top of page

„Филмски работници за Палестина“ со отворено писмо на Санденс фестивалот

На првиот ден од 40-тото издание на Филмскиот фестивал Санденс, престижниот независен кинематографски настан во Парк Сити, Јута, повеќе од 700 филмаџии, уметници, куратори и други  личности од културата објавија новоформирана група за поддршка на Палестина. Во отворено писмо објавено денеска, 18 јануари (пренесено во целост на крајот од овој напис), Филмски работници за Палестина ги повикува присутните и учесниците во Санденс да го привлечат вниманието на тековните напади на Израел врз Газа за време на разговорите, панелите и другите програми во текот на 10-дневниот фестивал.

„Како филмаџии и кино работници, кажано ни е дека нашите зборови и слики имаат моќ и дека нашата работа може да помогне да се стави крај на неправдата“, се вели во мисијата, потпишана од режисерите Мајк Ли и Кен Лоуч, Брајан Ино, музичарот, поет и филмски работник Сол Вилијамс, уметникот Скај Хопинка, актерката Сузан Сарандон како и Индија Мур, уметникот Моли. Крапапл, продуцентот Џејмс Шамус и палестинските филмаџии Лариса Сансур, босанскиот режисер Игор Дрљача, меѓу другите. „Повеќе од 100 дена, сликите од израелскиот геноцид во Газа ги преплавија нашите екрани, но тоа не ги спречи континуираните злосторства.

Од нападот на Хамас на 7 октомври кој резултираше со убиство на најмалку846 израелски цивили, тековните израелски бомбардирања на Газа загинаа повеќе24.000 Палестинци, од кои најмалку 10.000 биле деца. Обединетите нации известуваат дека се проценува1,7 милиони луѓе во регионот се раселени и дека целосната опсада на Израел на окупираната територија го остави секој човек во Газа без пристап до храна и безбедна вода за пиење. Барем третина од населението гладува.“Во писмото на филмската група се бара прекин на огнот, крај на израелската 16-годишна блокада за Газа и ослободување на сите палестински затвореници и заложници. Тоа, исто така, ги повикува САД да ја прекинат воената помош за Израел и поставуваат пошироко барање за крај на израелската окупација на Палестина, осудувајќи го „двојниот стандард што претпоставува дека само сојузниците на САД имаат право да се бранат“.


Графика од новоформираната група ( Филмски работници за Палестина)

„Свесни сме дека еден ден нашата заедница ќе создаде и ќе се залага за филмови кои го документираат овој ужасен геноцид, но многумина молчат сега, додека ние сè уште имаме шанса да спасиме животи“, се вели во писмото. „Нашата индустрија не може да продолжи со бизнисот како и обично“.


Прочитајте го писмото на филмските работници за Палестина подолу.Како филмаџии и кино работници, кажано ни е дека нашите зборови и слики имаат моќ и дека нашата работа може да помогне да се стави крај на неправдата. Повеќе од 100 дена, сликите од израелскиот геноцид во Газа ги преплавија нашите екрани, но тоа не ги спречи континуираните злосторства. Како што изјави адвокатот за човекови права Blinne Ní Grálaigh во Меѓународниот суд на правдата, ова е „прв геноцид во историјата каде што неговите жртви го емитуваат сопственото уништување во реално време во очајната, досега залудна надеж дека светот може да направи нешто“.
За само три и пол месеци, израелската војска повреди најмалку 61.000 луѓе во Газа и уби повеќе од 24.000 луѓе, од кои најмалку 9.600 се деца, што ја прави оваа една од најсмртоносните агресии во 21 век. Палестинците во Газа моментално немаат начин да побегнат од бомбите кои уништија 70% од нивните домови и немаат пристап до вода, храна, гориво и струја. Шокирани сме од смртта на безброј новинари, поети и други уметници кои беа цел на воздушни напади. Жалиме за оваа загуба на животи, како што жалиме за цивилите убиени на 7-ми октомври од страна на Хамас, и за оние убиени од израелските војници и доселеници на Западниот Брег оттогаш.
Се приклучуваме на глобалното движење за солидарност за да бараме итен прекин на огнот во регионот, крај на 16-годишната опсада на Газа и ослободување на сите заложници и палестински затвореници. Ги повторуваме повиците на Палестинците за решавање на основните причини за ова насилство со ставање крај на окупацијата и американското воено финансирање на Израел. Го отфрламе двојниот стандард кој претпоставува дека само сојузниците на САД имаат право да се бранат.Очекуваме нашите заеднички културни простори да ја промовираат безбедноста на филмаџиите, уметниците и поддржувачите кои се залагаат за слободна Палестина. А сепак, од Берлин до Лос Анџелес, нашите колеги беа малтретирани, им се закануваа, доксувани, дисциплинирани, цензурирани и отпуштани затоа што го искажаа своето противење на воената кампања која експертите за човекови права повеќепати ја сметаа за геноцидна. 
Ја отфрламе забраната на германските културни институции за работниците кои го поддржаа палестинското право на самоопределување, исто како што ги отфрламе напорите за криминализирање на пропалестинскиот говор што стигна до салите на Конгресот на Соединетите држави. 
Ние ги отфрламе пристрасните известувања од главните медиуми кои ги обезличуваат Палестинците, намерно го занемаруваат клучниот историски контекст и продолжуваат да ги оцрнуваат арапските и муслиманските заедници. Го отфрламе циничното вооружување на обвиненијата за антисемитизам кои се користеа за да се замолчат и осудат оние кои повикуваат на крај на геноцидното насилство и реалноста на апартхејдот. И покрај ова заплашување, ние одбиваме молчење, бидејќи зборувањето е најмалку што можеме да направиме. Ги препознаваме повиците упатени од страна на Палестинскиот филмски институт да бара одговорност од меѓународните филмски фестивали и во овој момент на итност го повторуваме нивниот повик до филмаџиите да ги користат нивните платформи за време на прашања и одговори, разговори и панели за да читаат изјави кои ја нагласуваат палестинската борба. Во простори каде што недостасува безбедност и солидарност, ќе ја создаваме и обезбедуваме.
Во нашиот капацитет како филмаџии, актери, куратори, филмски критичари и други работници кои се неопходни за меѓународната филмска индустрија, ние се залагаме за крај на геноцидот, апартхејдот и репресијата и се залагаме за ослободување на сите луѓе. Свесни сме дека еден ден нашата заедница ќе создаде и ќе се залага за филмови кои го документираат овој ужасен геноцид, но сепак многумина молчат сега, додека ние сè уште имаме шанса да спасиме животи. Нашата индустрија не може да продолжи со бизнисот како и обично. Мора да направиме повеќе од гледање; ние мора да дејствуваме со совест и да продолжиме да инсистираме дека животите на Палестинците се еднакви со сите други. Ние нема да бидеме соучесници со никого што постапува поинаку.

Список на потписници заклучно со 18 јануари во 11 часот по EST, доставен  од филмски работници за Палестина за време на пресот, може да се најде овде


Ажурирана листа со имиња и врска за потпишување може да се најдат на веб-страницата на групата овде.bottom of page