top of page

Најдобрите поткасти за 2022 година

Њујоркер нѝ ги препорачува нивните најдобри поткасти за минатата година, во сосема њујоркер стил: сите се озбилни амбициозни, ангажирани. И секако, можеби за некои од нив ќе мора да платите претплата, но можете да ги најдете на сите поткаст платформи.Имаше многу превирања во индустријата на поткасти, но многу емисии продолжија да потхрануваат, осветлуваат и воодушевуваат.


Оваа година беше пресвртница во историјата на поткастот. Аднан Сајед, чиј случај беше основата на Undisclosed, на понатамошното известување во Serial, беше ослободен од затвор по дваесет и три години. Како што медиумскиот пејзаж продолжи да се менува, што резултираше со потреси што ја разбрануваа подсферата - одлични емисии завршуваат, се предаваат уздите од еден на друг, адаптацијата на аудио таленти - продолжи да се завршува одлична работа на сите нивоа, од корпоративни џинови до јавното радио до независни играчи. Истражувачкото известување продолжи да напредува, но некои од "најхранливите" серии го олеснија расположението, заситувајќи ја формата со хумор, изненадувања и радост - како кога Том Хенкс се појави на Dead Eyes. Еве некои од најдобрите поткасти што ги слушнав оваа година.Let’s Make a Sci-Fi - Ајде да направиме СФПродукциското студио Kelly & Kelly од Ванкувер, кое ја направи многу смешната сатирична серија од вистински криминал жанрот This Sounds Serious, има склоност да прави незгодни жанрови (драмедија по сценарио во фикција, документарен филм базиран на рифови) пријатни за слушање. Во „Ајде да направиме научна фантастика“, тројца писатели на комедии, Рајан Бејл, Меди Кели и Марк Чавез се зафатија со пишување на научно-фантастична емисија, но додека ги изнесуваат идеите за ракови со големина на германски овчар, три милји -долгите меѓугалактички бродови и „вселенските коњи“, тешко им е да не се насмеат. Секоја епизода ги следи како бараат совет од експерт и разговараат за нов аспект на градењето на научно-фантастичниот свет, но главно шоуто е освежувачка вежба за разбирање на тоа што всушност претставува креативниот процес: имагинација, ризик, логика, забава и вселенски коњи.Dead End: A New Jersey Political Murder Mystery - Ќорсокак: мистерија за политичко убиство во Њу Џерси

Оваа серија од Ненси Соломон од WNYC, се фокусира на убиство од 2014 година што звучи како заплет на Агата Кристи роман. Истакната и политички поврзана двојка, Џон и Џојс Шеридан, во среќен брак четириесет и седум години, се избодени до смрт во нивниот дом во предградието на Њу Џерси; местото на злосторството вклучува урната гардероба, маша од камин, исчезнато оружје за убиство и подметнување пожар во спалната соба со бензин. Сето ова води до поголема мистерија: Што по ѓаволите се случува во Њу Џерси? Ракувањето со случајот е сомнително од самиот почеток. Заклучено е убиство-самоубиство, извршено од Џон Шеридан, „дедо со мек темперамент“ и извршен директор на институција за здравствената заштита, поврзан со тројца гувернери од Њу Џерси - и потоа се откри; доказите се игнорираат и погрешно и невешто се работи со нив; веројатно интервјуираните остануваат неинтервјуирани. Соломон, кој го покрива Њу Џерси и неговата политичка корупција за WNYC ги води слушателите на патување кое ќе открие многу, низ заплетканите политички, правни и економски зделки на државата, преку луѓето и проектите поврзани со Шериданите и нивните четири сина, вклучувајќи го и Марк, тогашен адвокат кој работи во изборната кампања на гувернерот Крис Кристи, кој од „човек од естаблишмент“ станува разочаран реалист. Тоа е еден од најдобрите поткасти за тоа како работите се случуваат, а често и како не треба, во државната власт. Непосредно пред да заврши серијата, Њу Џерси повторно го отвори случајот.


HeavyweightПоткастот на Џонатан Голдстин за порозните човечки врски, кој сега е во седмата сезона, е очигледно одличен, а овогодинешната серија не е исклучок. Како Normal Gossip, нов и заслужено сакан поткаст, тој истражува зачудувачки меѓучовечки приказни со ревност и љубопитност. Но, Heavyweight ги вклучува самите теми и се труди да го реши прогонувачкиот проблем од минатото на една личност - важна слика пронајдена во ѓубрето на аголот на улицата Бруклин. Одамна нарушена комуникација меѓу најдобрите пријатели од средно училиште кои биле тајно заљубени. Мистерија која вклучува тага и битбокс. Несреќа на VHS од деведесеттите, во која тинејџерка снима концерт на Били Реј Сајрус во текот на ТВ интервјуто на нејзиниот татко ветеран. Дека Голдстајн воопшто успева да се движи низ овие деликатни лични ситуации, а камоли на микрофон, е напросто неверојатно. Шоуто постигнува комбинација на топлина, хумор и длабочина која сè уште се наоѓа ретко, и е најдоброто од она што формата на поткаст може да го направи.


Stolen: Surviving St. Michael's - Украден: Преживеаната од Свети Мајкл

Новинарката на The Cree, Кони Вокер, која порасна во Оканеската прва нација во Саскачеван, донесе неколку приказни за злосторства против домородните девојки и жени до меѓународната публика преку нејзините поткасти, вклучително и Missing & Murdered: Finding Cleo и Stolen: The Search for Jermain. Во Украден: Преживеаната од Свети Мајкл, Вокер истражува личен случај, откако нејзиниот брат ѝ раскажува приказна: дека нивниот покоен татко, офицер на кралската канадска коњичка полиција, еднаш застанал човек поради несовесно возење, сфатил дека тој бил свештеник кој го малтретирал како момче и го претепал на смрт. Вокер се сеќава на нејзиниот татко како измачен и насилен, но нејзините помали браќа и сестри го знаеле како подобар човек; приказната, смета таа, може да биде битен дел за негово разбирање. Нејзиниот татко го познавал свештеникот во индиското резиденцијално училиште Сент Мајкл, каде што живеел како момче, а истрагата на Вокер ја води до приказната за канадскиот станбено-училишен систем, кој ги одвоил домородните деца од нивните семејства и насилно ги асимилирал во Англо -Христијанскиот јазик и култура, и резултираше со генерации на трауми и злоупотреба, од кои голем дел беа извршени од свештеници и калуѓерки. Како што се развиваат епизодите, слушаме од старешините на заедницата кои биле студенти во Свети Мајкл, па дури и од свештеник опишан како насилник од чичковците на Вокер. Свештеникот, сега постар и изнемоштен, со задоволство се сеќава на училиштето и му кажува на Вокер дека малтретирањето деца „не е мој стил“.). Преживувањето на Свети Мајкл е влијателна семејна историја која преминува во застрашувачка социополитичка историја, а чувствителните продукциски детали на Вокер не само болното наследство на системот, но и традициите - средбите во колиби, берење слатка трева за лекови - кои им помогнаа на преживеаните да заздрават.


Bone Valley

Во традицијата на истражувачки поткасти како In the Dark и Suspect, серијата на Гилберт Кинг, која ја води и известува со истражувачката Келси Декер, ја користи приказната за убиство и неговите последици за да ги осветли институционалните пропусти во кривично-правниот систем. Кинг, кој освои Пулицер за неговата книга Ѓаволот во Гроув од 2013 година, нè привлекува со една интригантна кука: судијата со активен мандат на Флорида, Скот Кап, помага да исправи грешка во правосудието. „Технички, јас не би требало да го правам ова“, му вели Кап: тој може да го изгуби своето место или дури да ја изгуби лиценцата. „Но, ако јас не го сторам тоа, кој ќе го направи тоа?“ Тој го моли Кинг да ги прочита судските записници во случајот на неговиот поранешен клиент Лео Шофилд, кој е во затвор со децении откако беше осуден за убиството на неговата сопруга Мишел Шофилд во 1987 година, која беше пронајдена избодена до смрт во јама со фосфат во Флорида. , кога таа имаше осумнаесет, а Лео имаше дваесет и една. Кинг ги чита транскриптите, а потоа ги посветува следните три и пол години на известување. Случајот на државата беше слаб, а форензичките докази силно укажуваат на друг осомничен, Џереми Скот. Кинг и Декер ја расплетуваат приказната, сместена во работничката заедница во Флорида, со сложени детали, вклучително и во последната епизода, во која го посетуваат Скот во затвор, со незаборавни резултати.

Fiasco: The AIDS Crisis

Претходните поткасти на Леон Нејфак ги истражуваа, со исклучителна грижа, приказни како што се импичментот на Клинтон сагата Вотергејт и борбата на Бостон со десегрегација на училиштата. Нивниот фокус е искуството на живеење низ историјата, често во епохи кои сега се закануваат да исчезнат од меморијата. Извонредната нова серија на Нејфак, за зората на епидемијата на сида и силите што се собраа за да се борат против неа, оживува опсежни политички и јавно-здравствени наративи преку незаборавни детали за ликот: доктор прогонуван од сеќавањата на еден човек кој умира, во циглена куќа на Менхетен , опкружен со птици во неговиот домашен птичарник; населба во Сан Франциско во која луѓето, како мускулестиот поштар кој секогаш носеше шорцеви, постојано исчезнуваат. Елегична песна за затворањето на бањите. Како и секогаш, овие приказни резонираат во сегашноста, иако Нејфак избегнува да ги направи врските експлицитни; тука, присуството на младиот Ентони Фаучи помага да се направи тоа наместо него.

Will Be Wild

Оваа серија од крекерскиот тим на Илја Мариц и Андреа Бернштајн, кои го направија извонредниот Trump, Inc. за WNYC, го истражува, во огромна живост и детали, бунтот на 6-ти јануари и неговиот контекст. Слушаме од еден тинејџер од Тексас кој го известил ФБИ за неговиот татко „трипроценташ“ (канадски и американски крајни десничари со своја милиција); од федерален разузнавач кој добива итно предупредување додека оди накај Панера Леб; од полицаец од Капитол. Способноста на Мариц и Бернштајн да зумираат интересни ликови и да создаваат живописни сцени е неверојатна, а како и во нивните претходни серии, за матните деловни зделки на Трамп, резултатот ја осветлува темата што инаку може да задржи тврдоглава обвивка на неразбирливост.


The Prince

Мајсторската биографија од осум дела на Кси Џинпинг од Економист, објавена околу почетокот на третиот мандат на Кси како генерален секретар на Кинеската Комунистичка партија, исто така функционира како културна и политичка историја на модерна Кина и не е зачудувачки само во неговото романескно раскажување, туку и во неговата чиста репортерска храброст. Австралискиот водител на серијата, писателката на „ Економист “, Сју-Лин Вонг, ангажира цела низа експерти, локални жители, колеги-репортери и архивски интервјуа за да го изгради нејзиниот наратив. Таа ги интервјуира американските домаќини на Кси од посетата на Ајова во 1985 година, прогонет наставник по ујгурски јазик кој сега живее во Норвешка, поранешен цензор на Веибо кој живее во Лос Анџелес. Таа започнува со детството на Кси како син на партиски функционер, а потоа внимателно илустрира како овој „милкетост“ стана автократ кој верува дека стабилноста и контролата ја оправдуваат репресијата. Вонг е привлечен водич, а нејзината безгранична љубопитност служи како освежувачки контрапункт на повремено здробениот наратив. Во бонус епизода, таа објаснува дека насловот на серијата не се однесува само на воспитувањето на Кси, туку и на Макијавели, кој напишал дека е подобро да се плашиш отколку да го сакаш - и на уште поотрезнувачката идеја дека Кси сè уште не е на врвот на својот моќ.


Rumble Strip

Повеќе од една деценија, Ерика Хајлман прави бескрајно инвентивен, независно произведен поткаст за нејзината заедница во Вермонт, откривајќи, преку речиси чудесно ниво на внимание, што е животот насекаде. Хајлман разговара со луѓето во нејзина близина - работници на патишта, бербери, интересни деца, ловци во штанд за елени, сопственик на ексцентричен музеј во незагреана штала - и дознава што прават и како живеат. Некои епизоди имаат наслови како „Форест Фостер, независен млекар“ и „Хелена станува Американка“; некои се смешни мали сатирични дела; некои се поглавја од амбициозните повеќеделни серии. Хајлман има остро око и добра смисла за хумор, но нејзиниот наративен тон е тивко сериозен, секогаш фокусиран на нејзината тема; епизодите создаваат чувство на длабоко, едвај прекинато слушање. Без да го сентиментализира Вермонт или нејзините сограѓани, Хајлман го доловува и тоа кои сме и најдоброто од она што се обидуваме да бидеме. Како што вели таа за Форест Фостер, „Тој е секогаш практичен и секогаш е дарежлив, а овие работи се секогаш иста работа“.


Comments


bottom of page