top of page

Дали BET има проблем со инклузивноста како што посочува Lil Nas X?

Без разлика дали станува збор за патики со крв или сатанска паника, на Лил Нас Икс (Lil Nas X)не му се непознати контроверзиите.
Минатата недела, тој реагираше на Твитер откако доби „нула номинации повторно“ на наградите BET, каде што беше отфрлен во категории како што се изведувач на годината, најдобра соработка и албум на годината. Пропустот е особено еклатантен имајќи предвид дека бројот - еден сингл „Industry Baby“ и „Montero (Call Me By Your Name)“ доби комбинирани пет номинации на овогодинешното доделување на Греми, иако 23-годишниот рапер на крајот си отиде дома со празни раце. Лил Нас Икс е е номиниран на наградите BET од 2020 година, кога загуби за најдобар нов изведувач од Roddie Rich. (Ова е и покрај фактот што хитот на Lil Nas X, „Old Town Road“, помина 19 недели на врвот на Billboard Hot 100 на пат да стане првиот сингл со дијамантски сертификат во последните 22 години.) Оттогаш, тој не само што стана една од најголемите светски поп ѕвезди, но веројатно највидливиот отворено геј црн музичар во индустријата денес.


Контрастот на неговата нагорна траекторија и недостатокот на признанија од BET не му избега на вниманието. „Едноставно чувствувам дека црните геј луѓе мора да се борат за да бидат видени на овој свет“, рече Лил Нас Икс во оттогаш избришаниот твит, „и дури и кога ќе стигнеме до врвните производители се обидуваме да се преправаме дека сме невидливи“. BET одговори на објавата во соопштение во кое тврди дека тој не бил номиниран од независниот гласачки фонд на шоуто за награди, кој, како што се вели, „се состои од ценета група од речиси 500 професионалци за забава“. Мрежата рече дека „ќе продолжи да ја поддржува уметноста, креативноста и музикалноста на Лил Нас Икс“, но не прецизираше како ќе го стори тоа. (Ниту Лил Нас Х, ниту БЕТ не одговорија на барањата за коментар за оваа приказна.)


Со неуспехот да го номинира Лил Нас Икс, наградите BET помагаат во влошувањето на квир луѓето, и нивното бришење додека се одржуваат многу од истите структурни слепи точки како и другите наградни шоуа. Да се ​​промовира како шоу што е „за нас, од нас“ значи дека наградите BET мора да ги почитуваат сите делови на црното искуство - не само она што се вклопува во хетеронормативна форма. Време е шоуто конечно да го интегрира квир искуството во својата дефиниција за црна извонредност. Како мрежа, BET има спорна историја за тоа како се ангажира со црните ЛГБТК заедници. Во 2013 година, интернет славната личност Б. Скот, која се идентификува како транс и небинарна, поднесе тужба за дискриминација на работното место во вредност од 2,5 милиони долари против BET и нејзината матична компанија, Viacom. Скот тврдеше дека биле изложени на трансфобија откако биле ангажирани како дописник за црвениот тепих пред прикажувањето на наградите BET. Во отвореното писмо, Скот тврди дека мрежата се обидела да ги принуди да носат помашка облека за да се осигура дека спонзорите на шоуто ќе се чуствуваат„удобно“ и рече дека на крајот биле ослободени од нивните должности поради конфликтот. Пејачката и актерка Адриен Балон на крајот беше избрана како замена.

Не се работи само за фактот дека БЕТ ме принуди да ја соберам косата,туку и ме замоли да ја избришам шминката, ме натера да се пресоблечам и ме спречи да носам штикли“, се наведува во писмото Скот. „Повеќе е тоа што менталитетот и средината создадени од BET ме натераа да се чувствувам ‘помалку од’и дека нешто не е во ред со тоа што сум јас како личност“. Иако Скот на крајот се спогоди со BET надвор од судот за необјавена сума, прашањата поврзани со ЛГБТК луѓето продолжија да ја мачат мрежата. Минатата година, наградите BET, наводно, не објавиле реклама поднесена од основачот на TransLash, Имара Џонс, која повикува на прекин на насилството врз црните транс жени. Како што тврди Џонс во отвореното писмо, БЕТ даде зелено светло за рекламата, но избра да не ја емитува. Мрежата негираше дека била вклучена во донесувањето на одлуката во изјава за вестите Them фокусирани на ЛГБТК теми. Кога станува збор за самите BET награди, многу малку отворени ЛГБТК уметници некогаш биле номинирани. Карди Би(Cardi B)која е бисексуалка, го зеде албумот на годината за Invasion of privacy во 2019 година и е единствената квир музичарка што го направила тоа. Ниту еден друг експлицитно out уметник не е номиниран за Албум на годината, иако претходните и сегашните номинирани Меган ди Сталион, Тајлер ди Криејтор и Дожа Кет( Megan Thee Stallion , Tyler the Creator и Doja Cat )навестија дека се квир.