top of page

Дали BET има проблем со инклузивноста како што посочува Lil Nas X?

Без разлика дали станува збор за патики со крв или сатанска паника, на Лил Нас Икс (Lil Nas X)не му се непознати контроверзиите.
Минатата недела, тој реагираше на Твитер откако доби „нула номинации повторно“ на наградите BET, каде што беше отфрлен во категории како што се изведувач на годината, најдобра соработка и албум на годината. Пропустот е особено еклатантен имајќи предвид дека бројот - еден сингл „Industry Baby“ и „Montero (Call Me By Your Name)“ доби комбинирани пет номинации на овогодинешното доделување на Греми, иако 23-годишниот рапер на крајот си отиде дома со празни раце. Лил Нас Икс е е номиниран на наградите BET од 2020 година, кога загуби за најдобар нов изведувач од Roddie Rich. (Ова е и покрај фактот што хитот на Lil Nas X, „Old Town Road“, помина 19 недели на врвот на Billboard Hot 100 на пат да стане првиот сингл со дијамантски сертификат во последните 22 години.) Оттогаш, тој не само што стана една од најголемите светски поп ѕвезди, но веројатно највидливиот отворено геј црн музичар во индустријата денес.


Контрастот на неговата нагорна траекторија и недостатокот на признанија од BET не му избега на вниманието. „Едноставно чувствувам дека црните геј луѓе мора да се борат за да бидат видени на овој свет“, рече Лил Нас Икс во оттогаш избришаниот твит, „и дури и кога ќе стигнеме до врвните производители се обидуваме да се преправаме дека сме невидливи“. BET одговори на објавата во соопштение во кое тврди дека тој не бил номиниран од независниот гласачки фонд на шоуто за награди, кој, како што се вели, „се состои од ценета група од речиси 500 професионалци за забава“. Мрежата рече дека „ќе продолжи да ја поддржува уметноста, креативноста и музикалноста на Лил Нас Икс“, но не прецизираше како ќе го стори тоа. (Ниту Лил Нас Х, ниту БЕТ не одговорија на барањата за коментар за оваа приказна.)


Со неуспехот да го номинира Лил Нас Икс, наградите BET помагаат во влошувањето на квир луѓето, и нивното бришење додека се одржуваат многу од истите структурни слепи точки како и другите наградни шоуа. Да се ​​промовира како шоу што е „за нас, од нас“ значи дека наградите BET мора да ги почитуваат сите делови на црното искуство - не само она што се вклопува во хетеронормативна форма. Време е шоуто конечно да го интегрира квир искуството во својата дефиниција за црна извонредност. Како мрежа, BET има спорна историја за тоа како се ангажира со црните ЛГБТК заедници. Во 2013 година, интернет славната личност Б. Скот, која се идентификува како транс и небинарна, поднесе тужба за дискриминација на работното место во вредност од 2,5 милиони долари против BET и нејзината матична компанија, Viacom. Скот тврдеше дека биле изложени на трансфобија откако биле ангажирани како дописник за црвениот тепих пред прикажувањето на наградите BET. Во отвореното писмо, Скот тврди дека мрежата се обидела да ги принуди да носат помашка облека за да се осигура дека спонзорите на шоуто ќе се чуствуваат„удобно“ и рече дека на крајот биле ослободени од нивните должности поради конфликтот. Пејачката и актерка Адриен Балон на крајот беше избрана како замена.

Не се работи само за фактот дека БЕТ ме принуди да ја соберам косата,туку и ме замоли да ја избришам шминката, ме натера да се пресоблечам и ме спречи да носам штикли“, се наведува во писмото Скот. „Повеќе е тоа што менталитетот и средината создадени од BET ме натераа да се чувствувам ‘помалку од’и дека нешто не е во ред со тоа што сум јас како личност“. Иако Скот на крајот се спогоди со BET надвор од судот за необјавена сума, прашањата поврзани со ЛГБТК луѓето продолжија да ја мачат мрежата. Минатата година, наградите BET, наводно, не објавиле реклама поднесена од основачот на TransLash, Имара Џонс, која повикува на прекин на насилството врз црните транс жени. Како што тврди Џонс во отвореното писмо, БЕТ даде зелено светло за рекламата, но избра да не ја емитува. Мрежата негираше дека била вклучена во донесувањето на одлуката во изјава за вестите Them фокусирани на ЛГБТК теми. Кога станува збор за самите BET награди, многу малку отворени ЛГБТК уметници некогаш биле номинирани. Карди Би(Cardi B)која е бисексуалка, го зеде албумот на годината за Invasion of privacy во 2019 година и е единствената квир музичарка што го направила тоа. Ниту еден друг експлицитно out уметник не е номиниран за Албум на годината, иако претходните и сегашните номинирани Меган ди Сталион, Тајлер ди Криејтор и Дожа Кет( Megan Thee Stallion , Tyler the Creator и Doja Cat )навестија дека се квир.
(Страницата на Википедија на Doja Cat ја опишува како „релативно тивка за нејзиниот личен живот“.) Само неколку квир женски музичари некогаш добиле какво било признание во која било категорија, а неколкуте кои ги вклучуваат Џанел Моне, Келани и Азелија Бенкс (Janelle Monae, Khelani и Azalea Banks). Ниту еден од тие уметници не победи.Кога станува збор за квир мажи, листата на победници е исклучително кратка: Sam Smith ја освои наградата за најдобар нов изведувач во 2015 година, откако излезе како квир една година порано (иако, интересно, Смит е бел). Френк Оушн(Frank Ocean )допрва треба да си земе награда од BET и покрај тоа што објави два од најпознатите албуми во изминатата деценија: Channel Orange и Blonde. Тој доби две номинации за микстејпот Nostalgia, Ultra во 2011 година на BET Hip Hop Awards — посебно шоу кое ги слави достигнувањата во хип хопот — пред да отвори за неговата сексуалност следната година. Иако некои може да тврдат дека Лил Нас Икс бил исклучен затоа што неговата музика повеќе се приклонува кон поп од типичниот добитник на BET награди, тоа објаснување не држи вода. Beyonce, чија музика се протега на поп, ар-ен-би и хип хоп, е најчесто номинираниот изведувач во историјата на шоуто, со 33 награди. Дожа Кет ги предводи сите номинирани на овогодинешните награди со шест понуди, а Лизо(Lizzo )доби пет номинации во 2020 година. Наградите BET не се единственото наградно шоу кое продолжува да ги маргинализира недоволно застапените уметници. Обоените музичари долго време беа ставени на страна на Греми, каде што само 11 црни уметници некогаш ја добија наградата за албум на годината. Пред изненадувачката победа на џез-музичарот Џон Батис (John Batiste ) претходно оваа година за We Are, Herbie Hankock беше последниот црнец изведувач што го однесе дома AOTY во 2008 година за River: The Joni Letters, албум на Џони Мичел . Лорин Хил, последната црна жена што ја освои наградата, ја заработи AOTY(албум на годината) во 1999 година за нејзиното соло деби. Познатите музичари како Бијонсе(Beyonce), Мараја Кери(Mariah Carey) , H.E.R., Ријана(Rihanna), Индија Ари(India Ari) и Ела Фицџералд(Ella Fitzgerald) се префрлени во категоријата, обично во корист на белите уметници. Арета Френклин (Aretha Franklin) никогаш не била номинирана.


Бијонсе е особено илустративен пример за феноменот, во кој дури и на најголемите мегаѕвезди во музиката им недостасува институционална моќ меѓу водечките чувари на индустријата.
Со 79 номинации, Бијонсе е најноминираната жена уметник во историјата на Греми, но поголемиот дел од нејзините 28 победи се префрлени во пониските категории R&B и Urban Contemporary. Овие награди ретко се емитуваат на шоуто. Меѓу најдобрите категории на вечерта, таа има само една победа: Песна на годината за „Single Ladies (Put a Ring on It)“ во 2010 година. Наградите на BET треба да направат големи промени за да се осигури дека нема да ги повторуваат истите нееднаквости што ги спречија другите награди да ги препознаат талентираните, заслужни изведувачи. Мрежата веќе почна да прави одреден напредок во својата оригинална програма, емитувајќи ги емисиите Бумеранг и Дваесетите години според сценариото на Лена Вејт(Lena Waithe), од кои втората ја прикажуваше првата буч-жена на каналот како главна улога.
Откако тужбата на Б. Скот беше решена, тие влегоа во историјата во 2021 година како прва транс личност која била извршен продуцент и водител на сопственото BET шоу: Twenties After Show, придружник на втората сезона на полуавтобиографската комедија на Вејт.
Ова се чекори, иако мали, во вистинската насока, но потребен е поголем напредок за да се решат прашањата кои долго време го мачат BET. Започнува со внесување на повеќе квир таленти. Откако беа прозвани поради недостигот на различност во нивните номинирани, и Греми и наградите на Академијата ги проширија својот гласачки опсег со фокус на историски недоволно застапените групи. Од 2.900 нови членови на Греми поканети во 2021 година, 48 отсто биле жени, а 32 отсто црни.


Од своја страна, Лил Нас Икс уште еднаш докажува дека секој публицитет може да го претвори во добар публицитет. Во вторникот, тој твитна фрагмент од новата песна со наслов „Late to Da Party“, која започнува со „Fuck BET!“ пеење. Тоа е доказ за неговата уметност дека на Лил Нас Икс никогаш не му било потребно одобрение од гласачите на BET Awards за да напредува. Кога шоуто го покани да настапи минатата година - можеби надевајќи се дека ќе го реши недостатокот на квир застапеност меѓу номинираните - тој бакна машки резервен танчер на сцената додека ја изведуваше „Montero (Call Me By Your Name)“, приказ на неоправдана квир сексуалност што беше прв за настанот.

Тоа беше потсетник дека уметниците можат да ја користат платформата на BET за да бидат радикално, автентично самите себе, само ако им се даде шанса. Кристин Кори е виш писател во VICE. Превод: Дивотно

Comments


bottom of page