top of page

Соња Бојс го доби Златниот лав на Венецијанското биенале

За прв пат, двете најголеми почести на Биеналето во Венеција ги добија црните жени.

Тие награди, познати како Златни лавови, годинава отидоа во рацете на Симон Ли и Соња Бојс, кои победија за учество во главното шоу на Сесилија Алемани и за национален павилјон, соодветно.


Сребрениот лав, за „надежен млад уметник“ во главната емисија, отиде кај Али Чери. Специјални признанија за изложбата на Алемани беа доделени и на Шувинаи Ашона и Лин Хершман Лисон.


Бојс победи за нејзиниот британски павилјон, чиј куратор беше Ема Риџвеј. Францускиот павилјон на Зинеб Седира и павилјонот на Уганда, на кои беа претставени дела од Акаје Керунен и Колин Секајуго, добија посебни признанија.


Ли, кој исто така ги претставуваше Соединетите Држави оваа година на Биеналето во Венеција, доби признание за Brick House (2019), скулптура висока 16 метри што порано се појави во паркот Хај Лајн во Њујорк, каде што Алемани служи како главен куратор. Делото прикажува црна женска фигура без очи, чија форма се чини дека се комбинира со архитектонска структура. Цртеж на стиловите на архитектурата на Батамалиба и живеалиштата Мусгум, делото исто така алудира на Мами’с шкафот, ресторан во Начез, Мисисипи, чија зграда наликува на фигура на мајка.


Брик Хаус доби истакнато место на Биеналето, каде што беше опкружена со дела од Белкис Ајон. Тоа беше првото парче што гледачите го видоа откако влегоа во делот на Арсенал на главното шоу, насловено „Млекото од соништата“, кое беше лабаво фокусирано на повторното појавување на надреалистичките тенденции.


Во изјавата прочитана од Адриен Едвардс, кураторка на музејот Витни, која ја предводеше групата што ги избра победниците, жирито рече дека го доделило Златниот лав на Ли за нејзината „ригорозно истражена, виртуозно реализирана и моќно убедлива монументална скулптура“.


Ли го искористи својот говор за да им оддаде почит на луѓето кои ги нарече нејзини „соговорници“, меѓу нив Рашида Бамбреј, која ќе води настан како дел од павилјонот на Биеналето на Ли подоцна оваа година, и уметникот Лорен О’Грејди.


Британскиот павилјон на Бојс на сличен начин се фокусираше на црните жени, фокусирајќи се конкретно на оние во Британија чиј огромен придонес во музичката историја на земјата е недоволно признаен од мејнстримот. Преку видеа, скулптури и изложби на архивски материјал, Бојс, кој првпат се појави за време на движењето на црните британски уметности во 1980-тите, ја истражуваше работата на пет црнки пејачки кои опфаќаат повеќе генерации и музички стилови.


„Соња Бојс предлага, следствено, уште едно читање на историите преку звук“, се вели во својата изјава на жирито.


Низ солзи, Бојс им се заблагодари на голем број личности, вклучително и на починатата кураторка Оквуи Енвезор, која ја донесе нејзината работа на главното шоу на Биеналето во Венеција во 2015 година. Таа го искористи својот говор за да сугерира дека има уште многу фигури во нејзината лоза кои допрва треба да се појават.


„Не смееме да заборавиме дека има уште подолг лак, што го гледаме во Зинеб“, рече таа. „Не смееме да заборавиме дека постои подолг лак што е повеќе од луѓето отколку што гледаме овде“.


Шери победи за „Of Men and Gods“ и „Mud“ (2022), видео-инсталација што повлекува линија помеѓу минатото и сегашноста преку браната Мероу во Судан. Делото ја замислува браната како нешто слично на самото суштество, кое има сличности со ѕверовите видени во уметноста од минатите векови. Жирито ја пофали работата за „отворање од други наративи кои отстапуваат од логиката на напредокот и разумот“.


Во пресрет на отворањето на биеналето, престижните награди Златни лавови за животно дело им беа доделени на Сесилија Викуња и Катарина Фрич, кои и двете се вклучени во главната емисија.


Фрич родена во Германија беше пофалена за нејзините чудни, често преголеми репродукции на предмети, животни и луѓе. Викуња, чилеанска визуелна уметница и поетеса, беше наградена за нејзината широка практика „изградена околу длабока фасцинација со домородните традиции и незападните епистемологии“, според Алемани во изјавата. Златниот лав за животно дело обично се доделува на еден уметник од средна или доцна кариера; оваа година беше првпат по 2013 година двајца уметници да ја поделат наградата.


Покрај Едвардс, овогодинешното жири го сочинуваат и Лоренцо Џусти, директорот на GAMeC Бергамо во Италија; Хулиета Гонзалес, уметнички директор на Instituto Inhotim во Бразил; Bonaventure Soh Bejeng Ndikung, основач на Savvy Contemporary во Берлин, уметнички директор на Sonsbeek 20–24 во Холандија и идниот директор на Haus der Kulturen der Welt (HKW) во Берлин; и Сузане Фафер, директорка на музејот MMK für Moderne Kunst во Франкфурт.

извор: art newspaper

bottom of page