top of page

Дали е важно да се биде „Европска престолнина на културата“?

Што е заедничко за Глазгов, Ливерпул, Марсеј и Ротердам? Не им е заедничко само тоа што тие се големи пристаништа, туку и тоа што им беше доделено специјално признание - Европски главен град на културата. Ако тоа беше вашата прва претпоставка, тогаш има место во мојата екипа за натпревари во квиз за вас.

Сепак, што всушност значи тоа и колку е корисно? Во случајот на Глазгов, тоа помогна да се создаде незаборавниот, но брутално сатиричен лик на Раб Си Несбит, алкохоличар и невработен филозоф. Жителите, исто така, би можеле да кажат дека признанието од 1990-та помогнало да се репозиционира најголемиот град во Шкотска како попрогресивен од она што бил претходно и донесе инвестиции во галериите и музеите, што на некој начин го засили постиндустрискиот мамурлак. Но, најновата група на градови наградена со титулата сигурно ќе се надева на многу повеќе од тоа.Поради пандемијата има три града на културата за секоја од 2022 и 2023 година, иако трендот да има повеќе места за секоја година - што се случуваше и пред Ковид - се чини дека во некоја мера ја девалвираше наградата. На страна тоа, оваа година тројката од градови се Веспрем во Унгарија, Елефсина во Грција и Темишвар во Романија, што веројатно претставува најдобра студија за каква било проценка на концептот.

Со оглед на тоа дека титулата се доделува преку Европска унија, не е изненадувачки што силниот паневропски идентитет е корисен, и за никого тоа не е повистинито од Темишвар, град со богата историја и култура која датира од римско време, и место кое на различни начини бил колонија на Отоманската и на Австро-унгарската империја, бил дел од Србија и Романија - и сето тоа го отсликува во своето наследство. Темишвар, се разбира, беше зад Железната завеса - масовните немири што ја поттикнаа романската револуција во 1989 година започнаа тука - и сега се стреми да биде дел од Шенген и еврозоната. Малку места на светот имаат толку неверојатна историја, и сето тоа е пред да почнеме да ги споменуваме приказните за еден Влад Дракулеа во блиските Карпати или да ги земеме во предвид патувањата во Замокот Корвин кои се оддалечени од градот на час или два - една од најатмосферичните и најзначајните тврдини на целиот континент со нај.

Темишвар исто така, е град со разновидна популација: тој е котел со различни етнички групи, јазици и религии. Покрај Романците има и Унгарци, Срби, Германци и Евреи - и Католици и Протестанти и Муслимани покрај Православните; во град од околу 300.000 жители има 80 цркви. Оваа разновидност изроди жива културна сцена, со различни фестивали и изложби кои го слават мултикултурализмот на градот и топлината и великодушноста на духот што доаѓа со лесно прифаќање на луѓето онакви какви што се, а не она што го претставуваат. Во толкава мера што без сомнение штиклираше многу полиња во Брисел.Друг фактор во негова корист е тоа што исто така беше место за иновации и креативност: тој беше првиот град на европското копно со електрично улично осветлување ( кратко после Њукасл) и првиот град во Романија со пиварница. Луѓето отсекогаш размислувале и малку понезависно – оттука и протестите кои на крајот доведоа до соборување на бруталниот режим на Чаушеску и пад на последното домино во Варшавскиот пакт. Или скандирањата што го поздравија откривањето на статуата на Ромул и Рем кои цицаат од волчицата што му ја подарил Бенито Мусолини на неговиот тогашен сојузник на Оската – „Можеш да си ја земеш својата кучка и да одебеш“ викаше толпата. Ова невоздржано размислување може да помогне во објаснувањето зошто градот брзо станува центар за високата технологија, со вдомување на компании како Nokia и Google и последователен развој на канцелариски простор од висока класа на места како новата четврт Iulius Town. И зошто БДП порасна во последните години.

Значи, има многу причини за туристите да го посетат, не само затоа што историскиот центар на градот воглавно изграден од принцот Јуџин од Савој, австрискиот генерал, кој пристигнал во 1716 година, е совршен и изгледа како разгледница и понекогаш се нарекува „мала Виена“. Како што вели градоначалникот Доминик Фриц: „Тоа е добро место за повторно откривање на Европа, што и да мислите за Брегзит; тоа е и историско и современо, инста-достојно; истовремено и слатко и возбудливо. Тоа е одлично место за градски одмор!“

Но, иако ознаката Европска престолнина на културата е веројатно корисна за привлекување на уште неколку туристи - целта е уште половина милион - има и сериозна амбиција во игра: г-дин Фриц, кој, како што може да сугерира неговото име, е роден Германец и одгледува, го гледа како катализатор за голема трансформација на урбаната сфера.

„Јас сум германски Германец“, вели тој, „не сум дел од малцинството или со какви било семејни врски. Дојдов на 19 години да работам во сиропиталиште и се заљубив во тоа место. Основав здружение на антикорупциска платформа во 2017 година и решив сам да се кандидирам за градоначалник неколку години подоцна за да го сменам системот одвнатре. Се кандидирав без да бидам романски државјанин - сè уште сум Германец - и сега сум градоначалник две и пол години; во кој било друг град не би бил избран. Покажува колку е отворено, мултикултурно, гостопримливо и храбро место е ова: тоа не е само во теорија, туку начин на живот, и тоа е така веќе стотици години. Ние ги живеевме идеите на ЕУ долго пред Франција и Германија.Сега задачата е навистина да ја прифатиме културата како мотор за трансформирање на градот. Можеме да платиме Бијонсе да се појави и да одржи концерт, но она што навистина сакаме да направиме е да создадеме чувство на припадност, да ја раскажеме нашата приказна, да го регенерираме нашиот град и да ги задржиме талентираните луѓе да живеат и работат тука“.

Неговата амбиција е да обезбеди ист квалитет на живот кој што го очекуваат како нормален граѓаните во Германија или Шпанија - не само затоа што се случува нешто како одлив на мозоци на тие места - и има за цел да го реновира јавниот превоз, јавните простори и јавното образование во неговиот мандат. Тој не се срами да користи средства за развој на ЕУ за да го направи тоа - „Купувањето на нови автобуси со пари од данок на шпански лекар е ... прекрасно“, се шегува тој, додавајќи: „Реакцијата во Германија [тој е постојано предмет на вниманието на германските медиуми] е исто како и на други места: повеќето Европејци разбираат дека единствено можеме да преживееме заедно и дека ако функционира системот, сите можеме да се воздигнеме заедно“.

Но, назад кон културата - а особено архитектурата - обично најтрајниот аспект од неа. Додека периферијата на Темишвар најдобро се опишува како „комунистички ужас“ и значително брутална, има многу стотици убави згради на кои им треба само малку љубов и грижа, особено Арт Ново куќите и фабриките во областа Фабрик, во непосредна близина на центарот. . Големите барокни и сецесионистички креации на апсолутниот центар - надвор од фотогеничниот плоштад Унион со неговиот прекрасен музеј на уметност -веќе се реновираат, со еден или два исклучоци.

Г-дин Фриц излезе со план во две фази за ова, а тоа е план што архитектите, политичарите и јавноста во оваа земја би можеле да го забележат. Прво, стапот: сопствениците кои не успеваат да ги одржуваат своите згради, особено фасадата - „дел од јавното добро“, наведува тој - се погодени со даночна доплата. „Тоа не ве прави популарен, но повеќето луѓе го гледаат позитивниот ефект“, признава Фриц. Второ, морковот: „И ние треба да понудиме поддршка“. И таа поддршка е прилично неверојатна: владата ќе плати 30 отсто од трошоците за реновирање и ќе ви даде заем за останатите 70 отсто со нула камата, што може да се врати за десет години. Од 900 класифицирани историски градби, околу 400 се подобни. Споредете го тоа со Велика Британија каде ДДВ за поправката на зградите често го прави поевтино уривањето и изградбата одново: губење време, материјали и последователно емисија на јаглерод. Само да можевме и ние да го сториме истото.

Значи, што е финтата? „Тешко е да се најдат добри градители“, признава тој. „Многу од нив заминаа во Велика Британија за повисоки плати“.

Сепак, би било неправедно да се сугерира дека регенерацијата на Темишвар зависи од дарежливоста на јавноста. Многу локални претприемачи, како што се сопствениците на елегантниот бутик Hotel del Corso на десет минути пешачење, веќе презеле значителна и успешна обнова на нивните имоти и скелињата се чини дека се насекаде во моментот - од катедралата Свети Ѓорѓи, изградена во 1774 година и некогашна домаќинка на композиторот Франц Лист, до иконичната водна кула „Фабрик“ што се наоѓа над живописната река Бега како готска караула.

„После национализацијата во комунизмот, со години многу згради беа целосно незгрижени“, открива Роксана Патрулеску, локален архитект која помага во спроведувањето на планот за регенерација. „Тогаш, кога режимот пропадна, луѓето можеа да ги купат навистина евтино: толку често не можат да си дозволат да ги одржуваат сега, а за некои сè уште постои очекување дека владата ќе финансира. Има многу што треба се направи и тоа е бавен процес [да се придобијат сите], но ние сме посветени да ја зачуваме архитектурата за жителите, да го направиме градот погоден за живеење, да го подигнеме квалитетот на животот, да создадеме гордост... и доколку повеќе туристи дојдат - па супер, тогаш тоа е плус! Да се ​​биде Европска престолнина на културата е можност луѓето да не́ видат, но и можност нашите луѓе да сфатат што имаат. Тоа е нов почеток.”
Каунас станал познат како речно пристаниште на сливот на Немунас и НерисГЕТИ СЛИКИ

Друг европски град на културата кој многу вложува во архитектонскиот аспект е Каунас, прекрасниот средновековен и модернистички град во Литванија кој беше победник во 2022 година. Иако можеби оживеа како речно пристаниште на сливот на Немунас и Нерис, подоцна станувајќи ханзеатско трговски центар и локација каде има важен замок, вистинскиот подем дојде на почетокот на дваесеттиот век кога промените кои дојдоа со војната и историјата го направи главен град на новата нација Литванија (Полјаците го анектирале Вилнус).

Со независноста и приматот, Каунас стана познат како „мал Париз“ како што уметниците и архитектите се собираа во градот што брзо растеше. Беа изградени нови предградија за да се справат со приливот на луѓе од селата, беа поставени нови паркови, улиците беа поплочени и исполнети со автобуси, а странските амбасади и важни владини згради беа подигнати во доминантниот стил од тоа време: Арт Деко со тешки призвуци на Баухаус. Денес ја има можеби најконцентрираната колекција на градби со убави Арт Деко згради било каде со Централната пошта, Големиот воен музеј Витаутас, Националната банка на Литванија, иконичната црква Христово Воскресение што се надѕира над градот, поранешната амбасада на Ватикан ( сега е галерија) и стадионот Жалгирис се особено импресивни примери. Сите вредат внимателно да се разгледаат. И доколку сакате нешто малку поинаку, можете дури и да престојувате во модернистичката вила на еден од најголемите локални архитекти, Стасис Кудок, дизајнерот на Поштата и стотици други градби- тоа е како временска капсула од 1930-тите.Добрите времиња од 1920-тите и раните 1930-ти, се разбира, не им беше судено да траат, а малку места беа повеќе шатлкул за големите сили отколку Литванија. А архитектурата е обликувана од геополитиката повеќе од која било друга уметност; можеби тоа е очигледно - на крајот на краиштата, не можете да ја сокриете зградата како исчезната импресионистичка слика во швајцарски трезор.

Така, независноста и последиците дојдоа како краток процут што брзо беше згаснат со Втората светска војна. Една четвртина од граѓаните биле Евреи и биле убиени во погром по германската инвазија во јуни 1941 година. Во еден инцидент во Каунас, 68 Евреи, наводно симпатизери на Советскиот Сојуз, биле претепани до смрт со железна шипка додека толпата гледала пред Гаражата Лиетукис. Многумина би рекле дека локалното население било немоќно да се спротивстави на нацистичките злосторства, но има и други сугестии кои упатуваат дека тие понекогаш биле учесници како и соработници и антисемитисти. Потоа дојдоа Советите, а после нив, период кога локалната мафија дополнително однесе се́ во пустош.

Сепак, доколку несомнено постои мрачна историја, има многу за славење во сегашноста.

Како што вели Марија Пулокајте, шеф на волонтерската програма: „После Советите и после мафијата во 1990-тите, не беше лесно место во кое може да се живее. Понекогаш се сметаше за многу опасно. Но, во последниве години Каунас почна да се развива и можете да видите дека сега постои вистинска гордост за градот. Да се ​​биде Европска престолнина на културата испраќа порака дека Литванија е дел од Европа и постигнува сличен квалитет на живот.После пандемијата, луѓето треба да чувствуваат дека животот се подобрува, така што се обидуваме на мал начин да им дадеме малку среќа, малку надеж, да им помогнеме да се вклучат во нивната заедница и културниот живот – да се биде европски град на култура значи дека е време да блеснеме, време да бидеме видени“.

И со околу 2,5 милиони туристи кои го преплавуваат градот, и покрај тоа што некои се резервирани поради близината до Русија по инвазијата на Украина, сепак со сигурност е виден. Но, она што се чини дека е вистинската придобивка да се стане европска престолнина на културата - иако сме во искушение да се потсмеваме на самата идеја, како Раб Си Несбит - не се посетителите оние кои ги носат аколадите и го освојуваат признанието, туку шансата што им ја даваат на жителите на триумфалниот град внимателно да размислат каде и кои се и да градат за иднината. Како таква, придобивката на Европска престолнина на Европа може да биде многу повредна отколку што изгледа на прв поглед.


извор: The Times

Comments


bottom of page