top of page

Погледнете два од номинираните документарци за Оскар

Номинациите за деведесет и петтото доделување на Оскарите вклучија пет номинации за филмови продуцирани од Њујоркер. Меѓу номинираните на магазинот има и пар кратки документарни филмови (заедно со трио филмови кои се натпреваруваат во категориите за најдобар анимиран и краток акционен филм). Номинациите го зголемуваат вкупниот број на номинации за Оскар добиени од Њујоркер на петнаесет, и означува рекорд за списанието во една година.


Два од Њујоркер филмовите ќе се натпреваруваат во категоријата Најдобар краток документарен филм. “Странец на портата“, во режија на Џошуа Сефтел, ја раскажува приказната за Ричард (Мек) Мекини, поранешен маринец од Индијана, кој се враќа во својот роден град по обиколките на должност во Ирак и Авганистан. Борејќи се со пост-трауматско стрес нарушување и совладан од исламофобијата, Мекини планира напад на локална џамија, но, кога ќе почне да поминува време на собири, ќе наиде на верска заедница која го прифаќа и длабоко го менува. Сефтел, кој заработи номинации за наградите Еми и Пибоди за претходниот проект „Тајниот живот на муслиманите“, изјави за Њујоркер дека авганистанските бегалци во неговиот последен филм се „вистински херои од реалниот живот“. „Во време на поделеност и омраза, „Странец на портата“ не потсетува на нашата заедничка човечност“, рече тој.


Втор номиниран Њујоркер филм, за најдобар краток документарен филм, “Извлекување”, беше режиран од филмскиот тим на сестра и брат Евгенија Арбугаева и Максим Арбугаев. Филмот го следи морскиот биолог кој живее на оддалечена плажа на сибирскиот Арктик, каде што ги мери често смртоносните ефекти од климатските промени врз популацијата на моржот во регионот. Додека живееле со својот субјект во мала колиба опкружена со мноштво животни, режисерите доживеале мешавина на клаустрофобија и стравопочит. „Тоа што беше сведок на огромното собирање на моржови и гледањето на страдањата што ги предизвикува климатските промени беше срцепарателно“, рече Арбугаева, родена во регионот. „Се надеваме дека нашиот филм ќе допре до срцата на луѓето и ќе го информира нивното разбирање за ранливоста на природниот свет на Арктикот“.bottom of page