top of page

Мастодон како прибежиште за Твитер бегалцитеВо хаотичниот прв месец на сопственост на Твитер од Илон Маск, Твитер забележа двојни егзодуси.Откако веќе намали речиси половина од својот персонал, Маск во еден момент ненадејно им испрати ултиматум по мејл на останатите вработени: или останете во компанијата и посветете се да бидете хардкор“ или заминете со тримесечна отплата. Наводно, повеќе од илјада вработени ја избрале втората опција. Според некои проценки, дури деведесет отсто од персоналот на Твитер ја напушти компанијата. Во исто време, платформата забележала напуштање на корисници кои алармирани гледаа како Маск ги преуредува системите за верификација на компанијата, ги десеткува нејзините тимови за модерирање на содржината, твиташе теории на заговор и ги отуѓи вработените и спонзорите. До крајот на минатата недела, расположението на платформата беше наполна како погреб, а другата половина баханалии, бидејќи персоналот што заминуваше, се збогуваа на Твитер, а другите радосно се прашуваа дали страницата сè уште ќе биде таму до сабајле. Не помогна кога Маск објави, дека Доналд Трамп се враќа.

Дури и ако Твитер се тетерави, многумина од нас се прашуваат: каде можеме да одиме на друго место?


Досега, алтернативата за која најмногу се зборуваше не е конкурентен стартап од Силиконската долина, туку помалку познато парче софтвер со отворен код наречен Mastodon. Мастодон е една од групата на нови алатки за таканареченото децентрализирано социјално вмрежување, или она што понекогаш се нарекува федиверзум. Ова вклучува различни програми со отворен код кои се обидуваат да се позиционираат како замена за главните платформи - Pixelfed за Instagram, PeerTube за YouTube - дозволувајќи им на индивидуалните корисници да водат „федерација“ на автономни мини социјални мрежи, сите поврзани, но секоја има своја збир на основни правила и политики. Досега, овие локации беа ниш бизниси, привлекувајќи мали групи на рани корисници. Но, хаосот на Твитер предизвика Мастодон да забележи ненадеен пораст на мејнстрим интерес. Јуџин Рочко, неговиот дваесет и девет годишен творец, ми кажа дека во изминатиот месец Мастодон пораснал од триста илјади месечни активни корисници на речиси два милиони. На неодамнешниот видео разговор, тој изгледаше испиено и озбилно, како медицинар на ноќна смена. За да биде во тек со приливот на корисници на Мастодон, тој работи четиринаесет часовни денови - хардкор според повеќето стандарди.


Јуџин Рочко - основач на Мастодон

Рочко е роден во Русија во 1993 година, но се преселил во Германија кога имал единаесет години и на крајот студирал компјутерски науки на Универзитетот во Јена. Тој беше обожавател на Твитер во неговите рани години, кога имаше просперитетен екосистем за девелопери од трети страни, со аутсајдери способни да ја изградат платформата или да понудат алтернативни интерфејси. Но, бидејќи Twitter постепено го ограничуваше пристапот на програмерите до неговото API и другите алатки, почнувајќи од околу 2012 година, Рочко виде можност да создаде нешто подобро. Тој почна да работи на Mastodon во 2016 година, додека беше уште на училиште, и го лансираше истата година, подоцна добивајќи грантови од Samsung и Европската комисија. (Името е именувано по американски хеви-метал бенд, кој пак е именуван по изумрено суштество слично на слон.) Интерфејсот на Мастодон изгледа многу како оној на Твитер. Полето за внесување текст е лево наместо на горниот дел од екранот, а графичкиот дизајн е помалку исполиран, но темплејтот делува удобно и познато - Твитер за луѓе кои сакаат да се тргнат од Твитер.


Сепак, на други начини, Mastodon е дизајниран да негува средина многу различна од онаа на Twitter. Објавите имаат ограничување од петстотини карактери наместо двесте и осумдесетте на Твитер, така што луѓето често комуницираат во кратки пасуси, наместо со чисти еднократни линии. Статистиките како „favorites“ и „boosts“ кои на Твитер се нарекуваат „likes“ и „retweets“, во голема мера се скриени во тајмалновите на корисниците, што отежнува да се види што е популарно. Нема функција за цитирање твитови, и има малку алгоритамско сортирање на содржината. Самиот Mastodon води два од најголемите сервери, mastodon.social (двесте четириесет и шест илјади активни членови) и mastodon.online (осумдесет и седум илјади активни членови), но има илјадници други кои се разликуваат по големина од стотици членови до десетици илјади. Iain Triffitt, службеник за евиденција на Универзитетот за технологија во Сиднеј, кој е на Mastodon од 2017 година, го поминува поголемиот дел од своето време на tabletop.social, сервер за играчи на табла и aus.social, за објави специфични за Австралија. Секој сервер има „споделен јазик што не мора да се објаснува или толкува“, рече тој. Брајан Лојд, уредник на ирската веб-страница entertainment.ie, припаѓа на mastodon.ie, сервер фокусиран на Ирска со шеснаесет илјади активни членови. Неговиот извор е нешто како национален дигитален билборд, кој нуди благодарност за регионални пејзажи, видеа од TikTok кои зборуваат за сендвич со путер, и историски политички цртани филмови. Во споредба со Твитер, „ти не го чувствуваш истото ниво на непријателство таму“, ми рече Лојд, и нема „купишта на американски глупости преку кои треба да се прејде“.Кристофер Фенвик, британски писател и преведувач кој го продолжува својот докторат на Слободниот универзитет во Берлин, се приклучи на серверот mastodon.online на 3-ти ноември, една недела по преземањето на Twitter. „Имам интензивна, лична антипатија кон Илон Маск“, ми рече тој. Тој беше дел од книжевната заедница на колеги-академици и критичари на Твитер и имаше проблем да најде еквивалентен онлајн социјален круг на Мастодон. Така, заедно со Хјо Јун Канг, правен научник, тој создаде zirk.us, сервер посветен на „циркусот на уметноста и хуманитарните науки“. Има елегантно сертификувано лого како списание. Името доаѓа од URL-то што Фенвик го зачувуваше за евентуално литературно списание. Зиркус сега има повеќе од три илјади корисници, кои објавуваат за предавање литература од деветнаесеттиот век, читање Куран на арапски, гледање филмови на Јасуџиро Озу и, се разбира, лудориите на нивните мачки. Се приклучив на 15 ноември и најдов атмосфера слична на онаа во ерудитно кафуле, каде што наместо да се вика, се мрморат разговорите. Софтверот на Мастодон е „подобар за оваа мала заедница од Твитер - генерално е попријателска средина, охрабрувачка, помалку борбена интеракција“, ми рече Фенвик. Со оглед на тоа што сегашниот френетизам на Твитер може да предизвика некои луѓе да клапнат во резигнираност, поинтимниот амбиент на Мастодон поттикнува банален, лично дневничење, што ги карактеризираше раните денови на Твитер. Плус, како што објави еден корисник, „нема постојана, трескавична дискусија за непредвидливиот, но моќен чудак кој го поседува местото“.
Поради недостаток на надзор на една компанија, децентрализираните социјални медиуми ја ставаат одговорноста на индивидуалните домаќини. Фенвик ми рече дека „воопшто нема потреба од техничко знаење“ за да се создаде простор на Mastodon, но домаќините мора барем да имаат свои сервери за податоци или да бидат подготвени да изнајмат простор. За Зиркус, Фенвик користеше платена услуга наречена masto.host, која се справува со целото одржување за вас - иако сега е затворена за нови сметки, поради зголемениот сообраќај. Фенвик ми кажа дека Зиркус моментално чини околу двесте и педесет долари месечно, трошок што ќе се зголемува како што расте неговата корисничка база. Домаќините често собираат средства за да ги подмират трошоците; дури и работата на Рочко во изградбата на Мастодон е финансирана од Патреон кој сега достигна околу триесет илјади долари месечно како залог. Домаќините мора да служат и како свои безбедносни службеници, извршувајќи ја секојдневната работа на умереноста на содржината. Фенвик рече дека тој и Канг се занимаваат со околу десет објави дневно кои нивните корисници ги означиле како проблематични, а повеќето од нив објавуваат од сметки на други сервери кои ги вознемируваат корисниците на Зиркус. Тие мораа целосно да блокираат уште пет други сервери на Mastodon бидејќи во нив доминираше расизам или говор на омраза. Само затоа што Мастодон е децентрализиран не значи дека е без токсично однесување. Но, за разлика од Твитер, ако не ви се допаѓаат политиките на кој и да управува со вашиот сервер, секогаш можете да ја преместите вашата сметка на друг.


Корисниците кои сакаат да имаат живо, разновидно искуство на Mastodon, исто така, треба да се потрудат. На Твитер, се најавувате на вашата сметка и веднаш сте втурнати во навалицата на „глобалниот градски плоштад“, за добро или зло. На Mastodon, можете да стартувате сметки на онолку сервери колку што сакате, но мора да се најавите на секој по ред, како секој да е своја посебна социјална мрежа. Серверот на кој е хостиран вашата сметка е вграден во вашето корисничко име (моето е @chaykak@zirk.us) и станува еден вид домашна база.

Има и алатка наречена Debirdify која може да ви каже кои корисници на Твитер што ги следите се веќе на Mastodon. Но, вградената фрикција и фрагментација на Мастодон ја отежнуваат комуникацијата со многу луѓе одеднаш. Можете да гледате во серверите на кои не припаѓате, како љубопитен турист, но нема да можете да објавувате на нивните фидови.


Новинарите отсекогаш биле една од најзависните корисници на Твитер. Се потпираме на платформата за споделување и следење на најновите вести во реално време и за вклучување во опасен разговор со колегите од индустријата. Може ли Мастодон, со своето целисходно темпо и оградена структура, да исполни слична функција? На 4-ти ноември, новинарот Адам Дејвидсон (поранешен писател на персоналот за The New Yorker) го создаде journa.host, сервер Mastodon за новинари чии идентитети се проверуваат пред да се приклучат. Брзо доби финансирање од дипломираниот факултет за новинарство на Куни и привлече група администратори волонтери, вклучително и Зак Еверсон, писател на персоналот во Форбс, кој ми кажа дека го гледа тоа како можност да им дозволи на новинарите „да ги прилагодат правилата на она што е најдобро за нашето професија, наместо да мора да ги следите каприците на корпорацијата“. Додека Твитер е отворен за секого, на journa.host администраторите одредуваат кому треба да му се дозволи да се придружи. Минатата недела, хонорарниот писател Џеф Мејш, меѓу другите, се пожали на Твитер дека серверот го одбил затоа што е неквалификуван, а неговите администратори веќе се вплеткаа во збркани прашања за модерирање на содржината. Успеав да создадам сметка на journa.host со мојата работна е-пошта; досега најчесто наоѓав членови кои објавуваат фотографии од храна, промовираат свои приказни и изразуваат збунетост за самиот софтвер. Можеби е потивко и побезбедно, но нема чувство на итност што доаѓа од известувачите кои комуницираат со пошироката публика. Атмосферата на „clubhouse“, како што ја нарече еден од другите администратори на серверот, е далеку од јавен плоштад.


Во текот на изминатата деценија, бевме условени да размислуваме за животот на социјалните мрежи како немилосрдно барање внимание од што е можно повеќе луѓе. Целта е да се дере во празнината, доволно гласно за можеби да допре до толпа туѓинци. Фенвик, од Zirkus, го опиша Mastodon како „дизајниран да биде против виралноста“, што за многу корисници е токму неговата привлечност. Рочко ми рече: „Мислам дека влегуваме во друга парадигма на социјалните медиуми“. Дел од она што го прави Твитер фасцинантен е френетичното темпо, разговорот, непредвидливоста. Сè уште не знаеме како би изгледал Интернет со помала виралност или дали би бил толку привлечен како она што беше претходно. Но, охрабрувачко е, откако го гледаме непредвидливиот Твитер деспотизам на Маск, да се замислат простори управувани од заедницата кои се исто толку добри како домаќините кои ги модерираат и луѓето што ги привлекуваат. Можеби поминуваме низ колективен период на повторно учење и преиспитување на она што ни треба и сакаме од нашиот дигитален живот. Рочко ми рече: „Делумна толеранција за бавноста е препорачана“.


Кајл Чајка е писател кој придонесува за The New Yorker и автор на „The Longing for Less: Living with Minimalism“.

Пријавете се за нашиот дневен билтен за да ги добивате најдобрите приказни од The ​​New Yorker.


Извор: Кајл Чајка, The New Yorker

22 ноември 2022 година


コメント


bottom of page