top of page

Градинарството во август е делумно припрема за есенва

Размножете и поделете ги повеќегодишните цвеќиња


Август е најдобро време за копање и делење на повеќегодишни цвеќиња во вашата градина (како што се хоста, булки, крин, дневен крин, украсни треви, пампаси, и брадеста перуника) . Користете лопата за да го подигнете растението од земја, внимавајќи да го оштетите кореновиот систем што е можно помалку. Кога грутката е надвор од земјата, користете голем градинарски нож или лопата за да ја исечете на помали парчиња. Потоа, повторно засадете ги помалите парчиња или делчиња што е можно поскоро.Совет: некои повеќегодишни цвеќиња, како што се брадестиот ирис и украсните треви, имаат тенденција се сушат во центарот. Кога ќе ги поделите овие едногодишници, исечете ги околу центрите и фрлете го мртвото ткиво во купот со компост.


Есенски бои


Дајте му на вашиот граничник, цветна бомба во касното лето ( најинтензивна помош на бои би добиле со дарежливата помош на хризантемите). Достапни во речиси неограничен избор на бои, облици и форми на цвеќе, хризантемите одлично се вклопуваат со секој тип декор во градината. Плус, бидејќи тие се продаваат кога се пупки или кога веќе цветаат, тие ќе додадат инстант влијание на саксиите, жардинерите или граничниците. Нивните цвеќиња богати со нектар привлекуваат различни разнобојни опрашувачи, вклучувајќи ги и пеперутките. Измешајте едноцветни и двоцветни сорти со астери, панси и други есенски цветови.*Хризантемите се достапни во две општи категории: од цвеќарница и за градини. Цвеќарниците се идеја за подарување, но ако сакате боја за вашата цветна граница, погрижете се да купите градинарски хризантеми кои се доволно отпорни за да толерираат надворешни услови.


Заменете ги едногодишните цвеќиња


До крајот на летото, некои едногодишни цвеќиња може да изгледаат малку истрошени и дотраени. Затоа добро би дошло едно општо преуредување на вашите саксии и жардинери со тоа што ќе донесете нови и свежи, подготвени за расцутување годишни цвеќиња за студената сезона, кои ќе го продолжат шоуто на боите во текот на есента. Само нежно извлечете ги мртвите или прецветани годишници, додајте малку свежа земја и ставете ја замената. Толку е лесно!


Бидете креативни кога избирате годишници за замена. Тоа е вашата шанса да експериментирате со нешто што никогаш порано не сте чувале за да видите како тоа ќе функционира за вас.


Нови саксии за домашните растенија


Ако на вашите собни растенија сте им овозможиле летен одмор на отворено, веројатноста е дека тие одговориле со многу нов раст. Ако е така, август е совршено време да ги преместите во поголем сад со свежа почва за саксии. Ова им дава време на растенијата да се прилагодат на нивното ново куќиште пред да пристигне студеното време на есен. Еден од најдобрите начини да знаете дали вашето растение е подготвено за пресадување е да ја проверите дренажната дупка на садот. Ако најдете корени кои се протнале низ дренажната дупка, тоа значи дека вашето растение станува преголемо за неговата саксија. Изберете нов сад што е малку поголем од стариот.Користете мешавина без земја за саксии кога садите. Избегнувајте да користите почва од вашата градина бидејќи структурата на почвата не е идеална за одгледување во скасии и може да содржи штетници од инсекти, болести или семиња од плевел.Војна против плевелите и тревите


Ако сте ги одложувале работите со плевелот во градината, август е време конечно да се фатите во костец со нив. Тоа е затоа што, како што сезоната на растење завршува, годишните и повеќегодишните плевели почнуваат да произведуваат илјадници семиња кои ќе никнат во вашата градина следната пролет. Ако не се контролираат, овие досадни напасти стануваат исклучително тешко да се елиминираат. Најдобро време за справување со плевел е веднаш по дожд кога почвата е сè уште влажна. Ако врнежите се ретки, наводнете ја вашата градина темелно ноќта пред да започнете со нападот. Можете да влечете плевел со рака или да користите мотика. Само не заборавајте да ги отстраните корените. Плевелите, како што се лисецот или тушот, брзо се обновуваат од кој било корен оставен во почвата. Веднаш штом ќе го отстраните плевелот, покријте ја областа со густа прекривка од компост, слама, лисја или рендана кора.Секогаш одржувајте остар раб на вашите алатки за плевење. Чувајте турпија при рака и заострете ја мотиката секогаш кога работите. Колку е поостро сечилото, толку побрзо ќе ја завршите работата и ќе биде полесно.


Засадете повеќегодишни и грмушки


Доцното лето е совршено време за засадување на повеќегодишни и цветни грмушки во многу области. Тие ќе се вкорени за време на студеното, влажно есенско време и ќе бидат подготвени да цветаат следната пролет и лето. Некои добри кандидати за садење сега вклучуваат хортензии, разни седуми, украсни треви, пампаси, божури, дневни лилјани, лилјани, брадест ирис. Само бидете сигурни дека ги одржувате вашите нови растенија добро наводнети ако времето е топло и суво. Мулчирањето на креветите, исто така, помага да се зачува влажноста на почвата. Во посвежите и планински места, покријте ги новите насади со заштитно ќебе од слама или лисја во текот на нивната прва зима. Почекајте земјата да замрзне во доцна есен пред да ја покриете.
Најдобро е да ги обележувате а потоа чувајте ги ознаките на растенијата на безбедно место, така што следната пролет ќе можете да ги идентификувате вашите повеќегодишни растенија додека го прекинуваат мирувањето.


Наводнување на зимзелените дрва и грмушки


Ако врнежите се ретки, не заборавајте да ги хидрирате зимзелените дрвја и грмушки. Бидејќи растенијата како што се зеленика и туја никогаш не одат целосно во мирување, нивните корени треба да бидат малку влажни за да му помогнат на растението да ги преживее зимските ветрови што сушат, особено ако живеете на планина или ладно. Ако почнете да наводнувате зимзелени растенија сега, тие ќе имаат многу влага во почвата околу нивните корени пред ниските температури да го оневозможат наводнувањето. Ново засадените зимзелени растенија се особено подложни на сува почва, затоа погрижете се да добиваат најмалку еден сантиметар вода неделно.
Цревата за натопување се одличен начин за наводнување на новозасадените зимзелени растенија. Цревото дозволува водата полека да навлезе во почвата за да нема отпадни истекувања.


Берење на зачините, чаевите и лековитите билки


Иако билките може да се берат во текот на летото, есенцијалните масла одговорни за нивниот најинтензивен вкус и арома доаѓаат кон крајот на летото, непосредно пред да расцветаат растенијата. Сецнете го растението рано наутро откако ќе се исуши росата, но пред да се загрее денот. Еден од најлесните начини за складирање на зачините е да ги исплакнете под ладна вода, да ги исецкате крупно и да ги ставите во калапи со коцки мраз исполнети со вода. Потоа, едноставно ставете ги послужавниците во замрзнувачот и извадете ги замрзнатите билки колку што ви требаат.Престанете со кастрење на повеќегодишни билки како што се тарагон, лаванда, жалфија, оригано и мајчина душица најмалку еден месец пред последниот очекуван мраз. Кастрењето поттикнува нов раст кој нема да има време да се утврди пред да дојде студеното време.


Размислете за ѓубриво


Градинарите кај кои рано доаѓа ладното време, сега треба да престанат да ги хранат розите, дрвјата, грмушките и повеќегодишните цвеќиња. Хранењето на вашите растенија кон крајот на летото и есента поттикнува нов раст кој веројатно нема да ја преживее зимата. Со ставање на вашите растенија на диета сега, тие ќе зајакнат пред да паднат ниските температури.

Доколку живеете јужно или во потопли краеви, продолжете да ја оплодувате вашата градина за да стимулирате цветање до доцната есен.


Време за собирање на кромид и компири


Компирите и кромидот ќе бидат подготвени за берба штом зеленилото на растенијата стане кафеаво и отпадне. Внимателно копајте околу секое растение и подигнете го насадот од почвата. По копањето, користете ножици за кастрење за да го отсечете исушеното зеленило. Потоа, преместете ги компирите и кромидот на засенчена, добро проветрена локација една недела до десет дена за да се исушат. Процесот на сушење ја зацврстува кожата и го продолжува рокот на складирање. По сушењето, внимателно избришете го вишокот земја што се уште е прилепена на кромидот и компирите. Чувајте ги компирите во добро проветрени корпи или канти во темна просторија. Ако се изложени на светлина, складираните компири ќе станат зелени и ќе бидат неупотребливи. Кромидот може да се чува во мрежести кеси закачени од таванот во ладна, темна просторија.


И компирот и кромидот траат подолго кога се складирани и кога температурата во просторијата останува помеѓу 1.5 и 7 степени целзиусови.bottom of page