да остави некого дехидриран; тоа, пак, значи дека има помалку течност на располагање за да ја однесе топлината. Очајно да ослободи топлина, телото пренасочува повеќе крв кон својата периферија, изгладувајќи ги внатрешните органи од кислород и хранливи материи. Во многу лоши случаи на топлотен удар, цревата може да го изгубат својот интегритет, дозволувајќи им на смртоносните бактерии да се исцедат во крвотокот или топлината може да предизвика воспаление познато како цитокинска бура. Во најтешката форма на топлина, ензимите на телото - протеините кои ги извршуваат основните хемиски реакции на животот - престануваат да функционираат.

Лекарите ги делат топлотните удари во две категории. Класичниот топлотен удар генерално се јавува при мирување и е почесто присутен кај децата, постарите луѓе и оние со хронични заболувања. Топлотниот удар со напор ги погодува спортистите, работниците, војниците и другите кои се занимаваат со напорни активности. За да ги избегнеме двата вида на болести, нашите тела се прилагодуваат. Во 1962 година, Феручио Ритоса, италијански генетичар кој проучувал овошни мушички, открил дека некој случајно ја зголемил температурата во еден од неговите инкубатори; кога ги прегледал хромозомите на неговите прегреани муви, забележал дека изгледаат чудно подуени. Се чинеше дека топлината ги испровоцирала хромозомите да се расплетат, овозможувајќи производство на повеќе клеточен материјал. Подоцна, научниците дознале дека мувите направиле протеини од топлотен шок — молекуларни придружници кои им помагаат на другите протеини правилно да се преклопат. Оваа фундаментална одбрана од топлината постои практично кај секој вид на земјата.


Внатре во комората, моите протеини за време топлотен шок не беа многу корисни. Пулсот ми се забрза, а пот ми се истури од челото и ми ги гореше очите. Стернс вклучи две големи светла поставени на таванот, кои го симулираа влијанието на директна сончева светлина. Бев запрепастен од нивната сила и рефлексно го свртев лицето. Мојата кожа се чувствуваше како да се пржи.

Траката за трчање забрмче и проработи. Додека одев, Стернс и двајца дипломирани студенти по физиологија за вежбање, Дејвид Мартин и Шон Ланган, се менуваа покрај мене. Тие имаа изглед на маратонци, а јас си го вовлеков стомакот, се фатив за рачките на лентата за трчање и продолжив да одам.


„Обиди се да не се држиш“, ми рече Мартин, елитен триатлонец.


На секои десет минути триото ми поставуваше прашања. Колку се напрегнуваш? -Многу напор. Колку се чувствував жешко? Погоди. Помеѓу проверките, тие ми кажаа за истражувањето на лабораторијата и споделија приказни за луѓе кои претрпеле болести поврзани со топлина.

Помина половина час. Сега ми беше тешко да се концентрирам. Наместо да зборувам, почнав да кимнувам. Ланган ми покажа скала на топлина која се движи од неподносливо студено до неподносливо топло.

Како се чувствуваш во моментов? “ ме праша.

Покажав на „многу жешко“.

Погледна во мониторот што ја следи мојата основна температура и напиша нешто на таблата. Тој објасни дека одредени медицински состојби - како и лекови кои лекуваат депресија, анксиозност и Паркинсонова болест - можат да го спречат лицето да го забележи интензитетот на топлината. Изгледаше задоволен од моето ниво на непријатност.

Со текот на времето - на скала од денови или недели - нашите тела може да се прилагодат на екстремната топлина. Тие учат да ја зголемат количината на крв што циркулира и поефикасно да ја пумпаат кон кожата. Нашите тела почнуваат да се потат повеќе и на пониски температури, а ние сме подобри во задржувањето на нашите електролити наместо да ги потиме. Сепак, за аклиматизација е потребно време - и ова е една од причините зошто топлотните бранови се најсмртоносните на почетокот, особено на места каде што луѓето не се навикнати на топло време. (Минатото лето, се сметаше дека температурите до 40 степени придонеле за дури единаесет илјади смртни случаи во Франција.) За жал, процесот на адаптација се менува набргу откако ќе се вратиме на нормалните температури. Минатото лето нема да ви помогне многу.


Околу четириесетта минута, моите екстремитети станаа тешки. Ги влечев, решен да продолжам да се движам. Ми се стегнаа мускулите на нозете . Го слушав раздвижувањето на моите стапала и ударот на комората.

Длабоки вдишувања“, ми рече Мартин. Извадив крпа од кормилото на лентата за трчање и ги избришав подлактиците. Ми рекоа да ја фатам секоја капка за анализа на потта, но локва веќе беше формирана на ременот на лентата за трчање. Почувствував болка во еден од прстите и погледнав надолу во моите раце. Беа толку отечени што не можев да направам тупаница. Мојот венчален прстен го сечеше месо. Погледнав во мониторот и гледав како мојата внатрешна температура се зголемува над 37.7 степени.


Она што се смета за жешко зависи од тоа каде доаѓате. Секој кој што поминал еден облачен летен ден на американскиот југ може да ви каже дека 32Ц степени често се изгледаат како 43Ц. Жителите на Аризона и на југозападот долго време се шегуваа дека „ова барем е сува топлина“. Тие знааат дека попладне од 43Ц изгледа како 43.

Научниците можат да ја измерат сериозноста на влажната топлина со завиткување на термометар во натопена крпа. Ова им овозможува да ја одредат она што е познато како температура на влажна сијалица - најниската температура што може да се постигне преку испарување, чија моќ е ограничена кога воздухот е премногу влажен. Ако воздухот е полн со вода, нема да прифати повеќе; парталот останува повлажен, а термометарот останува топол. Како што се зголемуваат температурите на влажните светилки, дури и луѓето кои се навикнати на топлина ќе се борат да работат на отворено. Над влажна сијалица од 35 - приближно еквивалент на 37 при осумдесет проценти влажност или 46Ц на педесет проценти - луѓето не можат да живеат повеќе од неколку часа. На глобално ниво, случаите на екстремна влажна топлина се удвоија во изминатиот половина век. Во последниве години, температурите на влажните светилки ги допреа границите на опстанокот на луѓето во Пакистан, Индија и Австралија.


Во летото 2014 година, Зои Волис се запишала на Колеџот во Чарлстон, во Јужна Каролина, на стипендија за кошарка. Со 185цм, Волис беше ѕвездениот центар на нејзиниот средношколски тим во Сент Луис; играњето на факултет беше животен сон. Едно августовско утро, Волис се разбуди пред 6 наутро за претсезонски тренинг - 4км преку мостот а потоа повторно назад.

Сонцето само што почна да изгрева кога таа почна да трча. Температурата веќе беше над 33Ц степени, а влажноста беше на деведесет и четири проценти. Волис се фокусираше на ставање на едната нога пред другата. Целиот пат преку мостот, таа остана во чекор со своите соиграчи. Но, во втората половина од трчањето, се бореше да здивне. Таа се чувствуваше како да не може да вдиши доволно кислород во белите дробови; мораше да се натера да продолжи да трча.

Во еден момент, таа ги почувствува рацете на тренерот на нејзиниот грб, како ја туркаат напред.

"Продолжи да одиш!" рече еден од нив.

Половина милја подоцна, видот на Волис почна да се замаглува. Чувствуваше огромна потреба да ги затвори очите. Двајца нејзини соиграчи се обидоа да ја задржат со закачување на рацете низ нејзините. „Го имаш ова, Зои! “ рече еден. Во фокусот дојде крајот на мостот. Но, на неколку метри од целта, Волис падна и ја издраска кожата на нејзините колена на тротоарот.


Кога пристигнала во итната медицинска помош, нејзината температура била 40.5 степени, а органите почнале да и откажуваат. Ги отвори очите и замижа во флуоресцентни светла, не можејќи да се сети која е. Таа помина една ноќ во шок соба а втората ноќ во болница. Откако била отпуштена, лекарите и рекле да избегнува напорни активности додека не се опорават црниот дроб и бубрезите. Се вратила на час, но открила дека нема концентрација. Погледнала надолу по тетратката и видела дека нејзиниот уреден ракопис се претворил во нечитлива чкртаница. Во друга прилика, дишењето ѝ се забрза и умот и се стопи од вознемиреност; истрчала во бањата и почнала да липа.

Тој семестар, Волис речиси секој ден трпеше напади на паника. Сепак, таа играше кошарка цела година. Следната сезона, откако хипервентилираше за време на тренинг, таа падна на подот од соблекувалната во фетална положба плачејќи. „Се сеќавам дека мислев, не сум доволно здрава за да го правам ова - ниту ментално, ниту физички“, ми рече таа. После тоа, ја изгубила стипендијата и морала да се префрли на колеџ дома. (Подоцна го тужеше универзитетот; случајот беше решен надвор од судот.) Со години избегнуваше да излегува на отворено во лето и не можеше да се натера да вежба внатре во текот на ниту една сезона.

Постои зголемен ризик од посттрауматско стресно нарушување кога се преживуваат многу сериозни болести, но топлината е особено поврзана со низа ментални здравствени проблеми. Пожешките денови се поврзани со анксиозност, лутина, раздразливост, нарушен сон и насилен криминал; како што растат температурите, растат и обидите за самоубиство и смртните случаи од предозирање. Во својот извештај од 2022 годинај, Меѓувладиниот панел за климатски промени рече, со голема доверба, дека затоплувањето на планетата негативно влијае на менталната благосостојба на луѓето.

Comments


bottom of page