top of page

Talking Heads после 4 децении повторно заедно

Talking Heads објавија дека повторно ќе се соберат на сесија за прашања и одговори на Меѓународниот филмски фестивал во Торонто.


Прашањата и одговорите со култниот бенд - составен од пејачот Дејвид Бирн, басистката Тина Вејмут, тапанарот Крис Франц и гитаристот Џери Харисон - ќе ја прослават 40-годишнината од нивниот легендарен концертен филм, Stop Making Sense. Ќе се одржи во понеделник на 11 септември, по дебито на 4K реставрацијата на филмот на А24.


И премиерата на TIFF на Stop Making Sense и Q&A ќе се емитуваат како глобален театарски настан во кината IMAX низ земјата. Настанот ќе се одржи на истиот датум и фановите можат да го посетат овде за билети за прикажување во нивна близина. Филмот потоа ќе биде прикажан во кината кои не се „IMAX“ низ САД на 22 септември.

Колегите од бендот на Talking Heads имаат комплициран однос по нивното раскинување во 1991 година. Тие претходно се обединија во 1999 година за да го промовираат повторното издание на филмот по 15-годишнината. Во 2002 година, тие се собраа за да изведат четири песни на церемонијата за воведување во Rock and Roll Hall Of Fame, што го одбележа нивниот единствен настап во живо од 1984 година.Бирн разговараше за идејата за повторно обединување на бендот со WIRED минатата година, велејќи: „Мислам дека, накратко, би можел да кажам дека се собравме повеќе како пријатели отколку како, знаете, неверојатни музичари. Тоа беше навистина еден вид заеднички музички вкус. А потоа постепено, како што старееш, растеш и истражуваш, твоите музички вкусови почнуваат да се менуваат. Стана повеќе работа што ја работевме, повеќе не се дружевме цело време, па на крајот само на тој начин се оддалечувате“.


Вејмут го опиша Бирн како „несигурен“ во серија есеи во Сандеј Тајмс претходно оваа година.


„Тој секогаш изгледаше многу несигурно за себе и често се обидуваше да ги обвини другите луѓе ако работите тргнаа наопаку. Крис и јас многу го сакавме и дадовме се од себе да ги превидиме овие катастрофални недостатоци на карактерот, но се чинеше очигледно дека Talking Heads нема да трае“, рече таа.


Нејзиниот сопруг и тапанарот на бендот, Крис Франц, исто така, го опиша Брн како „несигурен“, како и „трансакциски“ во неговите мемоари од 2020 година. Зборувајќи за Гардијан, тој рече дека „мозокот на Бирн е поврзан на таков начин што тој не знае каде завршува и каде почнуваат другите луѓе. Тој не може да замисли дека некој друг би бил важен“.


Зборувајќи за NME минатата година за потенцијалното повторно обединување, Франц рече: „Се обидов неколку пати и последен пат беше пред околу 20 години, а после тоа, Дејвид само рече: „Никогаш не сакам да ми го поставиш тоа прашање. повторно. Нема да се осврнам на тоа прашање.“ Срамота е и тоа е она што е“.


bottom of page