top of page

Мораме да ги поддржуваме жртвите и да работиме на создавање свет каде насилството е искоренетоВо аудио снимка од 2015 година до која неодамна дојде Дејли Меил, Амбер Херд наводно признава дека физички го малтретирала нејзиниот тогашен сопруг Џони Деп. Во 2016 година, Херд поднесе барање за развод од Деп и тврдеше дека тој физички ја нападнал повеќе пати во текот на нивниот 18-месечен брак. Истата година, откако Херд напиша колумна за Вашингтон пост за намерно отворено зборување за семејно злоставување, Деп поднесе тужба за клевета од 50 милиони долари против неа, во која делумно тврдеше дека таа била насилникот во нивната врска. (Херд претходно поднесе повеќе од 300 страници документи со детали за моделот на злоупотреба на Деп во нивната врска.) Меѓутоа, во протечената снимка, Деп навидум признава дека еден на друг си нанесувале физичко малтретирање. „Заминав синоќа. Искрено, ти се колнам, затоа што едноставно не можев да ја поднесам идејата за, повеќе физичко малтретирање еден на друг“, вели Деп. „Бидејќи доколку го продолживме, ќе станеше многу лошо. И бејби, ти го кажав ова еднаш. Смртно се плашам, ние сме ебано место на злосторство во моментов“. На друго место на снимката, Деп признава дека ја туркал Херд; Херд, исто така, таа потврдува дека го удрила Деп, но инсистира дека тоа било „шлаканица“ наместо „тупаница“, што Деп жестоко го негира. Херд, исто така, го предупредува Деп: „Не можам да ти ветам дека нема повторно да прејдам во физички напад. Боже, понекогаш толку сум лута што се губам“. На снимката има и минлива референца дека Деп го губи врвот на прстот во Австралија еден месец од почетокот на нивниот брак. Деп тврдел дека Херд „полудела“ кога ја замолил да потпише предбрачен договор, фрлајќи кон него шише со вотка, кое се скршило на мермерна плоча и му го скинало врвот на прстот. Меѓутоа, на истата снимка Херд вели дека Деп сам си го отсекол прстот за време на расправија бидејќи бил „пијан и крш од екстази“. Иако нема видео доказ за тврдењата на Херд или Деп, во 2016 година, ТМЗ објави видео на кое Деп крши шишиња и вреска со непристојни зборови кон Херд. За набљудувач, целата работа може да изгледа како виор од спротивставени обвинувања; Изгледа дека луѓето се принудени да заземаат страна кои се информирани од нивните сопствени перспективи и предрасуди, дискредитирајќи го еден наратив целосно во корист на другиот. Но, од клучно значење е да се спротивставиме на тој општествен инстинкт да се минимизира, демонизира или игнорира која било од овие извештаи.

Секој од нас познава некој кој бил директно погоден од сексуално или семејно насилство.

Кога се предаваме на поривот злоупотребата да ја гледаме како бинарна - еден насилник, една жртва - ги правиме нашите заедници, нашите семејства и нашите најблиски помалку безбедни. Испраќаме порака дека нема да ги слушаме нивните приказни, да сочувствуваме со нивната болка и да ги задоволиме нивните потреби. На овој начин, случајот на Деп и Херд може да ни помогне да ги испитаме начините на кои се држиме до митовите за „совршена жртва“ и „типичен насилник“ на штета на сите преживеани на злоупотреба. Со прифаќање дека сторителите на злоупотреба често се и жртви, можеме подобро да ја разбереме и да се осврнеме на динамиката на меѓучовечко насилство. Откако Дејли Мејл ја објави снимката, некои корисници на Твитер почнаа да го циркулираат хаштагот #JusticeForJohnnyDepp за да го свртат многу потребното внимание на фактот дека мажите можат да бидат жртви на насилство од интимни партнери (IPV), иако тоа ретко се препознава. Тие се во право: Според Центрите за контрола и превенција на болести, околу секој трет маж доживува сексуално насилство, физичко насилство и/или демнење од страна на интимен партнер во текот на нивниот живот. Студијата од 2011 година во Журналот за судска и правна медицина покажа дека меѓу 535 случаи на машки жртви на ИПВ, околу 64 отсто биле во брак со жени сторители. Ова не е прашање што ги засега само цис хетеро мажите : Според прегледот објавен во 2015 година од Институтот Вилијамс, 26,9 проценти од геј мажите ќе доживеат IPV ​​во текот на нивниот живот. И истражувањето објавено во 2010 година од страна на шкотскиот ЛГБТ Проект за домашна злоупотреба покажа застрашувачки нивоа на семејна злоупотреба врз трансродовите луѓе, при што 73 отсто изјавиле дека доживеале трансфобично емоционално злоставување од партнерот. Стигмата спречува многу мажи кои преживеале семејна злоупотреба да се појават затоа што мислат дека нема да им се верува или дека луѓето ќе претпостават дека „направиле нешто за да го заслужат тоа“.


Удирањето, клоцањето, удирањето со тупаници или емоционалното и вербалното малтретирање на мажите генерално се смета за помал прекршок ако тоа е одмазда за нешто што генерално се смета за лошо однесување, како што е изневерувањето. Има огромна разлика помеѓу бранењето и поттикнувањето насилство, но кога станува збор за мажи кои преживеале насилство, честопати не можеме да ја препознаеме границата меѓу нив. За жал, набргу откако #JusticeForJohnnyDepp почна да добива на сила, брзо беше инфилтрирано од луѓе кои го користеа за да ја означат Херд како „социопат“ и лажга, изразувајќи го своето убедување дека аудиото е дефинитивен доказ дека Деп не ја злоупотребил. Други се обидоа да го искористат примерот на Деп-Херд за да прогласат дека движењето #MeToo е неефикасно и морално банкротирано, полно со лажговци и опортунисти. Како што напиша Рослин Талусан во една неодамнешна статија за Wear Your Voice, „#JusticeForJohnnyDepp беше кампања за дезинформации дизајнирана да предизвика интензивни реакции и луѓе со вина да го поддржат на сметка на Херд“.

Аудиото открива дека Деп најверојатно е жртва на семејно насилство, но тоа во никој случај не го негира тврдењето на Херд дека нејзиниот поранешен сопруг ја малтретирал. Доказите се огромни, а игнорирањето на ова е намерно незнаење. Адвокатката на Херд, Роберта Каплан, го изрази истото во изјава за USA Today. „Мит е да се каже, како што г-дин Деп очигледно имплицира, дека ако г-ѓа Херд му удрила шлаканица, тогаш и таа не може да биде жртва. Тоа едноставно не е точно“. Верувањето на преживеаните бара од сите нас да оставиме простор и за Херд и за Деп, слушајќи ги и поддржувајќи ги и двајцата додека и двајцата ги бараме одговорни. И како што истакнува Талусан, тоа исто така значи да се има предвид сета динамика, како што е „нерамнотежата на моќ во врската - на пример, онаа помеѓу саканиот 52-годишен цис машки актер и неговата 29-годишна бисексуална сопруга“.

Во културата која честопати изгледа неспособна за нијансирање, постои постојана потреба да се гледаат жртвите и сторителите низ нереално тесен призор пред да се признае самата штета. Цисродовите жени се држат до невозможен стандард во случаи на семејно насилство и силување, со задача да го докажат сопственото доживотно совршенство пред да се прифати како валидно насилството на нивното тело или дух. (Иако трансродовите жени, особено трансродовите жени на BIPOC, се држат до истиот стандард како и цисродовите жени во случаи на силување и напади, тие речиси никогаш не се гледаат како „совршени жртви“ затоа што нашето општество ги гледа нивните идентитети како инхерентно контрадикторни со каква било концепција на жртвата .) Прашањата и обвиненијата се премногу познати: Зошто го носеше тој фустан? Таа му се насмевна, тој веројатно мислеше дека му се допаѓа. Таа флертуваше со други момци, секако тој и врескаше. Колку пиеше? Зошто таа отиде таму сама? Се венчаа, што мислеше дека ќе се случи? Таа зема антидепресиви, па затоа е лудача и лажов кој си измислува работи во нејзиниот ум.

Нормалните човечки грешки и однесувања се употребуваат против преживеаните дури и во нивните семејства и пријатели, на нивните работни места и во судовите - доколку некогаш одлучат да поднесат обвиненија. И иако досега повеќето од нас признаваат дека е сурова фарса да се стави жртва низ интензивни испрашувања и обиди да се оцрни неговиот карактер, може да биде тешко да се одржи истата перспектива кога истите овие жртви (повторно, од кои многу се цисродови жени) се откриваат дека се и сторители. Нашето општество сè уште не прифатило дека жените можат да нанесат ужасни рани, а сепак самите да бидат ужасно ранети. Уште повеќе, откако движењето #MeToo го разоткри предаторството на многу моќни мажи, многумина радосно ги користат овие можности за да ги дискредитираат движењата против силување и семејно насилство во нивна корист. Во 2017 година, Азија Арџенто храбро се огласи дека Харви Вајнстин сексуално ја нападнал, а потоа стана критичен глас во борбата против сексуалното насолство. Но, во 2018 година, Џими Бенет, поранешно дете актер и музичар, ја обвини Арџенто дека сексуално го нападнал кога имал 17 години, а таа имала 37 години. Во пресрет на ова откритие, многу луѓе се мачеа да реагираат на начин на кој се чувствуваа сочувствителни кон Арџенто и како сторител и како жртва. Моите соработници во непрофитна организација за спречување сексуални напади беа во конфликт околу тоа каква изјава да објават; сите му верувавме на Бенет, но дури и како обучени професионалци, некои од нас немаа соодветни зборови за да опишат како Арџенто може истовремено да биде преживеана, член на движењето #MeToo и насилник. Онлајн и офлајн, некои избраа цврсто да го бранат Арџенто од обвинувањата или, наизменично, ја користеа сметката на Бенет за напад за да го поддржат нивното верување дека #MeToo е лов на вештерки предводен од жени кои лажат за нивните напади. Зошто е толку тешко за толку многу луѓе да разберат дека жртвата и сторителот не се меѓусебно исклучувачки категории? Дел од тоа е што нашето општество - вклучително и институциите за спроведување на законот - сè уште се држи до архетипот на сторителот како цисродов маж кој користи физичка сила за да ги совлада жртвите во лик на цисродовата жена. Сè уште постои двоумење околу идејата дека сторителите можат да го нападнат кој било пол - иако транс и небинарните луѓе доживуваат IPV ​​и сексуално насилство со повисоки стапки. Сè уште не можеме да веруваме дека повеќето насилници ги познаваат своите жртви, честопати интимно, или дека насилниците можат да бидат шампанско, љубезни, успешни и убави. Признавањето на двојноста и сложеноста бара од нас да признаеме дека и ние можеби сме способни да нанесуваме злоупотреба на другите - и да признаеме дека можеби веќе сме го сториле тоа. Во написот на Дејли Бист од 2018 година со наслов „Азија Арџенто го разнесува митот за „совршената жртва“, Даниеле Чолакјан пишува: „Секогаш кога ќе се појави некоја компликација, гледате кој го мрази движењето #MeToo на одредено ниво. Тие се излегуваат од под камења, изјавувајќи дека движењето конечно отишло предалеку, или е мртво, или и двете. Тие носат наметка на неутралност, заштитени како набљудувачи, наспроти учесници. Тоа беше неизбежно, велат тие“. Кога ќе се појават такви компликации - и тие ќе се појават - застапниците за жртвите и преживеаните од семејно насилство и силување не треба да се залагаат за одбранбеност или конфузија, туку треба наместо тоа да ја признаат суштинската вистина во срцето на ова движење: Мораме да ги поддржуваме преживеаните и да работиме на создавање свет каде насилството е искоренето. Случаите како Арџенто и Херд се кооптирани со лоша намера со цел да се затворат разговорите за тоа како да се создаде тој свет, но ние можеме да ги искористиме овие случаи за повторно да го запалиме, прошириме и продлабочиме таквиот дискурс. Признавањето колку се сложени овие прашања не ја негира неверојатната работа на движењето #MeToo; само го продолжува. Најла Бартон, Бич медиа

bottom of page