top of page

Што е „одмор“ кога имаш мали деца?

од Амил Ниази и

Пред да имам деца, но кога се обидував да ги добијам, фантазирав колку би било забавно да патуваме како семејство. Замислував како лежам на плажа со моето бебе, двајцата играме во песокот и како влегуваме и излегуваме од морето. Сонував за бурни патувања, играње игри и слушање на нашите омилени песни додека мирно гледавме како минуваат пејазажите. Можев толку јасно да ја замислам верзијата на себе како мајка на одмор: исончана, опуштена и спокојна. Балансирање на бебето на мојот колк облечен во тексас шорцеви како некоја модерна Џејн Биркин.


Ха!


Не велам дека таа верзија од мене беше сосема неточна: сега веќе доста патував со моите две мали деца од времето кога и двете беа доенчиња. Поминавме многу време на плажа и извозевме многу, многу милји со нашата користена Honda CR-V. Но, сите тие екскурзии - како оние рани долги возења со автомобил за време на кои се застанувавме на секој час и половина за да можам да дојам на постојка на камион или паркирани на патот, едната дојка постојано надвор - изгледаа сосема поинаку. од фантастичната верзија.Затоа што се разбира - се разбира! - Не постои такво нешто како „одмор“ со мали деца. Нема време за одмор бидејќи вашиот вообичаен систем за поддршка и доверливите рутини ги нема. Вие и вашето потомство сега сте на милост и немилост на бирото за изнајмување автомобили на аеродромот, а нема пријатели, соседи или семејство кои ќе го држат расплаканото бебе за вас додека ја истурате содржината на вашата торба барајќи лична карта. Вие, всушност, не сте зачудена француска убавица, туку сте разулавен северноамерикански родител кој преживува од кафе и млеко од бензинска пумпа за да ги преживее следните седум до десет дена. Ова е нешто што сите родители на постари деца го знаат толку длабоко што делува премногу очигледно за да се истакне, а сепак останува нешто што сите ние родители на мали деца мора да го сфатиме сами.


Вие едноставно ги подигате своите деца како родител, со убави пејзажи во позадината, кога патувате, а штом конечно го прифатив тоа, тогаш почнав да уживам.


Секако, многу од тие патувања на кои бевме, беа ексклузивно со саундтракот на „Let It Go“, но штом ќе ги затворите очите и ќе дозволите текстот да ве облее 40-50 пати по ред, ќе сфатите дека тоа е ултимативната автомобилска балада. Препуштањето на плејлистите на моите деца значеше дека семејството пее толку спонтано и слободно што дуре беше катарзично и забавно како целоноќна караоке сесија со моите најблиски возрасни пријатели. Одењето на плажа со децата каде што не сум имала ниту еден момент да извадам книга од мојата вреќа извалкана со песок, отсекогаш се претвораше во потрага по богатство за да ја најдам најретката, најубавата морска школка, камче или паричка. Губењето во убавината на плажата, низ очите на 3- и 5-годишно дете, ми овозможи да се препуштам и изгубам себеси во моментот, многукратно. Што е често се што сакам од патувањата.


Постојат начини на одмор со деца кои се дизајнирани да го отстранат хаосот од патувањата - сеопфатни и однапред спакувани екскурзии каде работите се подредени и контролирани. Но, дел од она што го прави патувањето, особено летното патување, толку пријатно за мене е чувството на хаос, чувството на боење надвор од линиите за неколку месеци. И секој аспект од родителството станува многу полесен кога ќе се откажам од контролата или барем ќе се препуштам на идејата дека можам да контролирам само ограничен број на ситуации. Мојот партнер прави обемна подготовка за ужини за патувања, без ниту една бобинка оставена дома. Сакам да организирам активности: да собирам налепници, боички, оние книги со водени бои кои не би требало да прават хаос, но нема врска, тоа е само вода. Исто така, се обидувам да ги покријам основните - не сакам да бидам затечена на пат со една влажна марамица и без пелени - но што е тука е. Останатото им го оставам на боговите на патувањето. Ме прави да се чувствувам подготвена, но отворена за спонтаност и слободно време, две работи кои честопати недостасуваат од моето секојдневно родителство дома и кои ми го дефинираат чувството на лето.


Сакам да се препуштам во нередот на оваа сезона, колку е лабава, расположена и радосна по својата природа. Летата како дете беа за да се брка сонцето со сенките и да го зајакнат чувството дека времето е бесмислено, напуштајќи ги крутите граници на годишните времиња што доаѓаат пред и потоа за нешто малку помеко, малку помалку контролирано. Кога растев, моите родители само фрлаа работи во нашиот мал автомобил во последен момент и најавуваа дека возиме на север за да излеземе од градот на неколку дена. Јас и моите две сестри се набивавме на задното седиште, се каравме со часови за средното седиште и немилосрдно се жалевме за грицките. Пливавме во хаосот како семејство, а многу од тие бурни патувања се моите омилени спомени од детството.


Сега ми се допаѓа она што го прави ваквото патување за моите деца. Тие се нурнати во нови искуства, но исто така многу нежно се истиснати од нивната комфорна зона. Им се дава шанса да ги прилагодат своите умови и тела на новите рутини и перспективи и да ги прошират границите на нивниот инаку мал свет.


Comments


bottom of page