top of page

Мечката во вашиот дворЧувам канистер со спреј за мечка на полица покрај вратата од влезниот ходник и две главно празни и делумно 'рѓосани зелени аеросоли конзерви OFF! Спреј што ги одвраќа инсектите во длабоката шума. Никогаш не сум користела спреј за мечка, а повеќето денови заборавам да го земам со мене кога шетам во шумата, иако, за да ја поттикнам оваа навика, си купив убава мала футрола за неа, со карабин за закачување. до јамката за појас. Искрено, повеќе се плашам од спрејот отколку од мечките. Пред неколку години, робот во складиште на Амазон во Њу Џерси ненамерно пукна канистер со спреј за мечка, а дваесет и четири луѓе мораа да бидат хоспитализирани. (Роботот беше неповреден.) Технички, според етикетата на мојот сад, кој е украсен со цртеж на гризли со отворена црвена уста, со страшни заби кои се гледаат, тоа не е спреј за мечка. тоа е „пречка за напад на мечка,“ и можете да видите зошто е неопходно појаснувањето. Минатата пролет, Одделот за заштита на дивиот свет во Оклахома твитна:

Слушај, спреј за мечка НЕ Е спреј за бубачки. Ние би сакале да не мора да го повторуваме тоа.

Спрејот за мечка е опасен, но тешко е регулиран во САД: можете да го набавите во продавница за оружје; можете да го добиете во Walmart; во повеќето држави можете да го нарачате преку Интернет. Ако кампувате во длабочината во одредени национални паркови, ве поттикнуваат да го носите, и проклето точно дека треба да го носите, но да го имате при рака не е гаранција дека ќе знаете што да правите ако наидете на мечка. Повеќето луѓе се глупави кога станува збор за мечките, а јас сум една од нив. Или се премногу исплашени („мечконоја“ е, си мислам, терминот за ова) или не се доволно исплашени (мечкотуристи?).


Постојат осум живи видови мечки, на четири континенти: поларна, панда, кафеава, црна, малајски(сончеви) јапонски црни мечки( месечеви), мрзливци и очилни мечки. Популацијата на мечки драстично опаѓа во поголемиот дел од светот, и сите освен црните и кафеавите видови се наведени како загрозени или на работ на истребување. Но, во некои делови на Северна Америка, мечките стануваат вообичаени како верверичките во Централ Парк, ако не и безбројни како стаорците во Бруклин. Популацијата на црни мечки во Северна Америка - приближно деветстотини илјади - е повеќе од двојно од светската популација од седумте други видови мечки заедно. Секоја година, луѓето кои ловат на Алјаска убиваат илјадници црни и кафени мечки, повеќе мечки отколку што има во Западна Европа. Во Националниот парк Јелоустоун има околу илјада гризли мечки - двојно повеќе отколку во 1975 година. (Гризли е вид кафена мечка, многу поголема од црната мечка.) Од седумдесеттите, американските мечки се во фаза на миграција, проширувајќи го својот опсег.


Не толку одамна, гризли се појави во дворот на Нејтан Кин, во близина на Лома, Монтана, кој беше, во тој момент, гризли на најдалечната источна точка кој бил виден повеќе од сто години. Кога му беше кажано дека требало да знае подобро отколку да чува кокошки во земјата на мечките, Кин на почетокот рече: „Па, ние не сме во земјата на мечките“. Но, тогаш тој подразмислил: „Можеби почнуваме да стануваме“.

Денес, веројатно има околу пет илјади црни мечки во Арканзас. Во Тексас повторно има црни мечки. Во раните седумдесетти, имаше проценки за помалку од сто црни мечки во Њу Џерси; до 2003 година имало 1500. Таа бројка сега е околу три илјади, и тие се забележани во секоја област во државата. Во 2014 година, црна мечка убила дваесет и двегодишен студент на Универзитетот Ратгерс, кој планинарел со пријателите. Ловот на мечки се врати и во делови од Њу Џерси, што го прави помалку градинарска држава отколку за ловење дивеч.

Накратко, мечките се враќаат на места каде што не биле со генерации. Што значи Монтклер, Њу Џерси или Гранд Рапидс, Мичиген или Атланта(Џорџија) повторно да станат дивини?


„Тоа е неоспорен факт - нема мечки во центарот на Вашингтон “-рече судија кога осудуваше двајца мажи за нападот на Капитол на 6-ти јануари, посочувајќи дека немаат добра причина да носат спреј за мечки во градот. Можеби тогаш никој не пријавил дека видел мечка во центарот на Диси. Но, минатиот месец црна мечка се појави на аголот на Четиринаесеттата улица и Монро, недалеку од метро станицата Брукленд. Залутала наоколу, ја преминала улицата, се качила на дрво и дремнала. Контролата на животните го застрелала животното со пиштол за смирување, го качиле на камион и го пуштиле во Мериленд. (Ова не беше нужно среќен исход за мечката; преместените мечки често умираат).


Некои од најстарите уметности направени од луѓе прикажуваат мечки, насликани на ѕидовите на пештерите. Во најновата верзија на пештерски слики - видеа на интернет - можете да гледате како мечки упаѓаат во куќите на луѓето. Пребаруваат низ кујнските фиоки. Во дворовите, тие се качуваат во јакузи; во друг двор, мајката се разладува во базенот, а младенчињата се нишаат на лулашката. Во 7-Eleven крадат бонбони. Мечките правеле вакви лудории, онолку долго колку што луѓето граделе куќи, или можеби откако луѓето и мечките се тепале околу истите пештери. Ваквото однесување се крие зад материјалот од книгите со приказни во кои мечките се во кујната: Падингтон со теглата со мармалад, Пу и неговиот шкаф полн со грниња мед, пикник на мечињата. Но, во изминатите неколку децении, додека Американците уриваа повеќе шуми и градеа повеќе населби, а во исто време, конзерваторите се обидуваа да го спречат убивањето на мечките, стана поверојатно мечките да се појават на вашиот праг. „Жртвата не шеташе во шумата“, објави Чарли Роуз во извештајот на CBS News од 2014 година за жена од Флорида која ужасно беше нападната од мечка. „Таа беше нападната во нејзиниот приградски двор“. Жртвата преживеала, со триесет спојници и десет конци на главата. Службениците за диви животни, ловејќи го нејзиниот напаѓач заробија и убија најмалку четири мечки. Од 1960 година, човечката популација на Флорида се зголеми од пет милиони на дваесет и два милиони, а седум милиони хектари шума и мочуришта се уништени за луѓето да бидат сместени. „Едноставно не можам да го замислам тоа“, продолжи Роуз, тресејќи ја главата. „Во вашиот сопствен двор? Но, тоа беше и дворот на мечките.

За време на уште еден станбен бум, во индустријализираната Англија од осумнаесеттите и триесеттите години, поетот Роберт Саути ја напиша „Приказната за трите мечки“, басна за тоа како мечките не се провалници - ние ѕиркаме на нивните прозорци и се пробиваме низ нивните врати, седиме на нивните столчиња и ја јадеме од нивната каша. Според зборовите на Ви Беар, „некој лежеше во мојот кревет“ и - еве сме“, пишува Глорија Дики во „Осум мечки: митско минато и загрозена иднина“ (Нортон). Мечките не спијат во нашите кревети; ние спиеме во нивните. И тоа отчукување што го слушате, тоа е будилникот покрај креветот, кој е само што ќе бррррони…

Луѓето живеат со мечки од почетокот на човештвото. Луѓето се попаметни, но мечките се постари: тие први дојдоа овде. И мечките и луѓето припаѓаат на редот на цицачи наречен бореоеутерија. Гранката на дрвото што доведе до мечки, кучиња и фоки се појавија пред десетици милиони години; Приматите се разграниле од дрвото многу милиони години после тоа.

Пред Дарвин да каже дека луѓето имаат заеднички предок со мајмуните, луѓето ширум светот - низ десетици илјади години и стотици илјади милји - претпоставуваа дека нашите најблиски роднини се мечки. Татко мечка. Мама мечка. Дедо Мечка. Баба мечка. Во многу јазици, зборот за „мечка“ е фамилијарен термин: „братучед“ (Абенаки), „дедо“ (Пенобскот), „син на началникот“ (Плаинс Кри), „чичко“ (јакути). Во приказните раскажани насекаде, од Сибир и Лапонија до рамнините на американскиот запад и шумите на Виетнам, луѓето доаѓаа од мечки, или мечките доаѓаа од луѓе, или луѓето и мечките се венчаа и правеа крзнени бебиња. „Кое друго животно зазема толку простор во човечката имагинација како мечката? Бернд Брунер праша во својата книга од 2007 година:Мечки: кратка историја.“ Во средниот век, европските благородници тврделе дека потекнуваат од мечки. „Во некои приказни“, мистериозно известува Брунер, „луѓето станаа мечки како резултат на несреќни епизоди на качување на дрвја“.

Има доза на несериозност за мечките, како да се диви луѓе или луѓе облечени во костими за мечки. Можат да одат стоејќи. Тие се многу паметни. Тие ги користат шепите како раце. Нивните стапала личат на нашите. Како и ние, тие се сештојади. Имам прочитано дека одраната мечка морничаво личи на човек. Никогаш не сум се осмелил да го изгуглам ова. (Го видов во Red Dead Redemption 2, и тоа беше доволно за мене.) Но, имаше период во историјата кога на значителен процент од луѓето не би им требале слика за да знаат како изгледа одрана мечка.

Чувството за сличност никогаш не ги спречило луѓето да ловат мечки и да ги јадат. „Вие нѐ искористивте, а сепак знаевте, а знаењето беше еден вид утеха, дека сме слични како тебе“, велат животните во прогонувачкиот филм на Џон Бергер од 1980 година, „Разделба на снимки од животни“. Да бидеме фер, и обратното е брутално точно: мечките повремено ловат и јадат луѓе. Тимоти Тредвел, екологист и режисер кој живеел со кафеави мечки во Алјаска тринаесет лета, ги сакал мечките, ги сметал за свои пријатели, негови роднини и фамилија. Кога Вернер Херцог направи документарец од снимката на Тредвел, „Гризли Човекот“ (2005), тој виде нешто сосема поинакво низ објективот на камерата на Тредвел. „Она што ме прогонува е тоа што во сите лица на сите мечки што Тредвел некогаш ги снимил, не откривам никакво сродство, нема разбирање, нема милост“, вели Херцог на снимката од кафеава мечка. „Ја гледам само огромната рамнодушност на природата“, продолжува тој, додека камерата зумира на кафеавите очи на мечката што трепкаат. „За мене не постои такво нешто како таен свет на мечките, а овој празен поглед зборува само за полудосаден интерес за храна“. Набргу откако Тредвел ја сними таа снимка, мечка, можеби токму таа мечка, ги изеде него и неговата девојка.

Сепак, мечките не го носат нашиот скалп или кожите, ниту ни ги нижат забите на ланчиња, ниту пак ни ги држат рацете и нозете како трофеи. И само луѓето ја преземаат мрачната работа на измачување и затвор. Некои видови мечки, вклучувајќи ја и пештерската мечка, најверојатно биле ловени до истребување; други живеат главно во кафези. „Во голема мера, наидов на мечки зад решетки“, пишува Дики, за нејзината потрага да ги запознае сите осум видови мечки. Од тие видови, малкумина може да се каже дека напредуваат. Мечките живеат во шуми, а шумите исчезнуваат. Југоисточна Азија, домот на сончевата мечка, губи десет милиони хектари примарна шумска покривка годишно. Очилните мечки, можеби околу петнаесет илјади вкупно, живеат високо на Андите, во Перу, Венецуела, Боливија, Еквадор, Колумбија и Аргентина. Нивното живеалиште исчезнува поради климатските промени. Дики отишла на планинарење во Перу и никогаш не ги видела, иако еднаш „слушнала зуење како мечка“. Мразот е шума за поларните мечки; останаа околу дваесет и шест илјади, а мразот се топи. Светскиот фонд за дивиот свет ја усвои џиновската панда како свој амблем во 1961 година; повеќе пари се потрошени за спас на пандата отколку за кое било друго диво животно. Откако беа пронајдени низ цела Кина, пандите сега се појавуваат во дивината во само три кинески провинции - Гансу, Шанкси и Сечуан - но во 2016 година, со две илјади во дивината, статусот на видот беше намален од загрозен на ранлив.

Кралевите и кралиците, императорите и султаните низ историјата им наредувале на своите војници да фатат мечки и да ги носат во амфитеатрите, за да ги гледаат како се борат. Почнувајќи од шеснаесеттиот век, Каландарите, номадска муслиманска група од Северна Индија и Пакистан, ги натерале мрзливците да танцуваат; главно, тие фаќале младенчиња и ги убивале нивните мајки. „Мечките не танцуваат“, пишува Дики. „За да го скршат дивиот дух на мечката, Каландарите често ѝ го дупнуваат носот со врел метален покер и вртеа јаже или синџир низ раната. Потоа и ги извадиле канџите на младата мечка и и ги искршиле забите, понекогаш заклучувајќи ја муцката на животното во маска полна со клинци“. Таму и на други места, дресерите на мечки ги изгладнувале младенчињата и ги тепале со стапови. Меѓу Каландарите, речиси половина од младенчињата умреле во рок од една година во заробеништво. Иако ловот на мечки беше забранет во 1972 година со индискиот Закон за заштита на дивиот свет, практиката на нивно заловување продолжува. Во текот на изминатите неколку децении, индиските капацитети за спасување мечки беа сместени околу 1200 мечки кои танцуваа. Во другите делови на светот, мечките сè уште настапуваат во циркуси, танцуваат и возат велосипеди.

Жолчката од жолчното кесе на мечките се користи во кинеската медицина најмалку од првиот век од нашата ера. Жолчката од мечка содржи урсодеоксихолна киселина, која им овозможува на мечките да хибернираат половина година без нивното тело да се распадне. Претежно во Кина (каде што одгледувањето мечки е легално), но исто така и во Виетнам (каде што не е), Лаос, Мјанмар и Јужна Кореја, луѓето чуваат околу дваесет илјади месечеви и сончеви мечки и хималајски кафеави мечки на фабричките фарми, често во железни кафези каде што не можат да станат или да се свртат. Многу фармери од жолчка од мечки, вели Дики, користат метод кој е усовршен во Северна Кореја: тие „се сечат во стомакот вметнувајќи игла од нерѓосувачки челик низ засекот за да создадат постојан канал што води директно во жолчното кесе“. Мечките живеат така со години, молзени за жолчка, венеат.

Еднаш бев во некаква стаклена соба соТакер Карлсон, поранешниот лидер на мнозинството во Претставничкиот дом Дик Арми и репортерката Кејт Зернике. Главно на она што го паметам е моето тивко давање завет да го организирам мојот живот за никогаш повеќе да не бидам во таква соба. Но, се сеќавам и на ова: Карлсон и Арми почнаа да зборуваат за лов, да споредуваат убиства, да раскажуваат приказни, а потоа едноставно да измислуваат работи. Зборуваме за лов на загрозени видови. Белиот носорог. Снежниот леопард. Обидувајќи се да ги поседуваат либералите пред да ги поседуваат либералите беше нешто, тие ме гледаа мене и Зернике и се осмелија да кажат нешто како „Можете да сотрете младенче од поларна мечка со дванаесеткара“ или „Пандата има вкус на пилешко“. Ме потсети на столчето што порано беше во Белата куќа, подарок на претседателот Ендрју Џонсон, што му го подари во 1865 година ловец од Калифорнија. Беше направен од две гризли и имаше четири стапала со гризли со канџи и два потпирачи за раце со гризли раце, гризли на седиштето и грбот, а ако повлечете врвка, одоздола ќе излезе голема гризли глава. , вилиците шкрапаат. Што е тоа кај човекот што го тера да посака да седне на таков трон?

Американците ги одведоа гризли мечките речиси до истребување во Долниот 48 во деветнаесеттиот век, преку лов и расчистување на шумите. Мечките исчезнаа од Тексас до 1890 година, од Ново Мексико до 1931 година, од Колорадо до 1953 година. Како и со волците и бизоните, напорите на прогресивната ера да се спасат мечките беа поттикнати од конзерваторите, како Теодор Рузвелт, кои исто така беа ловци. Која е американската дефиниција за дивина? Место каде што има мечки. Рузвелт и другите конзерватори сакаа да ја спасат дивината и мечките, а за време на големиот тренд за научен менаџмент беше одлучено дека владата треба да управува со овие работи: шуми, мечки, паркови. Рузвелт, исто така, ја започнал модата за мечето, во 1902 година, откако одбил да пука во мечка со големи уши што ја врзал за дрво неговиот водич. (Мечката не беше поштедена; веќе тешко повредена, беше избодена со нож до смрт.)

Денеска има повеќе плишани мечиња отколку вистински. во „Многу сакан“, збирката фотографии на Марк Никсон од обожавани плишани мечки, секоја мечка доаѓа со приказна. „Го добив Буки од мајка ми и тато кога имав три месеци“, пишува дваесет и четиригодишната Лорен де Роза, излитена и многу пришивана бела мечка во розов фустан. „Бевме неразделни додека не заминав на факултет“. На моето прво бебе му дадов плишано мече по име Ели, за Елеонор Рузвелт, а тој не би ја напуштил куќата без неа. Моравме да добиеме двојничка, за во случај да ја изгубиме, дома секогаш да има Ели. Еднаш, кога тој сè уште немаше две години,влеговме во една голема, фантастична продавница за играчки во Њујорк и откривме џиновска верзија на Ели, можеби осум метри висока, спуштена на ѕид, со нејзините крзнени раце широко отворени. Тој викна, се качи во нејзиниот скут и го закопа лицето во нејзините гради, притискајќи ја својата мала Ели кон неа, исто така, уште едно доенче.“

Во текот на децениите кога искуството на повеќето луѓе со мечките доаѓаше од мечињата и детските книги, вистинските мечки живееја во националните паркови, каде што посетителите добија навика да ги хранат, како да се миленичиња. Барем уште во осумнаесеттите години, камперите и вработените намерно оставаа ѓубре во Јелоустоун - првиот национален парк во светот - за да ги гледаат мечките, како што објави Алис Вондрак Бил во својата книга од 2006 година.(Не) ги хранете мечките.“ Во 1890-тите, еден од првите вршители на должност началници на паркот држел мечки врзани со синџири на страната на неговата куќа. Хранењето покрај патот започнало со првите автомобили, во 1910-те а началникот на Јелоустоун развил „простории за хранење мечки“. Во областа за хранење изградена во Отер Крик во 1931 година, илјада и петстотини луѓе се стиснаа во амфитеатарот за да ги гледаат мечките како излегуваат од шумата и јадат ѓубре.

Надвор од зоолошките градини и националните паркови, популацијата на мечките постојано опаѓа. Триесет и една од триесет и седумте популации на гризли во Долните48 исчезнаа помеѓу 1922 и 1972 година. Колку помалку мечки имало во дивината, толку помалку луѓето имале искуство со мечките. Мечките се претпазливи со луѓето, но колку повеќе ги поврзуваат луѓето со храна, толку поблиску ќе се приближат и колку поблиску се приближуваат, толку е поголема веројатноста дека ќе завршат со напад, особено ако некое лице се најде помеѓу мечката и нејзините младенчиња, или помеѓу било која мечка и извор на храна. Во 1950-тите, Јелоустоун почна да печати брошури во кои и́ кажуваше на јавноста дека мечките можат да бидат опасни, но во 1958 година глупавиот цртан лик Хана-Барбера Јоги Беар дебитираше на телевизија, во зелена капа и вратоврска, молејќи за храна од камперите на пикник во Jellystone парк. Во 1961 година, Јоги доби свое шоу, а во исто време Јелоустоун усвои програма за управување со мечки. „Ја имаш болеста на таа мечка, пикник-итис“, му вели лекар на Јоги во една епизода од таа година. „Ќе мора да останете на строга диета. Ќе мора да јадете храна од типот на мечка: ореви, бобинки, апсолутно ништо од корпа за пикник!“ Но, откако Јоги продолжува да моли, ренџерот попушта и му дава на Јоги корпа за пикник, „натоварена со добра“. Началникот на Џелистоун го кара ренџерот: „Зарем не знаеш дека првото правило во паркот е „Не ги храни мечките“? Кога Јелоустоун конечно почна сериозно да ја спроведува својата програма за управување со мечки, затворајќи ги депониите во паркот, учејќи ги посетителите да не ги хранат мечките и казнувајќ ги прекршителите повредите поврзани со мечките опаднаа, од 61 во 1967 година на 3 во 1975 година.

Менаџментот на мечката на Јелоустоун е успешна приказна во справувањето со „конфликтите меѓу луѓето и мечките“. Интересно, јазикот на управувањето со дивиот свет е артефакт од Студената војна. „Студиите за конфликти“ и полето на „решавање конфликти“ датираат од 1950-тите години и размислувањето на креаторите на политиката за нуклеарно одвраќање (преговарање, односно со пословичната руска мечка). До 1980-тите, еколозите, исто така, зборуваа за решавање на конфликти. Првиот меѓународен собир за конфликтите меѓу луѓето и мечките, или H.B.C., се одржа во Канада во 1987 година. Што, точно, H.B.C. значи е многу различно во различни делови на светот. Во Северна Америка и Европа, луѓето гледаат на мечките главно како на непријатност, ако воопшто размислуваат за нив; во Азија и Јужна Америка, конфликтот со мечките може да влијае на егзистенцијата на луѓето.

Во САД, управувањето со мечките главно вклучува управување со луѓе, преку обезбедување јавно образование и корпи за отпадоци отпорни на мечки. Државата Њујорк има програма да ги научи луѓето да бидат „BearWise“ (мудри за мечки). Глорија Дики делумно се заинтересирала за мечките од дружењето во Болдер, Колорадо, со група обучени волонтери наречени Bearsitters (Мечкоситери) . Од 2002 година, тие се обидуваат да се погрижат сите мечки што заталкуваат во градските граници повторно да излезат надвор, без да повредат никого или да се повредат себе; главната тактика е да ги истерате со заплашување - лупање на тенџериња или правење други гласни, иритирачки звуци. „Се надеваме дека мечката ќе се врати во планините и ќе се сети колку сме ужасни ние луѓето, никогаш не сакајќи да се врати во градот“, објаснува веб-страницата на Bearsitters, bearsandpeople.com.

Колку треба да бидете загрижени за мечките? „Секоја година повеќе луѓе се повредуваат во тоалетите отколку што се повредени од мечки“, тврди Службата за национални паркови. Во суштина, тоа зависи од мечката и од ситуацијата. Мнемониката оди: Ако е кафеаво, легни; ако е црно, возвратете ; ако е бело, кажете добра ноќ (како во, никогаш нема да преживеете напад на поларна мечка). Но, тоа не е вистински совет. Општо земено, не трчајте. И понесете спреј за мечка, кој, според студиите, е подобра заштита при напад на мечка отколку пиштол. Во спротивно, единственото правило е: не вадете го телефонот за да ги барате правилата.

Не е се́ како во “Кокаинска мечка" надвор. Мечките не се многу заинтересирани за вас. Сепак, како што еден еколог му рекол на Дики, „ако не можеме да живееме со црни мечки, како, по ѓаволите, ќе научиме да живееме со гризли? Едно е да имате црна мечка во вашата куќа, но сосема поинаква приказна е да имате гризли во вашата куќа“. И, надвор од националните паркови управувани со конфликти, евиденцијата на луѓе кои живеат во соседството со мечките не е добро. Минатата година, црна мечка нападна жена во Вермонт, веднаш пред нејзината влезна врата, откако нејзиниот Ши Цу го бркаше нејзиното младенче на дрво. Таа живеела веднаш до Националната шума Грин Маунт. „Лесно ми е да бидам лут на мечката“, изјави нејзиното момче за NBC News, откако ја спаси жената удирајќи ја мечката во главата со тешка батериска ламба. „Но, ние си го бараме тоа“. ♦︎


Џил Лепор е професор по историја на Харвард.


bottom of page