top of page

Студент во костец со Путин и неговите олигарси

Путин често, речиси секојдневно патува со авион на релација Москва - Ст.Петербург. Авион ги собра руските дипломати од САД en masse од Вирџинија вчера. Откако ги прогласија санкциите Алишер Усманов следното утро отиде за Малдиви. Како ги знаеме овие информации - американскиот тинејџер од Флорида Џек Свини има бот твитер акаунти каде ги следи авионите на руските олигарси, Путин, а од скоро и нивните јахти.


Свини влезе во вестите откако Елон Маск во Јануари му понуди $5000 за да го исклучи твитер ботот каде го следи неговиот приватен авион. Коментаторите на оваа вест по амерканските медиуми беа скандализирани бидејќи сфатија доколку најбогатиот човек на светот е толку лесно разоткриен тогаш кои се шансите за ситни селебрити личности?!

Но откако Русија тргна со инвазија на Украина, и глобалниот хакерски капацитет е насочен кон Путин и путиновата Русија, Џек Свини немаше некоја дилема што ќе прави следно, иако не му требаат хакерски таленти за да ја изведе оваа операција. Само интелигенција, желба и храброст. Многу храброст. На 26 февруари, два дена откако Русија ја нападна Украина ги направи овие два автоматизирани акаунти.

Студентот од Флорида има нова цел на Твитер: луксузните јахти на руската елита. Џек Свини во саботата го создаде @RussiaYachts, Твитер бот кој го следи и објавува местото каде се наоѓаат супербогатите Руси на вода. Од недела попладне, на сметката имаа над 9.300 следбеници.


„Продолжив да добивам сè повеќе луѓе во моите директни пораки велејќи: „Можете ли да ги правите и јахтите? Така, го направив тоа“, изјавил Свини во интервјуто за Вол стрит џурнал.


Неговиот профил @RussiaYachts ги следи движењата на 23 луксузни јахти, од кои некои се во сопственост на истите руски милијардери што ги следи кога летаат на @RUOligarchJets. Г-дин Свини го создаде и @PutinJet, кој ги следи авионите што веројатно ги користел рускиот претседател Владимир Путин.


Неговиот профил @RUOligarchJets собра скоро 395.000 следбеници од неделата, додека авионите за следење бот поврзани со г-дин Путин имаа над 102.000 следбеници. Ботови за следење авиони на г-дин Свини се потпираат на јавни податоци од авионски транспондери кои ја логираат должината, географската ширина и надморската височина и ја пресметуваат локацијата врз основа на алгоритам што тој го создал во 2020 година. За јахтите, г-дин Свини се потпира на слични податоци што доаѓаат од безбедносните уреди на одборот што ги пренесуваат и следат локациите на големите бродови.


Засега, тој ја ажурира својата програма за следење рачно секој пат кога податоците се менуваат. За да добие целосен пристап до базата на податоци на системот за автоматска идентификација која ги собира информациите, г-дин Свини ќе мора да плати за тоа, рече тој.


„Не сум навистина сигурен колку би чинело, бидејќи има различни опции“, рече тој. „Засега тоа го правам само рачно, додека не можам да го автоматизирам“.


Г-дин Свини рече дека една работа е поедноставна за следење на јахти преку авиони: многу е полесно да се открие кој олигарх кој брод поседува.


Од почетокот на војната, многу руски олигарси беа ставени на списоци со санкции од САД, Европската унија, Велика Британија и други, подложувајќи ги нивните јахти, трофејни недвижности и други луксузи - се замрзнати меѓу другите ограничувања. Западните влади велат дека овие олигарси профитирале од блиските врски со г-дин Путин. Увидот претвори група претежно таинствении сомнителни функционери и деловни луѓе во некои од најтесно следените поединци во светот. Ние знаеме дека и локалните македонски милионери, а можеби и милијардери ја знаат предноста на таинственоста и животот во сенки наспроти транспарентноста.


Властите запленија голем број суперјахти и имот во сопственост на некои од санкционираните руски милијардери.

Тој рече дека Маск побарал од него во приватни пораки да ја избрише сметката, наведувајќи ги грижите за личната безбедност. Г-дин Свини одговори дека ќе го симне @ElonJet во замена за нов Tesla Model 3. Господинот Свини рече дека никогаш не се слушнал со г-дин Маск.

Kommentare


bottom of page